Inteligjenca emocionale tek fëmijët

inteligjenca emocionale tek bebet

Inteligjenca Emocionale nuk është diçka që është në modë sot, Somethingshtë diçka për të cilën duhet të punohet gjithmonë që nga fëmijëria e hershme. Inteligjenca Emocionale është e nevojshme që fëmijët të rriten në njerëz të suksesshëm. Vetëm në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për të kuptuar ndjenjat tuaja dhe të të tjerëve.

Çfarë është inteligjenca emocionale?

Inteligjenca Emocionale është aftësia për të qenë inteligjentë në lidhje me ndjenjat, tonat dhe ato të njerëzve të tjerë. Ai përfshin të qenit në gjendje të vëreni, kuptoni dhe veproni në mënyrë efektive të emocioneve.

Koncepti i IE ka ekzistuar për dekada. Popshtë popullarizuar nga libri i vitit 1995, Inteligjenca Emocionale: Pse mund të ketë më shumë rëndësi se inteligjenca. Autori, psikologu Daniel Goleman, e përshkroi EI si pesë pjesë themelore:

 • Vetëdije: një person e di se çfarë ndjen në një moment të caktuar. Ai e kupton se si disponimi i tij ndikon tek të tjerët.
 • Vetë-rregullimi: ju mund të kontrolloni se si ju përgjigjeni emocioneve tuaja. Merrni parasysh pasojat e mundshme para se të veproni në impuls.
 • motivimi: Ju mund të arrini qëllime pavarësisht nga çdo ndjenjë negative ose shpërqendruese që mund të keni.
 • ndjeshmëri: mund të kuptojë se si ndihen të tjerët.
 • Aftësitë sociale: mund të trajtojë marrëdhëniet. Ai e di se cilat lloje të sjelljeve marrin një përgjigje pozitive nga të tjerët.
njeri me inteligjencë emocionale
Artikulli i lidhur:
Testi i inteligjencës emocionale, a keni një EI të mirë për të qenë drejtues?

Si përmbledhje, bazat e Inteligjencës Emocionale tek fëmijët dhe të rriturit janë të ngjashme. Thjesht, shumica prej nesh e kanë harruar herën e parë që kemi fituar aftësitë më themelore.

Ndërsa fëmija rritet, ai mëson aftësi të ndryshme të IE me shpejtësi të ndryshme: nuk ka një model të vetëm, të renditur, linear për të përmbledhur se si duhet të duket barazimi tek fëmijët e moshave të ndryshme. Sidoqoftë, ka disa gjëra që e çojnë fëmijën në një zhvillim të pastër sensorimotor për të bërë miq dhe për të kontrolluar impulset.

inteligjenca emocionale tek bebet

Këto përfshijnë, por nuk kufizohen në:

 • Zhvillimi i vetëdijes emocionale: së pari kuptoni ndjenjat tuaja, pastaj emocionet tek të tjerët.
 • Njohja, identifikimi dhe perceptimi i emocioneve, Përveç të kuptuarit se çfarë është ndjenja, ata do të mësojnë të kuptojnë se çfarë nënkuptojnë shprehjet e fytyrës, gjuha e trupit, toni i zërit.
 • Kur përshkruani ndjenjat, përveç emërtimit të emocioneve, Ata do të mësojnë të përdorin fjalorin emocional për të përcjellë se si ndihen.
 • Ndjeshmëri me ndjenjat e të tjerëve: Në lidhje me sa më sipër, kjo në një moment do të shtrihet në ndjenjën e shqetësimit kur të tjerët nuk janë mirë.
 • Kontrolloni dhe menaxhoni emocionet tuaja: mësoni (dhe zbatoni njohuritë) kur është e përshtatshme të veproni ose reagoni kur ata ndiejnë diçka.
 • Kuptoni se çfarë i shkakton ndjenjat, si në vetvete ashtu edhe në të tjerët.
 • Kuptoni lidhjet midis emocioneve dhe sjelljes, për shembull, "Babai goditi murin sepse ishte i zemëruar".

