Të mësuarit në lidhje me inteligjencën e shumëfishtë: inteligjencën muzikore

Qenia njerëzore ka shumë mënyra për të përdorur mendjen e tij. Të mësuarit është një nga gjërat që, si qenie njerëzore, na dallon nga kafshët; Isshtë e vërtetë që ata gjithashtu kanë aftësinë për të mësuar, por ne e kemi një kapacitet më të zhvilluar, dhe diapazoni i opsioneve që kemi kur bëhet fjalë për të mësuar gjëra të reja është pothuajse i pafund.

Prandaj, kur mësoni gjëra të reja, inteligjenca personale hyn në lojë. Atë aftësi duhet ta përpunojmë informacionin dhe të punojmë me të për të arritur gjëra të reja; di ku ta zbatosh dhe si ta përdorësh për të ecur përpara në një botë shumë të vështirë dhe të pamëshirshme.

Sidoqoftë, inteligjenca është fragmentuar disa herë, dhe megjithëse urdhërohemi çdo ditë të jemi sa më inteligjentë, në shkolla ajo mësohet ende me metoda arkaike që vlerësojnë shumë një ose dy lloje të inteligjencës, ndër të cilat më e spikatura është logjike-matematikore, duke bërë që llojet e tjera të inteligjencës të zbriten, dhe në të njëjtën mënyrë njerëzit që i punësojnë ato në një masë më të madhe zbriten duke u quajtur "budallenj".

Kur flasim për teorinë e inteligjencës së shumëfishtë, ne nxjerrim përfundimin se një nga më të nënvlerësuarit në nivelin e shkollës është inteligjenca muzikore. Në mënyrë që të mësojmë më shumë se si të aplikojmë inteligjencën për të krijuar një botë në të cilën mund të punosh më mirë me ta, ne do të studiojmë në këtë post se si të mësojmë me muzikë dhe të shijojmë aranzhime të shkëlqyera muzikore.

Mësoni për inteligjencën e shumëfishtë

Teoria e inteligjencës së shumëfishtë lindi për shkak të mosmarrëveshjes ekzistuese në sistemin arsimor, ku lloji i inteligjencës së aplikuar dhe vlerësuar ishte logjik-matematik, me një theks të vogël në gjuhësi kur punonte. Në këto sisteme, studentët më pak të avantazhuar në këto inteligjenca hierarkike ishin, dhe ende janë, të trajtohen si budallenj dhe të dërgohen në programe më të ngadalta, sepse mësuesit nuk marrin kohë për të punuar në inteligjencën që ata trajtojnë si duhet.

Kjo teori na tregon se Intelekti nuk matet vetëm nga një ose dy lloje të inteligjencës, por na tregon se, meqenëse secili person është një botë më vete, jo të gjithë funksionojmë me të njëjtën masë, dhe ajo që mund të jetë e vlefshme për një person, mund të mos jetë e njëjtë për një tjetër.

Duke zbatuar këtë koncept në teorinë intelektuale mund të tregojmë se jo të gjithë prekemi nga inteligjenca logjike në të njëjtën mënyrë; disa njerëz janë më shumë në gjuhësi, dhe të tjerët janë më natyralistë, të tjerët punojnë ose ndjehen më shumë në kontakt me inteligjencën hapësinore dhe të tjerët e kanë më të lehtë të merren me muzikë.

Aktualisht, po punohet në mënyrë që në shkolla dhe shkolla të mesme në vende të ndryshme të lihet mënjanë ky sistem arkaik dhe të zbatohen teknika të reja arsimore që lejojnë punën në një gamë më të gjerë me ata fëmijë që kanë lloje të tjera të nevojave, në këtë mënyrë, të përmirësohen sistemet e arsimit dhe të punojnë më mirë me secilin person individualisht.

Inteligjenca muzikore dhe faktorët e saj

Ky lloj i inteligjencës, siç e kemi përmendur tashmë, i përket teorisë së inteligjencës së shumëfishtë që u zbulua nga psikologu amerikan Howard Gardner.

Shtë një koncept që ishte shumë i ri dhe u referohet atyre kapaciteteve dhe ndjeshmërive që kanë të bëjnë me aftësinë muzikore, kur e prodhojnë dhe e perceptojnë atë me të gjitha nuancat në dispozicion.

Ajo që përcakton këtë lloj inteligjence është aftësia dhe liria për të krijuar dhe vlerësuar pjesë muzikore.

Totalshtë plotësisht e pavarur nga aftësia e dëgjimit, dhe për këtë arsye ka të bëjë vetëm me mënyrën e përpunimit të informacionit të pjesëve muzikore, qofshin ato të thjeshta apo shumë komplekse.

Karakteristikë e njerëzve me inteligjencë muzikore

Një person që merret me inteligjencën muzikore do të jetë shumë i aftë në zbulimin e nuancave të thella të pranishme në melodi, ai mund të mendojë në lidhje me ritmin, timbrin dhe tonin. Mund të dalloni tinguj muzikorë që tingëllojnë veçmas ose në të njëjtën kohë; Ata do të jenë në gjendje të punojnë më lehtë kur bëhet fjalë për të shprehur veten në një mënyrë muzikore, ose duke bërë pjesë muzikore më vete ose duke punuar së bashku në përpunimin e një simfonie.

