Injoranca përpiqet të maskohet si mençuri, por nuk mashtron askënd!

Shoqëria është plot injorancë e maskuar me mençuri, por realiteti është se kur shfaqet në skenë zakonisht nuk mashtron shumë. Dihet se kush nuk ka asgjë për të thënë, me mire heshtni sepse eshte gjeja me e zgjuar qe mund te beni ... Sidomos kur heshtja është përgjigjja më e mirë ndaj kritikave ose zilisë. Nga ana tjetër, përballë provokimit, nëse ka një diskutim të nxehtë, është e qartë se padituria shfaqet duke u përpjekur të simulojë mençurinë.

Edhe pse ndonjëherë ndihemi të lënduar nga disa kritika ose komente, ia vlen të kemi më shumë inteligjencë se të gjitha ato, dhe të dish se në shumë raste ka situata në të cilat nuk ia vlen të diskutosh. Fjalët e marra nga njerëzit budallenj nuk meritojnë vëmendjen më të vogël dhe mosdhënia e tyre e pushtetit nuk duhet të shqetësojë shpirtin tuaj asnjë pikë. Kur pak mendje përpiqen të provojnë veten të shkëlqyeshëm, është më mirë të vëzhgosh pa ndërvepruar ... kjo është madhështia jote!

Injoranca është nëna e intolerancës

Ne jetojmë në një shoqëri ku intoleranca është rregulli i ditës, por shumica e kësaj intolerance rrjedh nga mungesa e njohurive. Injoranca është vetëm ajo: mungesa e njohurive ose kulturës. Injorancës i pëlqen të kritikojë dhe të bëjë gjykime pa pasur njohuritë e nevojshme për atë që kritikon ose gjykon. Injoranca përbuz pothuajse pa ditur pse ... kjo është niveli më i lartë i injorancës: refuzimi i diçkaje ose dikujt pa e ditur se çfarë është ose pa e kuptuar atë. Kur nuk keni informacionin e nevojshëm për të ditur se çfarë keni përpara.

Injoranca dhe intoleranca çojnë në mos civilizim, mungesë harmonie në komunikim ose bashkëjetesë të njerëzve. Por injoranca nuk është diçka që është larg jush, ju mund ta jetoni atë afër, në mjedisin tuaj. Edhe nëse nuk e konsideroni veten injorante, ju mund të shihni injorancë çdo ditë të jetës suaj. Ata njerëz që gjykojnë pa e ditur, pa u munduar të takojnë të tjerët ... Ata ndjehen mirë vetëm duke i gjykuar ata, për shkak të gabimeve të tyre, vetëvlerësimit të ulët… paditurisë së tyre. Injoranca në formën e kritikës mund të dëmtojë emocionalisht ato bëhen fjalë toksike.

Kuptoni injorancën që të jeni në gjendje ta injoroni atë

Një person, kur të piqet dhe ushqejë intelektin e tij, nuk do ta kuptojë pse një person tjetër preferon të jetojë në injorancë. Në realitet, kjo injorancë është thjesht vullneti për të mos dashur të ndryshojë. Nëse një person nuk ka qasje në njohuri, kjo është për shkak se nuk dëshiron. Ai preferon të qëndrojë në zonën e tij të rehatisë plot urrejtje dhe inat.

Nëse keni njerëz përreth jush që preferojnë të jetojnë në injorancë, mos u hidhëroni me të, thjesht pranoni vendimin e tyre dhe mbani dinjitetin tuaj, sepse do të jetë mënyra e vetme për të jetuar në qetësi. Ndonjëherë është më mirë të tundësh kokën, të buzëqeshësh dhe të jesh i qetë. Ruani argumentet tuaja kur jeni para njerëzve me mendje të vogël të cilët kanë vendosur të mos lejojnë që inteligjenca e tyre të rritet. Jo sepse ata nuk janë të aftë, nëse jo, sepse ata thjesht nuk duan ta bëjnë atë. Kjo mund të kuptohet si: "Për fjalët e marra, veshët e shurdhër" (ose veshët me të vërtetë inteligjentë ...).

