Intervistë: senderosdeproduividad.com

Intervistë: senderosdeproduividad.com

Jaime Bacas

Ai është pronari i këtij blogu të shkëlqyeshëm kushtuar rritjes së produktivitetit personal. Ai gjithashtu ka një kanal shumë interesant në YouTube me këshilla shumë praktike. Ky artikull ju drejton 10 pyetje interesante të cilave ju përgjigjeni me shumë dashamirësi.

Përshëndetje, a mund të prezantoheni që lexuesit t'ju njohin?

Përshëndetje Daniel. Faleminderit që më ftuat dhe më dhanë mundësinë për tu prezantuar me ndjekësit tuaj. Nga ana profesionale, jeta ime përfshin dy faza shumë të ndryshme. E para zgjati njëzet vjet, e zhvilluar në mjedisin e biznesit shumëkombësh. Më shkoi shumë mirë sepse pata fatin të kisha shefa nga të cilët kisha mundësinë të mësoja dhe të arrija shumë. Me disa kam mësuar gjëra të mrekullueshme dhe pozitive, dhe me të tjerët gjëra që nuk duhet të bëhen sepse ato demotivojnë dhe përjashtojnë fuqinë. Të dy mësimet janë njësoj të vlefshme, edhe pse në atë kohë nuk e kam përjetuar njësoj.

Faza e dytë, e cila filloi dhjetë vjet më parë, karakterizohet nga të mësuarit dhe të praktikuarit të trainimit. Siç e dini tashmë, ai është një mjet zhvillimi me ndikim të lartë. Jam i bindur që jam një person më i mirë, me veten dhe me të tjerët.
Unë jam një trajner ekzekutiv dhe vitet e fundit jam specializuar në mbështetjen e zhvillimit të produktivitetit personal të klientëve të mi.

Cilat tema mbuloni në blogun tuaj dhe cila është pjesa juaj e preferuar?

Blog-u dhe parulla janë mjaft përshkruese, Gjurmët e produktivitetit. Shtë një blog i hapur për të gjithë ata që kanë diçka për të kontribuar për "të ndihmuar në rritjen e produktivitetit tuaj". Mbështet përmbajtjen në format video, audio dhe tekst.

Përmbajtja specifike ka të bëjë me menaxhimin e veprimeve, postën elektronike, delegimin, takimet, vendosjen e qëllimeve, zvarritjet, etj. Shkathtësitë për të menaxhuar veten në mënyrë më efektive. Të tjerët e quajnë atë vetë-udhëheqje, sepse duket se nuk ka gjasa të përpiqesh të udhëheqësh të tjerët nëse nuk je i aftë të udhëheqësh veten.

Shfrytëzoj rastin të ftoj ju dhe ndjekësit tuaj të "kontribuoni" në PS.

Cilin autor motivues ose të ndihmës vetjake do të zgjidhnit?

Hardshtë e vështirë për mua të zgjedh vetëm një. Ka kontribute të rëndësishme nga autorë të ndryshëm, p.sh., Stephen Covey, David Allen, Tony Schwartz, Zig Ziglar, Neil Fiore ...

Cilat janë hobet apo hobet tuaja?

Të shkosh në kinema, që do të thotë të ndash me të tjerët përvojën e shëtitjes, darkës dhe komentimit të filmit; lexoni trainimin personal dhe produktivitetin; duke udhëtuar për të zbuluar mënyra të tjera të vëzhgimit, të kuptuarit dhe të jetuarit ... Unë e konsideroj interesante pasurinë që kjo sjell.

A mund të na rrëfeni një virtyt dhe një faj tuajin?

Vetëbesimi dhe si një fushë e përmirësimit kokëfortë ose ngurtësisë së tepruar në çështje të caktuara.

A ka dikush që admiron?

Dy nga shefat që kisha në ditët e para ishin në të vërtetë udhëheqës frymëzues. Ata më ndihmuan të kuptoj dhe praktikoj një stil shumë të fuqishëm menaxhimi ose drejtimi, për të arritur rezultate të jashtëzakonshme duke gjeneruar mjedise të jashtëzakonshme.

Unë admiroj shumë njerëz rreth meje që kanë disa tipare specifike shumë të jashtëzakonshme dhe nëse u referoheni njerëzve të famshëm, unë do ta filloja listën me Gandhi, Martin Luther King, Jezusin ...

Na tregoni cili është faktori më i rëndësishëm për të qenë të suksesshëm në jetë.

Shumë e vështirë për të zgjedhur vetëm një. Do të them vetëbesim sepse po më shërben.

Cila është aspirata juaj më e lartë në jetë?

Fjala është shumë e tronditur dhe madje mund të tingëllojë si kornizë: dashuri.
Ditën e varrimit tim do të doja të "dëgjoja" disa "më donin" dhe "e dashur". Fjala e vogël përfshin kaq shumë kuptime ...

Çfarë këshille për jetën do t'i jepnit të dashurit tuaj?

Ju mund të merrni gjithçka që keni vendosur mendjen tuaj. Nuk ka rëndësi se. Thjesht duhet ta përkufizoni saktësisht, planifikoni dhe ekzekutoni. Faktori kryesor kufizues është injoranca jonë për kapacitetin dhe potencialin e stërmadh, të stërmadh dhe të madh që ne të gjithë posedojmë. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të zbulojmë kavanozin. Ekzistojnë vetëm tre pengesa serioze: 1) të besosh se ka një kavanoz për të filluar ta kërkosh dhe ta gjesh, 2) të zbulosh sesi hapet kapaku dhe 3) të mos kesh frikë nga përgjegjësia që po të vjen përpara.

Dëshironi të shtoni diçka tjetër para se të përfundoni intervistën?

Më kanë pëlqyer pyetjet tuaja. Ju uroj shumë sukses juve dhe tifozëve tuaj, të cilët i inkurajoj të "kontribuojnë". Të gjithë, absolutisht të gjithë, kanë diçka për të kontribuar që mund të ndihmojë disa. Bota bëhet një vend pak më i mirë me iniciativa si tuajat.

Faleminderit Daniel.

Ju mund ta shihni blogun e tij në http://www.senderosdeproductividad.com/
Kanali i tij në youtube në http://www.youtube.com/user/senderoproductividad


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.