Impulsiviteti: si janë njerëzit impulsivë?

vajze impulsive

Impulsiviteti është një tipar i personalitetit që shumë njerëz kanë. Kur një person është impulsiv, ata zakonisht kanë sjellje pa menduar për pasojat e tyre. Ata nuk mendojnë se çfarë mund të prodhojnë veprimet e tyre si për veten e tyre dhe për të tjerët. Ata nuk mendojnë nëse mund të shkaktojnë shqetësime, dëmtojnë ose dëmtojnë dikë. Ata veprojnë duke ndjekur impulset dhe emocionet e tyre, pa analizuar asgjë tjetër ... ata e lënë veten të rrëmbehet nga ajo që ndiejnë pa marrë parasysh arsyen.

Beenshtë vërtetuar se kjo mënyrë impulsive e veprimit mund të ketë një përbërës gjenetik dhe të trashëgueshëm. Në fakt, ka çrregullime që kanë impulsivitet midis karakteristikave të tyre, të tilla si hiperaktiviteti ose çrregullimi bipolar. Njerëzit nuk mund të shtyjnë dëshirat e tyre dhe të çohen nga ato që ndiejnë në çdo moment të caktuar.

Sjellje impulsive

Fjala impuls nënkupton nevojën për të bërë diçka. Impulsiviteti mund të përkufizohet si një mënyrë e veçantë e perceptimit të botës, ku ekziston predispozicioni për të vepruar në mënyrë të pakontrolluar dhe shpejt kur përballeni me një ngjarje, një stimul të brendshëm ose të jashtëm. Ekziston një e metë në gjykimin analitik të personit që do të thotë se ata nuk mendojnë për pasojat e veprimeve të tyre.

impulsiviteti në blerje

Prandaj, sjellja impulsive është një tendencë për të vepruar pa menduar për pasojat e veprimeve të tyre, dhe këto veprime zakonisht ndodhin në reagim ndaj ndonjë ngjarjeje që ka bërë që personi të ketë një përgjigje emocionale.

Shkaqet

Neuroshkenca ka zbuluar mënyrën, një impuls dhe një ide bëhet një sjellje në tru dhe, së fundmi, një detyrim i pakontrollueshëm. Fotografitë tregojnë se disa njerëz kanë vështirësi Shtyni rritjen e shpërblimit tuaj për një periudhë më të gjatë kohore.

Sjellja impulsive është e lidhur ngushtë me neurotransmetuesit, veçanërisht dopaminën, e cila është e lidhur me procesin e të mësuarit dhe përforcimin. Mund të ketë aspekte fiziologjike që mund të shpjegojnë sjelljen impulsive dhe përsëritëse. Ka dështime të receptorëve në lobin frontal posaçërisht në korteksin prefrontal, ku funksionet ekzekutive janë të ngarkuara me vendimmarrjen dhe gjykimin.

Kjo do të thotë që bërthama e trurit e vendosur në pjesën vendimmarrëse të trurit merr një devijim dhe kërkon mënyrën më të shpejtë për të marrë një shpërblim pa u menduar shumë dhe pa punuar. Sjellja impulsive mund të shpjegohet nga receptorët më pak aktivë të dopaminës në rajonin e mesëm të trurit, zona është përgjegjëse për marrjen e vendimeve logjike. Këta receptorë gjithashtu mund të shpjegojnë prirjen e njerëzve impulsivë për t'u depresionuar.

Ashtu si me varësinë nga droga dhe kumari, sjellja impulsive çon në keqardhje për veprimin pa qenë e mjaftueshme për të ndaluar sjelljen më parë.

vajzë që nuk dëshiron të jetë aq impulsive

Simptomat

Ka disa përbërës që dallojnë sjelljen impulsive nga sjelljet e tjera. Simptomat që mund të shoqërohen me impulsin janë si më poshtë:

  • Pamundësia për të planifikuar ose përgatitur: Të shtyrë nga impulset tona, ne nuk mund të përgatitemi për pasojat e pritshme logjike; përkundrazi, befasia bëhet karakteristika kryesore ku "gjithçka mund të ndodhë".
  • Vetëkontroll i ulët. Nuk ka kufizime ose vetëkontroll.
  • Këmbëngulje e ulët. Emocioni dikton lëvizjen tjetër. Tejkalimi i zvarritjes bëhet shumë i vështirë.
  • Kërkoni përvoja të reja. Të nxitur nga emocione të forta pozitive ose negative, aftësitë tona njohëse për të planifikuar dhe vlerësuar alternativa të ndryshme janë shtrembëruar, duke na bërë që më vonë të pendohemi për vendimet e marra në moment.

