Çfarë është kimia dhe çfarë studion ajo

Një nga aspektet më të rëndësishme për t'u marrë parasysh kur bëhet fjalë për atë në të cilën fokusohet kimia është transformimi i substancave në të tjera, i cili i referohet studimi i reaksioneve kimike, pse dhe si ndodhin ato.

Në kimi, është e mundur të vërehet se si përdoren njohuritë e marra për një substancë që të jetë në gjendje ta identifikojë atë me lehtësi të madhe dhe t'i caktojë përdorimet e saj me masat e duhura në mënyrë që ato të mos jenë të rrezikshme. Përbërja, vetia dhe transformimi i materies janë pika kryesore e studimit të kimisë, si dhe analizimi i grimcave dhe forcave që i mbajnë ato së bashku për të formuar strukturat e substancave.

Çfarë është kimia?

Kimia forma e tij dhe mënyra në të cilën aplikohet ka ndryshuar shumë nëse krahasohet me atë që praktikohej kur kimistët njiheshin si alkimistë, sepse shkenca e sotme është shumë më empirike dhe e saktë sesa ishte më parë, dhe kjo është arritur falë përparimeve teknologjike që nga ana tjetër janë implantuar në proceset e kërkimit shkencor dhe metodat e tij.

Kimia përqendron studimet e tij mbi çështjen e botës dhe universit Në përgjithësi, objektivat e tij kryesorë janë vetitë, kushtetutat dhe transformimet që materia mund të ketë në mjedise të ndryshme dhe me faktorë që mund të ndikojnë në strukturën e saj, në mënyrë që të arrihet një kuptim i saktë i funksionimit të saj dhe kufijve përkatës të tij.

Të gjitha këto procese u pagëzuan me emrin e reaksioneve kimike, dhe siç mund të shihet, kimia bazohet në studimin e këtyre reaksioneve, të cilat kanë bërë që kimistët të kryejnë qasje të ndryshme dhe ka shkaktuar shfaqjen e dyshimeve të reja si p.sh. Pse ndodhin reaksionet kimike? Dhe si mund të bëni një reagim të këtij lloji? Prandaj, në shumicën e laboratorëve kimikë mund të vërehet se si janë eksperimentuar substanca të ndryshme, duke i përzier ato për të marrë reaksionet e dëshiruara.

Kjo shkencë është aq e gjerë dhe përmban aq shumë informacion sa që nëse një person përpiqet të mësojë të gjithë përmbajtjen që është studiuar deri më sot, ai mund të përfundojë në një rezultat krejtësisht të anasjelltë me atë të dëshiruar, pasi ai do të bëhej një automatik i aftë për të zgjidhja e problemeve që tashmë ekzistojnë janë zgjidhur, por ju nuk do të keni aftësinë të reagoni ndaj një problemi të ri të ngritur.

Kimia konsiderohet si shkenca më e përdorur sot, dhe kjo sepse falë saj mund të prodhohen qindra produkte që janë shumë të kërkuara dhe prandaj prodhimi dhe prodhimi duhet të jenë masive, midis Produktet me kërkesën më të lartë të bërë me procese kimike janë produkte pastrimi, insekticide, antibiotikë, plastikë, ndër të tjera.

Kimi e sotme mësohet në një mënyrë plotësisht fleksibël, në mënyrë që profesionistët e nesërm të përballen më lehtë me problemet që mund të shfaqen.

Etimologjia e fjalës "Química"

Në të vërtetë, siç mund të shihet në historinë e evolucionit të kësaj shkence, fjala vjen nga emri që përdoret për të dhënë në kohët e lashta "alkimi" e cila ishte pak më ndryshe nga ajo që studion kimia sot, pasi që ata mund të vëzhgojnë disa disiplina të tjera brenda saj, të tilla si metalurgjia, fizika, ndër të tjera.

Para Rilindjes, alkimistët shpesh quheshin kimistë në rrugë, por vetëm pas mesit të viteve 1600 shkenca që praktikuan filloi të quhej kimi.

