Gjeni se kush merr pjesë në një debat dhe si zhvillohet

Ky aktivitet kryhet për të ndarë pikëpamje të ndryshme për të njëjtën temë, megjithëse qëllimi i secilit debatues është të ketë të drejtë në lidhje me argumentet e dhëna. Debatet duhet të kenë udhëzime të caktuara për të qenë në gjendje të zhvillohen në një mënyrë të qetë pa keqkuptime midis pjesëmarrësve.

Disa njerëz besojnë se debati nuk ka të bëjë vetëm me argumentin më të mirë, për të treguar se ata kanë më shumë njohuri rreth një teme sesa mund të ketë personi ose grupi tjetër, por që ata pohojnë se kush merr pjesë në një debat mbajnë një qëndrim të vendosur për bindjet e tyre, dhe ata mund të vërenin mospërputhje në përgjigjet e tyre, gjë që çon në bërjen e më shumë pyetjeve, deri në arritjen e pikës ku nuk ka dyshime për atë që u diskutua.

Çfarë është një debat?

Isshtë një aktivitet në të cilin një ose më shumë njerëz flasin për një temë, duke ekspozuar idetë e tyre në lidhje me të, për të arritur një koncept më të gjerë, pasi që do të përbëhet nga këndvështrime të ndryshme.

Kush merr pjesë në një debat?

Këto aktivitete duhet të kenë tre lloje pjesëmarrësish, të cilët janë moderatori dhe një sekretar, të cilët kryejnë pjesën administrative dhe të kontrollit të debatit dhe debatuesit.

Sekretari

AEdhe pse ai nuk merr pjesë në aktivitet në një mënyrë të drejtpërdrejtë siç bëjnë debatuesit, ai ka një rol shumë të rëndësishëm kur zhvillon një debat, sepse ata mbajnë një regjistër të asaj që ndodh ndërsa është duke u zhvilluar

ndërmjetës

Ky ka të njëjtin funksion me një gjyqtar në një ndeshje futbolli, i cili bazohet në mbajtjen e kontrollit të kohës kur debatuesit ekspozoni idetë tuaja, dhe se nuk ka situata të pakëndshme për pjesëmarrësit, të cilat mund të ndikojnë në vazhdimësinë e aktivitetit.

Moderatorët duhet të përdorin një kohëmatës për të qenë në gjendje të përcaktojnë një kohë të saktë në mënyrë që idetë të paraqiten në të njëjtën hapësirë ​​me ekipin kundërshtar.

Kohëmatësi

Kjo është fakultative, pasi që moderatori siç e pamë më parë është përgjegjës për këtë aktivitet, por në rast se pjesëmarrësit janë modifikuar, kjo është ajo që do të duhet koha e ekspozimit të idesës, ndërsa moderatori do të veprojë si sekretar.

Gjykues

Ata duhet të jenë shumë të vetëdijshëm për të gjithë procesin dhe gjithçka që ka ndodhur në aktivitet, pasi ata janë të ngarkuar të vendosin se kush do të jetë fituesi, bazuar në argumentet e dhëna, kohën e përgjigjes dhe disa karakteristika të tjera, të cilat zhvillohen në i njëjtë

Gjykatësit ato kanë funksionin e gjyqtarit, cilat janë ato që diktojnë një vendim përfundimtar, duke i dhënë përparësi atij që ka ekspozuar më së miri idealet e tij, ose që ka argumentet më bindëse. Në mënyrë që ata të bëjnë një punë të mirë, pjesëmarrësit e tjerë duhet të bëjnë një punë të shkëlqyeshme, dhe vetëm atëherë do të jetë e mundur të kemi të gjitha statistikat siç janë dhe siç u treguan gjatë debatit.

