Inteligjenca e shumëfishtë në edukimin e fëmijërisë së hershme

inteligjencat tek bebet

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë "stilin e të mësuarit" do të dini se fëmijët mësojnë në mënyra të ndryshme dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke respektuar ritmet dhe stilin e tyre. Ka fëmijë që thithin më mirë informacionin përmes shikimit, të tjerët përmes dëgjimit. Necessaryshtë e domosdoshme të dihet se fëmijët nuk kanë vetëm një stil mësimi "të vetëm". Ata kanë individualitetin e tyre dhe kjo është arsyeja pse inteligjenca e shumëfishtë në arsimin e fëmijërisë së hershme është kaq e rëndësishme.

Njerëzit kanë profile inteligjente unike dhe të ndryshme që formohen nga faktorë të ndryshëm biologjikë dhe mjedisorë. Për shembull, një fëmijë mund të ketë inteligjencë të shkëlqyeshme muzikore dhe matematikore dhe një tjetër mund të ketë inteligjencë më të mirë gjuhësore ose ndërpersonale. Përvojat individuale dhe variacionet gjenetike janë përgjegjëse.

Inteligjenca të shumëfishta

Teoria e inteligjencave të shumëfishta u shpik nga psikologu amerikan Howard Gardner, duke lënë mënjanë teorinë e një inteligjence të vetme njerëzore. Ai propozoi që jeta njerëzore kërkon zhvillimin e llojeve të ndryshme të inteligjencës. Llojet e ndryshme janë si më poshtë:

 • Hapësirë. Shtë aftësia për të vizualizuar, krijuar dhe manipuluar diçka në një hapësirë, si ajo që një pilot aeroplani, një arkitekt ose një lojtar shahu mund të bëjë.
 • Trupi ose kinestetike. Kjo lloj inteligjence ka të bëjë me përdorimin e aftësive motorike bruto ose aftësive motorike të imëta për t’u shprehur, krijuar, mësuar ose zgjidhur probleme; përfshin koordinim dhe shkathtësi dhe përdorimin e tërë trupit ose pjesëve të trupit, siç janë duart.

fëmijët mësojnë ndryshe

 • Muzikor. Shtë aftësia për të shprehur veten, kuptuar dhe krijuar përmes muzikës: të kënduarit, duke luajtur instrumente muzikorë, duke kompozuar, dirigjuar, etj. Përfshin aftësitë muzikore të tilla si ndjeshmëria ndaj ritmit, lartësisë, lartësisë, timbrit
 • Gjuhësia. Ai përfshin aftësinë për të qenë në një mendje me kuptimin e fjalëve dhe tingullit, ritmeve, lakimeve dhe fjalës metër, siç do një poet. Mund të përfshijë leximin, shkrimin, të folurit ... të kesh një prirje për gjuhët e huaja.
 • Matematikë / Logjikë. Shtë aftësia për të kuptuar dhe njohur modelet dhe marrëdhëniet midis numrave dhe veprimeve ose simboleve, posedoni aftësi kompjuterike, keni aftësinë për të zgjidhur probleme të ndryshme përmes logjikës.
 • Ndërpersonale Ndonjëherë quhet inteligjencë sociale, inteligjenca ndërpersonale i referohet aftësisë për të qenë në një mendje me ndjenjat, emocionet dhe temperamentin e njerëzve të tjerë. Njerëzit me inteligjencë të lartë ndërpersonale priren të jenë të mirë në komunikimin dhe kuptimin e njerëzve të tjerë dhe janë të mirë në punën me të tjerët.
 • Ndërpersonale. Theshtë vetëdija për ndjenjat, mendimet, ankthet dhe tiparet e dikujt dhe aftësia për të përdorur atë kuptim të vetvetes për të kontrolluar impulset dhe sjelljet e tij dhe për të bërë plane dhe vendime
 • Natyralist. Ai përfshin aftësinë për të kuptuar natyrën (bimët, kafshët, mjedisin, etj.) Dhe për të identifikuar, vëzhguar, klasifikuar dhe kuptuar dhe karakteristikat e saj dalluese. Kjo inteligjencë na ndihmon të përdorim elemente dhe modele në botën natyrore për të krijuar produkte ose për të zgjidhur probleme.

