5 ide për të motivuar veten dhe për të fituar vetë-disiplinën

Teknikat për të arritur vetë-disiplinimin

Në këtë artikull do të gjeni 5 teknika për të motivuar veten dhe për të arritur atë vetë-disiplinë të nevojshme për të arritur qëllimet tuaja, si dhe një video të shkëlqyeshme në fund të saj nga vetë Napoleon Hill.

Si të qëndrojmë të motivuar?

Nëse e keni pasur ndonjëherë të vështirë të merrni ose të qëndroni të disiplinuar, ju mund të keni qenë duke luftuar me një mungesë motivimi. Motivimi dhe disiplina përgjithësisht shkojnë krah për krah pasi pa motivim është pothuajse e pamundur të bëhesh i disiplinuar.

Disiplina është vullneti dhe përkushtimi për të bërë atë që duhet bërë. Pa disiplinë jeta jonë do të ishte në një situatë kaotike. Mendoni për gjërat që bëni çdo ditë ose çdo javë dhe se keni nevojë për të mirëmbajtur jetën tuaj si duhet: duke bërë punë shtëpie, higjienë personale, duke paguar fatura, duke fjetur ... Pa të gjitha këto gjëra, si do të dukej jeta juaj?

Nëse nuk keni vetë-disiplinës jeta juaj mund të jetë një rrëmujë kolosale. Zakonet e këqija të ngulitura dhe një mendje e padisiplinuar mund t'ju ndalojnë të arrini ëndrrat tuaja. Pa ndonjë lloj motivimi të brendshëm ose të jashtëm, nuk keni gjasa të zhvilloni disiplinën që ju nevojitet.

5 ide për të arritur motivimin

Për të shpëtuar nga kjo spirale në rënie dhe për të zhvilluar një ndjenjë të fortë të vetë-disiplinës, duhet të qëndroni të motivuar. Si mund ta arrini këtë? Ka disa mënyra, por këtu janë 5 ide për të filluar:

1. Përqendrohuni në përfitimet. Mendoni për disa minuta me secilën detyrë që bëni në përfitimin që do të merrni. Të kesh një lloj shpërblimi në mendje është thelbësore për të marrë dhe qëndruar i motivuar.

2. Puna drejt një qëllimi realist dhe specifik. Thyej qëllimin në hapa të vegjël dhe përqendrohu tek ata çdo ditë. Mos harroni se nëse nuk i përfundoni hapat që keni krijuar nuk do ta përmbushni qëllimin tuaj.

3. Përdorni vizualizimin. Imagjinoni një ekran të madh filmi në të cilin ata projektojnë një film në të cilin ju jeni protagonist. Në film ju tashmë e keni arritur ëndrrën tuaj dhe admironi nga kolltuku juaj se sa të lumtur ndiheni dhe përfitimet që ju sjell. Rikrijoni filmin me shumë detaje.

4. Frymëzohuni. Lexoni libra motivues nga mjeshtrat e mëdhenj dhe shikoni filma frymëzues. Mundohuni të lidheni me ata njerëz që ndajnë qëllimet tuaja ose tashmë i kanë arritur ato.

5. Çdo ditë rishikoni motivimin tuaj dhe qëllimet tuaja. Do të ishte mirë nëse filloni një ditar dhe shkruani gjithçka që lidhet me qëllimin tuaj. Regjistroni shpresat, ëndrrat, dyshimet dhe fitoret tuaja.

Një nga faktorët e suksesit është vetë-disiplina. Mos harroni se vetë-disiplinimi pa motivim është shumë i vështirë.

Si prekje e fundit ju lë këtë shkëlqyeshëm video e Napoleon Hill, mësues feje i madh i motivimit:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)