55 fraza për të kaluarën që do t'ju bëjnë të jetoni të tashmen tuaj

i fundit

Ata thonë se për të jetuar plotësisht të tashmen duhet të lini mënjanë të kaluarën, por jo ta harroni atë, nëse jo, për të mësuar prej saj. E kaluara na mëson vlerat e jetës, na tregon me çfarë gabojmë dhe si rrjedhim atë që duhet të mësojmë të përmirësojmë në të ardhmen tonë. E kaluara tashmë ka ndodhur dhe atje do të qëndrojë përgjithmonë, nuk mund të ringjallet.

Nëse mendja e njerëzve mbetet e ankoruar në të kaluarën, ata nuk do të jenë në gjendje të jetojnë në të tashmen dhe do të jetojnë duke u kapur pas një situate që ka ndodhur dhe që ata nuk mund të ndryshojnë, diçka që do të shkaktojë dhimbje në zemrat e tyre. Kur nuk e pranoni të kaluarën, nuk mund të lëvizni përpara. Të kesh një të kaluar të gjatë është të kesh një histori interesante që na lëviz në të tashmen.

Fraza për të kaluarën

Tjetra do t'ju japim disa fraza në lidhje me të kaluarën, në mënyrë që të kuptoni se sa e rëndësishme është ta lini pas dhe që në atë mënyrë të mund të jetoni të tashmen në mënyrën më të mirë të mundshme. Sepse e kaluara nuk mund të ndryshohet, Por ju e zotëroni të ardhmen tuaj duke marrë vendimet e duhura në të tashmen.

