Ide për të luftuar përtacinë

Ide për të luftuar përtacinë.Duke iu referuar imazhit që ilustron këtë postim, duhet të them se nuk jam dembel ... Kjo duke u sqaruar, le të fillojmë me artikullin:

Çdo ditë duhet të përballemi me punën tonë ose të bëjmë gjëra që nuk na pëlqejnë shumë, siç janë punët e shtëpisë.

Inshtë në ato momente kur duhet luftoni përtacinë nëse duam të përmbushim qëllimet tona dhe të ndihemi mirë në fund të ditës.

Preciselyshtë pikërisht ky mendim që unë përdor për të luftuar përtacinë: nëse bëj një përpjekje për ta bërë atë, do të ndihem më e lumtur. Kush nuk dëshiron të jetë i lumtur në jetë? It'sshtë një ide e fuqishme, më motivon të bëj atë që nuk më pëlqen ta bëj në fillim. E di që nëse e bëj do të ndihem më mirë

Le ta zhvillojmë këtë ide edhe pak.

Për të kapërcyer dembelizmin që ju nevojitet vullnet. Vullneti është një aspekt që duhet të punohet çdo ditë për ta forcuar atë. Detyra jonë është të forcojmë atë vullnet çdo ditë për të çrrënjosur kryesisht dembelizmin nga jeta jonë. Si ta bëjmë atë? Shoqërimi i kënaqësisë për të kryer detyrat e propozuara dhe dhimbjen për faktin e mos bërjes së tyre.

Le të përqendrohemi në idenë që ju kam thënë më parë: nëse kryejmë të gjitha qëllimet, detyrat tona, që kemi propozuar në fillim të ditës, do të jemi më të lumtur. Thatshtë kaq e thjeshtë por është e vërtetë. Arritja e lumturisë kërkon përpjekje dhe mund të filloni duke kapërcyer dembelizmin e larjes së enëve ose duke shkuar në palestër. Ndjenja që do të keni në fund të ditës është një kënaqësi e pastër.

Përkundrazi, nëse e lini veten të pushtohet nga përtacia, ju do ta përfundoni ditën tuaj pa bërë atë që prisni dhe një ndjenjë zhgënjimi do t'ju pushtojë.

Nëse përqendroheni te kjo ide çdo ditë, do të shihni se pak nga pak gjërat që ju kushtonin më parë, tani i bëni ato pa ndonjë përpjekje dhe jeta juaj është shumë më produktive sepse keni zhvilluar vullnetin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kristy AjUria dijo

  Artikull i mirë, mendoj se do t’i vë në praktikë disa gjëra, faleminderit

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Kristy!

 2.   Miguel Angel Artavia Castellon dijo

  Unë jam shumë i irrituar sepse gjatë gjithë moshës 38 vjeçare, nuk kam qenë në gjendje të përmbush veten si individ, nuk kam para të mjaftueshme për nevojat e mia themelore, jam shumë inteligjente, por kurrë nuk kam qenë në gjendje të shfrytëzoj plotësisht inteligjencën time , Kam studiuar shume gjera por jo kam nje karriere te percaktuar mire, ndjehem si cdo rrugaç rruge ... sa fatkeq, jeta shkon cdo dite dhe akoma nuk e shoh driten, nuk di cfare te bej bëj ...

  1.    Jasmine murga dijo

   Hi Miguel,

   Pse mendoni se ju ndodh kjo?

 3.   Miguel Angel Artavia Castellon dijo

  Email im është sepofun@hotmail.com në rast se dikush dëshiron të bëjë një koment në lidhje me të

bool (e vërtetë)