Zbuloni se çfarë studion biologjia, dhe qëllimet e saj

Gjithçka që lidhet me qeniet e gjalla siç janë qeniet njerëzore, mijëra specie ekzistuese të kafshëve, llojet e ndryshme të bimëve dhe baktereve përfshihet midis i cili studion biologji.

Konsiderohet si një nga shkencat më të rëndësishme që mund të ekzistojë, dhe shkaku i kësaj është që me të qenia njerëzore ka arritur të kuptojë shumë gjëra në lidhje me jetën e tij, dhe atë të gjithçkaje që e rrethon atë, duke qenë në gjendje të ndihmojë në çështjet e shëndetit dhe evolucionit për të gjitha speciet e njohura.

Një nga aspektet më të rëndësishme në botën e biologjisë është se me të është arritur një përparim i pabesueshëm mjekësor, me të cilin jeta e qenieve njerëzore ka arritur standarde shumë të mira shëndetësore, krahasuar me kohët në të cilat me praninë e një virusi që shkaktoi infeksioni më i vogël përfundoi duke vrarë individin sepse nuk kishte një mënyrë për të kundërvepruar me efektin.

Biologjia ndahet gjithashtu në një numër të madh të degëve, të cilat janë specializime të së njëjtës që arrijnë një studim të saktë të secilës fushë që përfshin shkencën e jetës si të tillë.

Përkufizimi dhe etimologjia e biologjisë

Biologjia është shkenca që është përgjegjëse për studimin e jetës në përgjithësi në planet toka në të gjitha shkallët, nga kafshët ose bimët më të mëdha, te bakteret më të vogla që mund të ekzistojnë në tokë.

Fjala vjen nga gjuha e lashtë Greke duke qenë pjesa e parë e marrë nga "bios" që përkthehet si jetë, dhe "shtëpizë" kuptimi i së cilës mund të gjendet midis "studimeve" dhe "shkencës" që kur bashkohen na lejojnë ta njohim atë si studim ose shkenca.shkenca e jetës.

Termi u studiua dhe ndryshua disa herë ndërsa u zhvillua me kalimin e kohës derisa arriti atë që është sot, por Që nga fillimi i saj, ajo i është përkushtuar gjithmonë studimit të jetës, mënyrës se si ajo ka lindur, riprodhimit, ushqimit, ushqimit, mënyrës së saj të evolucionit, si dhe habitatit dhe mënyrës së të jetuarit..

Çfarë studion biologjia?

Isshtë një shkencë kushtuar studimit të gjithçkaje që lidhet me jetën, megjithëse nuk mund të thuhet se ky ka qenë kuptimi konkret i biologjisë si i tillë, dhe që të kesh një njohuri korrekte të saj është e nevojshme të futesh pak më shumë në botë të jetës.vetën dhe të gjitha degët që e përbëjnë atë.

Për një studim aq të komplikuar sa ai i jetës, është e nevojshme të kryhen specializime sepse ekzistojnë qenie të gjalla të të gjitha madhësive të imagjinueshme, kështu që varësisht nga shkalla mund të ketë një degë të ndryshme siç është gjenetika molekulare.

Një nga zbulimet më të rëndësishme që janë theksuar në këtë shkencë është aftësia për të njohur trashëgiminë gjenetike që mund të prodhohet me riprodhimin e qenieve të gjalla, duke qenë në gjendje të dijë madje se si do të jetë brezi tjetër bazuar në atë se si ishin të afërmit e tyre.

Zonat e biologjisë

Në botën e shkencës së jetës ka një sasi të madhe specializimesh me të cilat është mbështet të jetë në gjendje të interpretojë gjithçka që dihet se si të jesh i gjallë ose që ndikon në jetën tënde në një mënyrë pozitive ose negative.

Ndër degët kryesore të biologjisë mund të gjenden si më poshtë:

 • Anatomia.
 • Biofizika.
 • Epistemologjia biologjike.
 • Biokimi.
 • Biologji detare.
 • Botanikë.
 • Citologjia.
 • Citopatologjia.
 • Ekologji.
 • Etologjia.
 • Evolucion
 • Fiziologjia
 • Gjenetikë.
 • Histologji.
 • Imunologjia.
 • Mikologjia.
 • Parazitologji.
 • Virologjia.
 • Zoologji.

Duhet të theksohet se ka akoma shumë specializime në lidhje me studimin e jetës, dhe madje edhe më shumë ndarje mund të arrihen nga këto degë.

Biologjia si disiplinë

Isshtë një shkencë kaq e rëndësishme dhe e gjerë sa është e nevojshme që studentët të dinë shumë mirë gjithçka që përfshihet brenda saj, pasi ajo që studion biologjia është shumë e gjerë dhe për atë arsye të thjeshtë në kohën e mësimit duhet të ndahet në katër grupe të ndryshme edhe pse të gjithë janë njësoj të rëndësishëm për të qenë në gjendje të zbatojnë njohuritë e tyre në mënyrë korrekte.

Në grupin e parë, ju mund të shihni studimin dhe hulumtimin e të gjithë organizmave që janë përgjegjës për formësimin e jetës siç e njohim ne në shikim të parë, por duke u përqëndruar në miniskul si gjenet, grimcat, molekulat, ndër të tjera.

Kur hyjmë në atë që do të ishte grupi i dytë i studimit, ne fillojmë të merremi me atë që do të ishte efekti i gjithçkaje që hetohej më parë në indet dhe trupat e qenieve të gjalla, ndërsa në grupin e tretë.

Rëndësia e biologjisë

Probablyshtë ndoshta një nga shkencat më të rëndësishme në jetën e qenieve njerëzore, dhe kjo sepse falë tij sot dihet se si trupi funksionon jo vetëm i qenies njerëzore, por edhe i të gjitha qenieve të gjalla, si me të, ai gjithashtu është mësuar se si të shërohen plagët, sëmundjet dhe infeksionet që në kohërat e kaluara vranë një numër të madh njerëzish.

Qenia njerëzore është shumë rezistente ndaj shumë armiqve që mund të ketë në planetin tokë, por më parë Kur kjo lloj shkence nuk ekzistonte, kur vuante dëmtime serioze, infeksione ose sëmundje, zakonisht përjetohej vdekja sepse nuk kishte shtesa për të kundërshtuar efektet e saj.

Me zbulimet që janë bërë brenda fushës së asaj që studion biologjia, mund të përmendet gjithashtu se si dihet sot se si do të jenë fëmijët, sepse trashëgimia gjenetike u bë e njohur.

Për prodhimin e ilaçeve, nuk është e nevojshme vetëm t'i bësh ato përmes proceseve kimike, por ata gjithashtu duhet të njohin përbërësit që përdoren për t'i bërë ato, dhe mënyrën se si ato mund të veprojnë në trupin e njeriut.

Për të njohur sa e rëndësishme është biologjia për ekzistencën e jetës, duhet të imagjinohet se si do të ishte bota nëse kjo shkencë nuk do të ekzistonte, e cila do të ishte pak kaotike në kuptimin që nëse rastësisht dikush vuante nga një sëmundje nuk do të kishte mundësia për të qenë në gjendje të rikuperohet nëse trupi juaj nuk e bën atë vetë. ekzistenca e barnave dhe përparimet mjekësore Ato nuk mund të ishin të mundshme, si dhe njohja e tokave të planetit ose e materies me të cilën ajo përbëhet.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.