Çfarë është importi dhe eksporti? Llojet dhe rëndësia

Megjithëse ato janë terma të ndryshëm për sa i përket veprimit të përmendur nga secili prej tyre, ato kanë një rëndësi të madhe për sa i përket zhvillimit tregtar dhe teknologjik të vendeve, prandaj duhet të zbatohen pavarësisht nga niveli i tyre ekonomik, gjithmonë duke marrë parasysh ndikimin shoqërore që mund të shkaktojnë këto.

Importi dhe eksporti thjesht bazohen në dërgesën ose marrjen e mallrave, të cilat mund të mos ekzistojnë në vendet pritëse, duke gjeneruar një indeks më të madh të konkurrencës ose inovacionit tregtar, ose thjesht përmirësimit në aspektin e marrëdhënieve ekonomike. .

Për të ditur se çfarë rëndësie kanë këto, së pari duhet të dini se cilat janë ato, si funksionojnë dhe cilat janë karakteristikat e tyre.

Çfarë është importi?

Kjo përcaktohet si transporti i çdo produkti ose shërbimi brenda një vendi për t'i shitur ato legalisht në të gjithë territorin e shtetit që i blen ato.

Importimi diversifikon sasinë e produkteve që ekzistojnë brenda një vendi, pasi është e mundur të merren artikuj që nuk prodhohen rregullisht në atë rajon, duke u dhënë një nxitje kompanive lokale për të përdorur modele të importuara, duke gjeneruar kështu një konkurrencë më të madhe brenda zonës tregtare dhe industriale të e njëjta.

Llojet e importeve dhe karakteristikat e tyre

Import i zakonshëm

Theshtë më e thjeshtë nga të gjitha, i referohet marrjes së produkteve të huaja në mënyrë që të tregtohet brenda një vendi, duke kaluar procesin doganor në një mënyrë të ligjshme

Disa nga faktorët që e karakterizojnë atë janë se malli mbetet për një kohë të pacaktuar ose derisa të përfundojë ciklin e tij tregtar në territor dhe të jetë i disponueshëm lirshëm.

Import pa taksa

Isshtë një import me anë të një traktati ose marrëveshjeje, në të cilën kufizimet doganore mund të jenë të pranishme ose jo.

Karakteristikat e tij më të rëndësishme janë se, si të tjerët, ajo ka mallra me origjinë të huaj, ato kryhen përmes marrëveshjeve, ata gëzojnë kufizimin e disa udhëzimeve në porte, dhe mallrat mund të kufizohen.  

Ri-import për detyrimet

Whenshtë kur mallrat që mund të kenë dështime teknike ose të prezantimit kthehen, të cilat u rimbursohen kompanive që i kanë dërguar ato, duke gjeneruar më shumë shpenzime për aplikimet tarifore kur ato të dërgohen përsëri.

Karakterizohet nga të qenit mall me asgjësim falas, duke hyrë sërish në territorin nga i cili erdhi, duke qenë eksporte të mëparshme dhe duke shtuar atribute duke përcjellë të njëjtën

Cili është eksporti?

Kjo ndodh kur një vend është i interesuar të tregtojë produktet e origjinës dhe të prodhuara në të, në rajone të tjera të interesuara për blerjen e tyre, gjë që prodhon një përfitim eksponencial ekonomik për shkak të marrjes së valutës së re.

Kjo gjeneron një sasi të madhe të të ardhurave për vendet që i praktikojnë ato, për sa kohë që ato kanë marrëveshje tregtare që lehtësojnë dërgesën e mallrave ose shërbimeve që ata duan të ofrojnë ose të shesin.

Llojet e eksportit dhe ato karakter

Mund të klasifikohet në varësi të kohës në të cilën mallrat janë në një vend dhe trajektoren e saj, llojet e eksportit janë:

Direkt

Whenshtë kur nuk ka ndërmjetës, kështu që pronarët e bizneseve drejtojnë të gjithë operacionin pa punësuar palë të treta për të ndihmuar në procedurën, ky lloj rekomandohet për kompanitë me më shumë përvojë në zonë sepse ato kërkojnë një kapacitet të madh për njohuri mbi këtë temë kryer ato.