Çdo impuls është i ndryshëm dhe ka pasoja të ndryshme, që nga ngrënia e një fete shtesë torte kur nuk duhet, deri tek vjedhja, thyerja e gjërave dhe madje edhe vetë-gjymtimi. Në humnerën e sjelljes impulsive, edhe vetë jeta jonë ose jetët që duam mund të rrezikohen. Gjendja emocionale është thelbësore në këtë sjellje; Gjatë procesit, truri lëshon gjendje emocionale që ngjyrosin perceptimin e realitetit, duke e bërë të vështirë për personin të mos ndiejë dëshirën për të vepruar. Procesi racional i mendimit është prishur, prandaj, personi nuk mund të vë në dukje veprimet dhe pasojat e tij.

diagnozë

Çdokush mund të jetë viktimë e sjelljes impulsive në çdo kohë të jetës ... Megjithëse kur bëhet zakon, ai mund të jetë një problem mjaft serioz tek personi që i mungon vetëkontrolli i nevojshëm për të funksionuar si duhet. Nëse mendoni se sjellja impulsive ka kontroll në jetën tuaj, atëherë do të jetë e nevojshme që ju të shkoni te një specialist për t'ju drejtuar se si të udhëheqësh jetën tënde dhe se impulsiviteti nuk të shkatërron pak nga pak.

Specialisti përdor mjete të posaçme, pyetësorë dhe intervista për të përcaktuar rrezikun e sjelljes impulsive dhe për të vendosur masa terapeutike. Ekzistojnë edhe teste të specializuara që mund të ndihmojnë të përcaktoni se sa impulsiv jeni dhe t'ju ndihmojnë të trajnoni mendjen tuaj për të frenuar këtë sjellje impulsive.

vajzë e lumtur duke qenë impulsive

Si të jemi më pak impulsivë

Të qenit më pak impulsiv është në duart tuaja pasi është mendja juaj që ju bën pak a shumë impulsivë. Nëse doni të ndaloni këtë lloj sjelljeje, atëherë ndiqni këto këshilla dhe do të shihni se si jeta juaj do të fillojë të përmirësohet.

Merr fryme thelle

Kur mendoni se do të veproni në mënyrë impulsive, ndaloni për një moment dhe merrni 10 frymë thellë. Kjo do të ndihmojë trupin tuaj të marrë oksigjenin e nevojshëm për të ulur nivelet e ankthit.

Prisni para se të veproni

Numëroni deri në 50 ndërsa merrni frymë para se të bëni atë që keni në mendjen tuaj, domethënë atë që mendja juaj ka propozuar të bëjë. Kjo kohë do t'ju qetësojë dhe do t'ju ndihmojë të zvogëloni sjelljen impulsive.

Mbani gjurmët e sjelljeve impulsive

Mbani një kalendar me ditët tuaja të mira dhe të këqija, kjo ndihmon për të mbajtur të përqendruar në ditët e mira kur nuk u morët nga sjelljet impulsive. Në këtë mënyrë, ju mund të kuptoni se jeni në gjendje të mbani më shumë vetëkontroll sesa prisni.

Pyesni një mik ose anëtar të familjes për t'ju ndihmuar

Familja dhe miqtë mund t'ju ndihmojnë të mbani shënim këto sjellje, dhe nganjëherë ato madje mund t'ju qetësojnë nëse është e nevojshme. Besoji dikujt që të të njoftojë kur mund të jetë jashtë kontrollit në mënyrë që të mund të çojë rrugën.

Vizitoni një terapist

Nëse mendoni se sjelljet tuaja impulsive po ndikojnë në bashkëveprimet tuaja sociale, familjare dhe / ose të punës, është më mirë të konsultoheni me një profesionist. Terapistët mund t'ju japin mjete mbi inteligjencën emocionale dhe si të menaxhoni impulset tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.