Inteligjenca muzikore mund të ndahet në aftësi të ndryshme latente tek njerëzit që e manifestojnë atë. Këto aftësi kanë një shkallë relative dhe nuk kanë të bëjnë me aftësinë e përsosur ose absolute për t'i kryer ato. Për të marrë një shembull:

 • Njerëzit me këtë lloj inteligjence mund të njohin pjesë të maskuara të muzikës, edhe kur duket se janë një zhurmë e thjeshtë.
 • Ata mund të krijojnë melodi thjesht duke luajtur objekte të ndryshme në fluturim.
 • Ata mund të gjejnë lehtësisht burime me të cilat të shprehin emocionet në një mënyrë muzikore.
 • Ata kanë një ndjeshmëri të madhe kur bëhet fjalë për gjetjen e toneve, ritmeve, melodive dhe timbrave në një pjesë të caktuar muzike.
 • Ata janë në gjendje të njohin zhanret e ndryshme muzikorë që ndikojnë në çdo pjesë.
 • Ata kanë një strukturë relative për të kompozuar dhe për të punuar pjesë muzikore.

Inteligjenca muzikore dhe edukimi

Siç u përmend më parë, inteligjenca muzikore siguron një aftësi në përbërjen, funksionin dhe shqyrtimin e modeleve muzikore, duke përfshirë aftësinë për të njohur dhe kompozuar ritmet dhe tonet muzikore.

Nëse ajo që dëshironi është të ndihmoni fëmijën të zhvillojë këtë inteligjencë, është e rëndësishme, sipas ekspertëve, të fillojë nga shtatzënia herët, sepse kjo është faza më ideale për të. Për këtë është gjithashtu e rëndësishme të mbash fëmijën në një mjedis të begatë që muzika të zhvillohet, dhe se fëmija mund të punojë shpesh me të, në mënyrë që ajo të mund të përmirësojë vazhdimisht aftësitë e saj në mjedisin e saj.

Të gjithë fëmijët, që në një fazë të hershme të zhvillimit të tyre, dihet se kanë aftësitë për të mësuar në lidhje me muzikën dhe shumë faktorë të tjerë. Një nga arsyet që kjo inteligjencë zakonisht neglizhohet është sepse prindërit nuk i japin asaj një theks të rëndësishëm.

Goodshtë mirë të dini se, nëse nuk punoni si duhet me një lloj inteligjence, duke mos e përdorur atë ka një ngecje të fëmijës në këtë zonë, sepse nuk merrni mundimin për ta zhvilluar atë. Kjo është për shkak të kësaj shumica e njerëzve zhvillojnë inteligjencën logjike-matematikore dhe vetëm disa mund të punojnë me të tjerët; Sepse institucionet janë kujdesur pak për promovimin e inteligjencës tjetër.

Në këto kohë shkolla dhe institucionet arsimore duhet t'i kushtojnë më shumë vëmendje promovimit të arsimit bazuar në inteligjenca të tjera, gjithashtu promovon një mjedis në të cilin muzika është një pjesë e rëndësishme. Alsoshtë gjithashtu një kohë kur gjërat kanë ndryshuar, dhe muzika tashmë është bërë një formë arti.

Përmirësoni këtë inteligjencë

Për të rritur inteligjencën muzikore, ju mund të punoni së pari duke e vënë muzikën në plan të dytë kur punoni ose bëni ndonjë aktivitet që kërkon relaksim, sepse në këtë mënyrë jo vetëm që ato rrisin aftësinë tuaj për të arsimuar, por gjithashtu mund të rrisni aftësinë për t'u përqëndruar në më shumë se një gjë në të njëjtën kohë.

Një aktivitet tjetër që mund të kryhet është të shkruash këngë familjare, ose nëse nuk ndihesh i aftë të kompozosh një këngë vetë me gjithçka që nënkupton, mund të ndryshosh tekstin e një kënge ekzistuese, e cila do të mësojë të menaxhosh kohën dhe Zeri.

Ju mund të krijoni ose të bëni instrumente muzikorë me sende shtëpiake të riciklueshme (kjo është plus një aktivitet për fëmijët). Me këtë do të përfshiheni pak më shumë në aktivitete, do të gjeneroni tinguj të rinj dhe do të mësoni pak më shumë për prodhimin e instrumenteve.

Të mësuarit për të luajtur një instrument muzikor është një nga pjesët më të rëndësishme kur bëhet fjalë për rritjen e kësaj inteligjence, pasi ju lejon të merrni pjesë në muzikë nga dora e parë; Përveç kësaj, kjo ju lejon një aftësi më të mirë për të krijuar melodi dhe më vonë të shkruani këngët tuaja.

Studioni muzikë, vallëzim ose teori muzike. Kur studiojmë, ne gjithashtu mësojmë, dhe kjo inteligjencë rritet gjithashtu nga klasat e vallëzimit, në të njëjtën kohë duke rritur inteligjencën kinestetike, e cila mund të jetë një pjesë plotësuese e muzikalit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.