Ende nuk është e qartë se nga vjen saktësisht fjala kimi, dhe kjo sepse ka njerëz me kritere të ndryshme në lidhje me atë që mund të thotë kimia, megjithëse ekziston një komunitet i madh që bie dakord për një përkufizim që duket se është më logjik sesa çfarë të tjerët ngrenë sepse kjo thotë se vjen nga greqishtja khumus që do të thotë "nxjerrës i lëngjeve" kështu që do të ishte perfekte për atë që studion kimia sot. Një nga termat që ka dhënë shumë për të menduar vjen nga arabishtja e një fjale që shqiptohet "al-kimia" por ka edhe shumë spekulime që ajo rrjedh nga chemi, Kimi ose kham të cilat ishin mënyrat e referimit në Egjipt , në mënyrë që një përkthim në spanjisht të jetë "arti i Egjiptit"

Ndryshimet në kuptimin e "kimisë"

Siç është vërejtur në të gjithë këtë artikull, fjala kimi ka ndryshuar vazhdimisht dhe është se jo vetëm mënyra e të folurit për civilizimet në kohën e tyre të përcaktuar ndikon në kuptimet, por edhe mënyrën sesi vetë shkenca ka evoluar, për shkak të asaj që kanë studimet e kimisë është parë nga këndvështrime të ndryshme për shumë vite.

Kur termi kimi u përdor për herë të parë nga Robert Boyle, kush i dha emrin, dhe ishte e njohur si shkenca që studioi parimet e trupave të përzier, kjo daton afërsisht nga viti 1661, megjithëse vetëm një vit më vonë ekzistonte tashmë një koncept i ndryshëm i kësaj shkence, pasi që besohej të ishte një art në të cilën dihej se si të treteshin substancat dhe pastaj të vendoseshin përsëri së bashku.

Përkufizimi i asaj që studioi kimia u konsiderua një art për më shumë se 100 vjet derisa në fund të vitit 1830 filloi të konsiderohej si një shkencë që studioi ligjet dhe vetitë e molekulave, filloi të merrej seriozisht dhe po i afrohej asaj që është njihet sot si kimia, diçka që evoluoi pak derisa u bën 1947 tashmë ishte konsideruar si studimi i substancave duke përfshirë strukturën e tyre, reagimet që i transformuan ata dhe vetitë e tyre.

Në një kohë të shkurtër koncepti evoluoi përsëri për t'u njohur si ajo që është sot, dhe ajo që studion kimia nga 1988 deri në ditët e sotme është çështje dhe fushat që lidhen me të.

Rëndësia e kimisë në jetën e sotme

Kimia për shumë njerëz mund të bëhet më e urryera tashmë për shkak të kompleksitetit të saj është një nga karrierat më të vështira për të përfunduar kur studion pasi jo të gjithë kanë shije ndaj këtyre gjërave, por në realitet çfarë studion kimia dhe ajo që nënkupton është jashtëzakonisht e rëndësishme për zhvillimin e jetës siç e njohim këto ditë.

Shumica e proceseve të prodhimit të shumë produkteve që përdoren çdo ditë sot kërkojnë të kryhen procese kimike, përfshirë të gjitha produktet e pastrimit të shtëpisë, automjetet, madje edhe produktet e higjienës personale.

Edhe për prodhimin e produkteve metalike ose materialeve të ngjashëm si zinku, hekuri, argjendi, ari, ndër të tjera, ata gjithashtu meritojnë të kalojnë nëpër procese kimike sepse format në të cilat ato janë marrë fillimisht duhet të modifikohen. Ndër produktet që mund të përmenden në këtë stil janë unaza, çelësa, mjete, karrige, tavolina, gota, takëm dhe shumë më tepër.

Plastika është një nga materialet më të përdorura në jetën e sotme, pasi që është treguar shumë i dobishëm pavarësisht se shumë njerëz protestojnë sepse kërkesa e lartë për të ka shkaktuar ndotje të tepruar në mjedis pasi që praktikisht është e pamundur të degradosh.

Në botën e modës, këto procese mund të vërehen gjithashtu pasi që edhe materiale të tilla si plastika kanë filluar të marrin rëndësi në prodhimin e veshjeve dhe të tjera, si dhe në sektorin e teknologjisë për shkak të faktit se shumica e telefonave celularë, tabletëve, kompjuterat dhe laptopët kanë materiale plastike.

Mjekësia është një nga fushat më të rëndësishme në jetën e qenieve njerëzore, pasi është mjeti me të cilin ata merren me sëmundje që madje mund të shkaktojnë vdekjen, por falë studimeve të kimisë ata kanë qenë në gjendje të njohin disa substanca dhe t'i punojnë ato për t’i kthyer në ilaçe që shërbejnë për t’u përballur me patologjitë.

Isshtë çështje e imagjinimit të një dite të vetme pa kimi në jetën e qenieve njerëzore, do të ishte diçka kaq e tmerrshme saqë edhe kur ngrihesh dhe shkon të lani dhëmbët për të filluar ditën do të ishte e pamundur, pasi pasta e dhëmbëve kërkon procese kimike për të të jetë në gjendje të marrë përfunduar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.