Ndihmoni fëmijët të mësojnë më mirë përmes Inteligjencave të Shumëfishta

Prindërit e dinë që fëmijët kanë aftësi dhe interesa unike dhe se edhe vëllezërit dhe motrat mund të kenë aftësi dhe pëlqime dhe mospëlqime natyrore jashtëzakonisht të ndryshme. Një fëmijë mund të gllabërojë libra dhe të dojë të kërcejë, një tjetër mund të jetë shumë i dhënë pas kafshëve dhe një fëmijë tjetër mund të dashurojë muzikën dhe matematikën. Kjo është bukuria e qenieve njerëzore: ne jemi krijesa kaq interesante dhe të ndryshme, dhe Çdo prind që ka parë një fëmijë të zhvillojë një interes të thellë dhe mani me diçka e di se fëmijët janë njerëz shumë të ndryshëm.

truri me inteligjenca të shumëfishta

Por, për aq sa shohim që interesat natyrore dhe talentet zhvillohen tek një fëmijë, është e rëndësishme të mbani mend që të mos e etiketoni një fëmijë si një gjë ose një tjetër. Ne kemi një tendencë të përpiqemi t'i etiketojmë fëmijët, si me testet e inteligjencës, dhe kur e bëni këtë, ju prireni t'i kushtoni më pak vëmendje rrjedhshmërisë së tyre. Mënyra se si fëmijët mësojnë mund të ndryshojë me kalimin e kohës. Prindërit Ju mund t'i ndihmoni fëmijët tuaj të mësojnë më mirë që në moshë të re me këshillat e mëposhtme:

 • Kaloni kohë me fëmijët dhe shikoni se çfarë u pëlqen. Theshtë mënyra e vetme për të ditur se çfarë pëlqejnë fëmijët… duke i parë çdo ditë! Necessaryshtë e nevojshme të hani drekë dhe darkë si familje, që fëmijët të kenë kohë të luajnë vetëm dhe me fëmijët e tjerë.
 • Vlerësoni pikat e forta të fëmijës në vend që të përqendroheni në atë që nuk mund të bëjë. Në vend që të mendoni, "Djali im nuk është i mirë në matematikë", zhvilloni ndjenjën e krenarisë së fëmijës tuaj për gjërat për të cilat ai është i mirë dhe i pëlqen.
 • Rritni besimin e fëmijëve tuaj. Nëse fëmija juaj ka vështirësi të shkruajë ose të bëjë detyrat e shtëpisë, ndërtoni vetëbesimin e tij duke e ndihmuar në atë me të cilën ka më shumë vështirësi.
 • Keni pritje reale. Mos u bëni presion fëmijëve me pritje që nuk janë në përputhje me aftësinë e tyre reale. Lejoni që fëmija juaj të ketë ritmin e tij të të mësuarit ... të rritet në mënyrën e tij.
 • Merrni parasysh vlerën e inteligjencave të tjera. Në edukimin e fëmijërisë së hershme, vlerësohet që fëmijët zbulojnë gjëra dhe ndajnë me të tjerët ... në secilën fazë arsimore merren parasysh piketa të ndryshme, por është e nevojshme të mos vlerësohen të gjithë në mënyrë të barabartë, sepse secili ka ritmin e tij të të mësuarit dhe të vetin potencial në zona të ndryshme.

Promovoni inteligjencën e shumëfishtë në arsimin e hershëm të fëmijërisë

Gjithkush ka ritmin e tij të të mësuarit dhe mësuesit duhet t'i kushtojnë vëmendje kësaj, t'i lejojnë mësuesit të tregojnë se çfarë mësojnë dhe si e bëjnë atë. Mësuesit duhet të marrin parasysh inteligjencën e ndryshme të shumëfishtë në mënyrë që të paraqesin koncepte të të nxënit në mënyra të ndryshme. Në të njëjtën mënyrë, është e nevojshme të merren parasysh interesat dhe shqetësimet e fëmijëve për të promovuar lloje të ndryshme të të mësuarit. Për shembull, nëse një fëmijë e ka të vështirë të lexojë, por i pëlqen dinosaurët, leximi mund të përmirësohet me tekste që flasin për dinosaurët.

inteligjenca të shumta foshnjat

Ka shumë mënyra se si mësuesit mund të përdorin një larmi pikash të forta përmes hartimit të kurrikulës reflektuese dhe praktikës udhëzuese. Paraqitja e temës për të mësuar në mënyra të ndryshme arrin dy gjëra të rëndësishme: u jep studentëve më shumë mundësi për të kuptuar materialin (disa fëmijë mund të mësojnë më mirë duke lexuar për të, të tjerët duke interpretuar një histori, të tjerët duke bërë diçka në lidhje me temën me duart), dhe në të njëjtën kohë, ndihmon të gjithë studentët për të kuptuar materialin më plotësisht dhe më thellë, sepse tani ata mund ta mendojnë atë në disa mënyra të ndryshme, duke u dhënë atyre një përvojë më të pasur të të mësuarit, duke i lejuar ata të mendojnë për diçka në mënyra të ndryshme dhe duke i ndihmuar të zotërojnë temën. Kuptimi i inteligjencës së shumëfishtë i ndihmon mësuesit të kenë një mësim më të pasur për fëmijët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.