 1. E kaluara është një fantazmë, e ardhmja një ëndërr dhe e vetmja gjë që kemi është tani.-Bill Cosby
 2. Gjithmonë shikoni se çfarë ju ka mbetur. Asnjëherë mos shiko se çfarë ke humbur.-Robert H. Schuller
 3. E kaluara e dikujt është ajo që është. Isshtë mënyra e vetme që njerëzit duhet të gjykohen.-Oscar Wilde
 4. Nëse dëshironi të fluturoni në qiell, duhet të dilni nga Toka. Nëse dëshiron të ecësh përpara, duhet të heqësh dorë nga e kaluara.-Amit Ray jeto ne te kaluaren
 5. Ne jemi një produkt i së kaluarës sonë, por nuk duhet të jemi rob i saj.-Rick Warren
 6. Ata që nuk e mbajnë mend të kaluarën janë të dënuar ta përsërisin atë.-George Santayana
 7. Përdorni të kaluarën për të pasur një të ardhme më të mirë.-Darren Witt
 8. Studimi i së kaluarës mund të përcaktojë të ardhmen.-Konfuci
 9. Në të kaluarën gjërat dukeshin më mirë sesa ishin në të vërtetë.-Denn Carr
 10. Mos lejoni që e kaluara të vjedhë të tashmen tuaj.-Taylor Caldwell
 11. E kaluara është e vetmja gjë e vdekur, aroma e së cilës është e ëmbël. -Eduard Thomas
 12. Uji i kaluar nuk i lëviz mullinjtë - Thënie popullore
 13. Useshtë e kotë të kthehemi tek ajo që ka qenë dhe nuk është më.-Frédéric Chopin
 14. Kthehuni prapa dhe qeshni me rreziqet e së kaluarës. -Walter Scott
 15. E kaluara nuk ka vdekur kurrë. Nuk është as e kaluara.-William Faulkner
 16. Kujtesa e zemrës eliminon kujtimet e këqija dhe i madhëron ato të mira, dhe falë kësaj artifere, ne jemi në gjendje të përballojmë të kaluarën. -Gabriel Garcia Marquez
 17. Momentet e së kaluarës nuk mbeten akoma, ato shndërrohen në atë që duam.-Marcel Trasm
 18. Të kujtosh një kohë të mirë po ndihesh përsëri i lumtur. -Gabriela Mistral
 19. Ekziston një ekuilibër delikat midis nderimit të së kaluarës dhe humbjes së vetvetes në të.-Eckhart Tolle
 20. E kaluara ka ndodhur vërtet, por historia është vetëm ajo që ka shkruar dikush.-A. Whitney kafe
 21. E kaluara rreh brenda meje si një zemër e dytë.-John Banville
 22. E kaluara është një kovë plot hi. Mos jeto dje ose nesër, por këtu dhe tani.-Carl Sandburg
 23. E kaluara më ka zbuluar strukturën e së ardhmes.-Pierre Teilhard de Chardin
 24. Për sa kohë që ka libra nuk ka të kaluar.-Edward George Bulwer-Lytton
 25. Dhe kështu ne shkojmë përpara, anije kundër rrymës, të tërhequr vazhdimisht në të kaluarën.-Francis Scott Fitzgerald
 26. Le të mos humbasim asgjë nga e kaluara. Vetëm me të kaluarën formohet e ardhmja.-Anatole France
 27. Mosbesimi ynë për të ardhmen e bën të vështirë heqjen dorë nga e kaluara.-Chuck Palahniuk
 28. E kaluara është ajo që ju mbani mend, ajo që imagjinoni të mbani mend, ajo që ju bindni veten të mbani mend, ose atë që keni ndërmend të mbani mend.-Harold Pinter
 29. Jeta mund të kuptohet vetëm mbrapa, por duhet jetuar duke parë përpara.-Soren Kierkegaard
 30. Kur jemi të lodhur, ne sulmohemi nga idetë që kemi pushtuar shumë kohë më parë.-Friedrich Nietzsche
 31. E kaluara nuk është kurrë aty ku mendon se e ke lënë.-Katherine Anne Porter
 32. Më pëlqen më mirë ëndrrat për një të ardhme sesa historia e së kaluarës.-Thomas Jefferson e kaluara e tashme dhe e ardhmja
 33. Kujtimet janë çelësi jo për të kaluarën, por për të ardhmen.-Corrie Ten Boom
 34. Jeta ndahet në tre periudha; çfarë ishte, çfarë është dhe çfarë do të jetë. Le të mësojmë nga e kaluara për të përfituar nga e sotmja, dhe nga e tashmja për të jetuar më mirë në të ardhmen.-William Wordsworth
 35. Shenjat kanë fuqinë e çuditshme të na kujtojnë se e kaluara jonë është e vërtetë.-Cormac McCarthy
 36. Familja është një lidhje për të kaluarën tonë dhe një urë për të ardhmen tonë.-Alex Haley
 37. Herët ose vonë të gjithë duhet të lëmë mënjanë të kaluarën tonë.-Dan Brown
 38. E kaluara ime është gjithçka që nuk mund të ishte. - Fernando Pessoa
 39. Ajo që është e kaluar është prolog.-William Shakespeare
 40. Në këtë të ardhme të ndritur nuk mund ta harroni të kaluarën.-Bob Marley
 41. Askush nuk është aq i pasur sa të blejë të kaluarën e tij.-Oscar Wilde
 42. Pa biblioteka, çfarë kemi? Ne nuk kemi asnjë të kaluar apo të ardhme.-Ray Bradbury
 43. Ju mund ta njihni të kaluarën nga veprimet tuaja në të tashmen.-Elk Nerr
 44. Vështirësitë që kam hasur në të kaluarën do të më ndihmojnë të jem i suksesshëm në të ardhmen.-Philip Emeagwali
 45. Me kalimin e çdo momenti unë jam duke u bërë pjesë e së kaluarës. Nuk ka të ardhme, vetëm e shkuara akumulohet vazhdimisht.-Haruki Murakami
 46. Një popull pa njohuri për historinë e tij të kaluar, origjinën dhe kulturën e tij është si një pemë pa rrënjë.-Marcus Garvey
 47. E kaluara nuk mund të të lëndojë, nëse nuk e lejon.-Alan Moore
 48. Ju mund ta humbni rrugën tuaj në hijet e së kaluarës.-Louis-Ferdinand Céline
 49. Dje është e kaluara, nesër është e ardhmja, por sot është një dhuratë. Kjo është arsyeja pse quhet e pranishme.-Bil Keane mësoni nga e kaluara
 50. Dikush nuk mund dhe nuk duhet të përpiqet të fshijë të kaluarën thjesht sepse nuk i përshtatet së tashmes.-Golda Meir
 51. Moreshtë më argëtuese të mendosh për të ardhmen sesa të jetosh në të kaluarën.-Sara Shepard
 52. Mos jetoni në të kaluarën. Nuk ka kuptim. Ju nuk mund të ndryshoni asgjë.-Bob Newhart
 53. Kthimi tek antikiteti është një gjë, kthimi tek ajo është tjetër gjë.-Charles Caleb Colton
 54. E kaluara nuk ka vdekur, është e gjallë në ne dhe do të jetë e gjallë në të ardhmen që po ndihmojmë të bëjmë. - William Morris
 55. Thjesht duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë me të kaluarën për ta bërë atë të dobishme për të tashmen dhe të ardhmen.-Frederick Douglass

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.