Ndonjëherë inteligjenca duhet të flasë

Megjithëse në shumë raste gjëja më e zgjuar për të bërë kur përballesh me kritika ose fjalë injorante është heshtja, në raste të tjera, inteligjenca duhet të flasë dhe të mbrojë vetveten, është e detyruar të reagojë në mënyrë që të tregojë dinjitetin dhe integritetin e saj.

Ndonjëherë është e nevojshme të ngresh zërin tënd pohueshëm, me ndjeshmëri dhe me shumë besim për të vendosur kufij përballë injorancës. Sidomos kur nuk ndalet duke u përpjekur t'i kalojë ato pa pushim ... si para njerëzve që përpiqen të manipulojnë, atyre që përpiqen të poshtërojnë ose atyre që përpiqen të minojnë lumturinë tuaj.

Kush argumenton shumë ... Pak kupton

Njerëzit që diskutojnë pa pushim vetëm për t'u përpjekur t'i bëjnë të tjerët të shohin gjithçka që dinë janë ata që me të vërtetë kuptojnë më pak. Askush nuk ka të vërtetën universale të asgjëje dhe e vërteta gjithmonë do të pikturohet me nuanca. Kushdo që përpiqet të argumentojë pse diçka është "krejtësisht e bardhë" ose "krejtësisht e zezë" atëherë tregon fleksibilitetin e tij mendor dhe si ai nuk është në gjendje të pranojë se mençuria mund të ketë shumë ngjyra.

Njeriu inteligjent nuk përpiqet të fitojë argumente, as nuk i provokon ato ... Një person inteligjent e di se ka beteja që thjesht nuk ia vlen të luftohen. Paqja e brendshme e vetvetes është ajo që me të vërtetë ka rëndësi për të shijuar jetën dhe për të mos lejuar që injoranca të lëmojë ujërat e qetësisë.

Kush më shumë bërtet, aq më pak arsye është

Ka nga ata që besojnë se kush bërtet më shumë është ai që përfundon të ketë të drejtë, por e kundërta është e vërtetë. Kush bërtet më shumë, tregon vetëm injorancën e tij, joefektivitetin e tij dhe zhgënjimin e tij për të mos pasur më shumë mjete (dhe më të pranueshme) për të qenë në gjendje të tregojë mendimin e tij.

Argumentimi shumë herë tregon vetëm aftësinë e ulët për arsye, sepse kush dëshiron vërtet t’i afrojë pozicionet, nuk argumenton ... flet. Kush argumenton nën pragun e injorancës, dëshiron vetëm të krijojë një mjedis toksik, plot negativitet dhe tension. Ndoshta ato janë modele të mësuara si fëmijë, por aspak të justifikueshme. Sepse ashtu siç mësohet sjellja e keqe, është e pa mësuar të mësosh se çfarë mund të sjellë vërtet përfitime personale dhe mirëqenie emocionale.

Kështu që injoranca nuk ju kap, është e nevojshme të kuptoni se jeta është plot nuanca dhe se askush nuk ka të vërtetën absolute në asgjë. Të bërtasit nuk do ju bëjë më të zgjuar dhe kritikat nuk do t'ju bëjnë një person më të mirë. Dituria është fuqi në çdo rrethanë dhe është ajo që vërtet mund të të fuqizojë në çdo situatë.

Kush argumenton se ka Razon, në të vërtetë ai ka humbur gjithçka. Argumentet vetëm i largojnë njerëzit dhe tregojnë injorancë në situata të caktuara. Shtë e nevojshme të kesh një mendje të hapur ndaj çdo situate, të komentosh ... dhe gjithçka që është toksike ose që është krijuar për të lënduar, thjesht ... le të kalojë dhe kjo nuk ndikon. Lejo vetëm që zëri i mençurisë të dëgjohet për të vendosur kufij të shëndetshëm për ata njerëz që insistojnë vetëm të jenë toksikë për shkak të injorancës së tyre të zgjedhur sipas dëshirës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.