Karakterizohet nga të qenit një proces thjesht kompani që dëshiron të eksportojë, ka një trajtim më të kontrollueshëm të mallrave, sepse kalon përmes duarve të personelit të besuar, shpenzimet e jashtme nuk gjenerohen me pajisje të palëve të treta që bëjnë procesin.

Aluzion

Kur një kompani po fillon me alternativën e eksportimit të produkteve ose shërbimeve të saj, ata nuk kanë përvojë në zonë, kështu që ata vendosin të punësojnë palë të treta të specializuara në këtë fushë.

Karakteristikat e tij kryesore mund të jenë që mallrat të udhëtojnë të sigurta në duart e profesionistëve të fushës, paketat gjurmohen nga sistemi i sigurisë i kompanive eksportuese, paketat mund të sigurohen, kështu që nëse një kuti malli humbet, kompania përgjegjëse do të kujdeseshin për situatën, duke e çliruar kontraktorin nga shqetësimet.

i përkohshëm

Në kohën e dërgimit të mallrave të cilat doganat e vendit pritës nuk japin lejet për të qëndruar në territorin e të njëjtit, konsiderohet si një qëndrim i përkohshëm, pasi që përfundimisht produkti do të duhet të kthehet në vendin e tij të origjinës.

Karakterizohet më shumë se gjithçka duke qenë eksporte të shërbimeve, të cilat kur përfundojnë, thjesht nuk do të kishin shumë rëndësi qëndrueshmëria e saj në vendin në të cilin u eksportua, si dhe dërgesa e materialeve ose makinerive për riparim, e cila do të ishte e anasjellta nga të parët.

I papërcaktuar

Në kohën e kontrollit nga doganat dhe pranimit të saj në një mënyrë krejtësisht të ligjshme, malli mbetet brenda territorit të së njëjtës, me qëllim që të konsumohet në vend.

Ato janë mallra të konsumueshëm siç janë ushqimi, pajisjet elektronike, makinat, veshjet dhe këpucët, ndër të tjera.

Rëndësia e importit dhe eksportit

Të dyja aktivitetet janë jashtëzakonisht të nevojshme për zhvillimin optimal të një vendi, qoftë për të arritur një ekuilibër më të mirë ekonomik, ose si një burim punësimi dhe diversiteti ekonomik.

 • Ajo gjeneron konkurrencë midis kompanive të botës, për shkak të faktit se mallrat bëhen me natyrë ndërkombëtare.
 • Ato janë një burim i shkëlqyeshëm punësimi për njerëzit që jetojnë brenda një shteti që kryen import dhe eksport.
 • Krijoni marrëveshje tregtare midis disa shteteve, duke i bashkuar ato në disa raste.
 • Inkurajon krijimin e kompanive të reja kushtuar këtyre fushave, si dhe tregje të specializuara në fushat e marketingut ndërkombëtar.
 • Mbërrijnë produktet e bëra me materiale që nuk gjenden në zonat pritëse.
 • Ato ndihmojnë në hyrjen e teknologjive të reja dhe në të njëjtën kohë përhapjen e tyre.

Dhe ka akoma shumë faktorë që e bëjnë këtë aktivitet ekonomik të rëndësishëm për zhvillimin e vendeve nga ana ekonomike, shoqërore dhe në disa raste edhe politikisht.

Duhet të theksohet se ekziston një bilanc tregtar, i cili rregullohet nga rregulloret që të ardhurat ekonomike të një vendi do të jenë në një nivel të mirë, për sa kohë që ka më shumë eksport sesa import, kjo është për shkak se eksportet gjenerojnë të ardhura, ndërsa importet janë shpenzime për blerjen e mallrave që bëhen.

Për sa kohë që një rajon prodhon atë që është e nevojshme për popullsinë e tij dhe përveç që ka mundësinë e shitjes së prodhuesve të saj për të marrë valutë të huaj, aq më mirë do të flasë ekonomikisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Artikull shumë i hollësishëm dhe i mirë për importin dhe eksportin, më ka hapur sytë në disa pika

 2.   Camila dijo

  Përshëndetje, do të doja të di datën e këtij botimi, ju lutem.