Si të rrisni një fëmijë inteligjent emocionalisht

Shumica e këshillave për prindërit përqendrohen në mënyrën e trajtimit të sjelljes së keqe. Ndërsa është e dobishme, është gjithashtu e ngjashme me thjesht ofrimin e këshillave se si të mbijetoni pas një holokausti bërthamor dhe të mos flisni se si ta parandaloni atë. Ajo që përgjithësisht qëndron në themel të sjelljes së keqe është se si fëmija merret me emocionet negative. Dhe kjo është diçka që rrallëherë e mësojmë qëllimisht dhe vështirë se e mësojmë ndonjëherë mirë.

inteligjencës emocionale
Artikulli i lidhur:
Aktivitete të inteligjencës emocionale për të rriturit

Tregimi i fëmijëve si të njohin dhe menaxhojnë ndjenjat parandalon sjelljen e gabuar dhe është një aftësi që do t'u shërbejë atyre gjatë gjithë jetës së tyre. Parandalon hidhërimet në moshën 4 vjeç, por është gjithashtu ndryshimi midis kursimit të parave për kolegj dhe kursimit të parave me kusht më vonë. Shikojeni atë si një trajnim për ndjenjat.

inteligjenca emocionale tek bebet

Si e merrni atë?

Profesor John Gottman është personi që revolucionarizoi studimin e marrëdhënieve, duke arritur në pikën ku ai mund të dëgjonte një çift për disa minuta dhe të përcaktonte me një saktësi të tmerrshme nëse ata do të divorcoheshin. Gottman gjithashtu shikoi prindërimin. Dhe kjo nuk ishte teoria e fundit e prindërve të javës që dikush doli gjatë kohës së drekës - ky ishte një studim me të vërtetë epik.

Ajo u kujdes për më shumë se 100 çifte të martuar me fëmijë të moshës 4-5 vjeç dhe u dha atyre pyetësorë. Pastaj ai zhvilloi mijëra orë intervista. Ai vëzhgoi sjelljen e tyre në laboratorin e tij. Seanca të regjistruara të fëmijëve që luajnë me miqtë e tyre më të mirë. Monitorohet rrahjet e zemrës, frymëmarrja, rrjedhja e gjakut dhe djersitja. Ai mori mostra të urinës, po mostra të urinës, nga fëmijët për të matur hormonet e lidhura me stresin. Dhe më pas ai vazhdoi me fëmijët dhe familjet deri në adoleshencë, duke zhvilluar më shumë intervista, duke vlerësuar performancën akademike, etj.

Kur erdhi puna për t'u marrë me emocionet, Gottman kuptoi se ekzistojnë 4 lloje prindërish. Dhe tre nuk janë aq ideale:

 • Ata injorojnë, injorojnë ose banalizojnë emocionet negative.
 • Ata kritikojnë ndjenjat negative dhe i dënojnë fëmijët për shprehjen emocionale.
 • Ata pranojnë dhe identifikohen me emocionet e fëmijëve të tyre, por nuk ofrojnë udhëzime ose nuk vendosin kufizime në sjellje.
 • Ata i pranojnë dhe i kuptojnë emocionet e fëmijëve të tyre dhe kërkojnë zgjidhje.

Fëmijët e tre grupeve të parë të prindërve zakonisht nuk bëjnë mirë. Ata u sollën më keq, kishin probleme në krijimin e miqve ose kishin probleme me vetëvlerësimin. Dhe pastaj ata janë në grupin e katërt, Prindërit Ultra. Ata pa e ditur përdorën atë që Gottman e quan "trajnim emocional". Këta prindër prodhojnë fëmijë inteligjentë emocionalisht. Këta prindër pranuan ndjenjat e fëmijëve të tyre (por jo të gjitha sjelljet e fëmijëve), Ata i drejtuan ata nëpër momente emocionale dhe i ndihmuan ata të zgjidhnin problemet për të gjetur një zgjidhje jo-agresive.

Fëmijët ishin më mirë të qetësoheshin kur ishin të mërzitur. Ata mund të qetësonin zemrat e tyre më shpejt. Për shkak të performancës së tyre superiore në atë pjesë të fiziologjisë së tyre që përfshin qetësimin, ata kishin më pak sëmundje infektive.

inteligjenca emocionale tek foshnjat inteligjenca emocionale tek foshnjat

Ata ishin më të mirë në përqendrimin e vëmendjes. Ata lidheshin më mirë me njerëzit e tjerë, edhe në situatat e vështira shoqërore që hasën në fëmijërinë e mesme, të tilla si ngacmimet, ku të qenit tepër emocional është një përgjegjësi, jo një pasuri. Ata ishin më të mirë në kuptimin e njerëzve. Ata kishin miqësi më të mirë me fëmijët e tjerë. Ata ishin gjithashtu më të mirë në situata në shkollë që kërkonin arritje akademike.

Artikulli i lidhur:
5 çelësa për të rritur inteligjencën tuaj emocionale

Me pak fjalë, ata kishin zhvilluar një lloj "IQ" që merret me njerëzit dhe botën e ndjenjave ose inteligjencës emocionale. Dhe e gjitha erdhi deri te mënyra se si prindërit i trajtuan shpërthimet negative emocionale të fëmijës.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.