Debatuesit

Estos son los pjesëmarrësit e drejtpërdrejtë të veprimtarisë në fjalë, janë ata që ekspozojnë bindjet e tyre dhe i mbrojnë ato, gjithmonë do të ketë dy grupe, ata që pretendojnë të kenë të drejtë dhe ata që mohojnë atë që përmendet nga grupi tjetër, duke filluar atë që do të ishte një debat si i tillë.

Këto mund të jenë pro ose kundër çdo argumenti, por vetëm ai që ka të drejtë do të fitojë, sepse në debate nuk ka mundësi lidhjesh, ju vetëm mund të fitoni, ose të humbni, dhe ai që ka fuqinë ta vendosë këtë. janë gjykuesit, sigurisht, me shënimet e sekretarëve, dhe për sa kohë që respektohet koha e dhënë nga moderatori.

Në fund të fundit, ka disa njerëz që marrin pjesë në një debat dhe është e rëndësishme ta merrni parasysh kur bëni një të tillë.

Si zhvillohet një debat?

 • Zhvillimi bazohet në funksionet e pjesëmarrësve dhe respektin që duhet të respektohet gjatë shprehjes së një këndvështrimi, i cili ndoshta nuk ka të njëjtat besime.
 • Sekretari duhet të ketë gati të gjitha veglat për të shkruar gjithçka që ndodh ndërsa zhvillohet aktiviteti, në mënyrë që gjykatësi të japë vendimin e tij në fund.
 • Moderatori duhet të ketë pajisjet e tij në dorë, dhe të shpjegojë me kujdes dhe në detaje rregulloret që duhet të ndiqen për debatuesit.
 • Duhen mbledhur dy grupe njerëzish dhe secili grup duhet të ketë një pozicion fiks përpara grupit tjetër.
 • Sapo të përgatitet gjithçka, ato duhet të vendosen në vendet e tyre përkatëse, vetëm duke pritur që moderatori të tregojë fillimin e diskutimit.
 • Kur demonstron ndonjë kriter për ndonjë temë, kundërshtari tjetër duhet të respektojë mendimet e atij që ka radhën për të paraqitur.
 • Ajo duhet të jetë e drejtpërdrejtë dhe koncize në mënyrë që të jetë në gjendje të paraqesë shkurtimisht dhe qartë idetë, pa lënë asnjë dyshim nga ana e pjesëmarrësve administrativë.

Në disa raste, veçanërisht kur flasin për shkolla, mësuesit u kërkuan studentëve të kryenin një tezë të shkurtër të ekspozuar në një periudhë të caktuar kohe, në mënyrë që në fund ta mbrojnë atë, dhe grupi i kundërt të sulmonte me pyetje , të cilën grupi që e bëri atë i dha për të demonstruar njohuritë mbi këtë temë.

Pse ka një debat?

Diskutimet synojnë të ndajnë idetë që ju keni një temë nga këndvështrime të ndryshme, duke arritur në një përfundim përfundimtar që mund të jetë më i gjerë se sa ishte i njohur para se ta bënit atë.

Këto gjithashtu përfitojnë nga ata që marrin pjesë në debat, pasi sqarojnë të gjitha dyshimet që mund të ketë për ndonjë gjë, dhe ato janë shumë argëtuese, për shkak të konkurrencës që ushtrohet në to, për shkak të kësaj është një aktivitet i shkëlqyeshëm për fëmijët .

Debatet praktikohen gjatë gjithë jetës, që kur janë fëmijë deri në moshën e rritur, dhe ato nuk kanë një vend të veçantë për të debatuar, pasi ndonjëherë edhe në rrugë kur debatojmë me një person tjetër për ndonjë tematikë, duke thënë mendimin tonë në lidhje me këtë, me atë fakt të thjeshtë, tashmë do të debatohet.

Ne shpresojmë që të gjithë informacioni i dhënë për atë se kush merr pjesë në një debatka qenë për pëlqimin tuaj.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Walter Eugenio cruz dijo

  Faleminderit për këtë informacion sepse na sjell dobi në të ardhmen tonë