Si të njohim dhe zhvillojmë në mënyrë efektive introspeksionin

Në këtë kohë, dita jonë për ditë po përshpejtohet gjithnjë e më shumë. Punët, shkollat, katastrofat dhe problemet që ne i shohim çdo ditë në televizione dhe gazeta na mbajnë në një gjendje gatishmërie të tillë që të mund ta kalojmë tërë ditën tonë vjedhurazi nga njëra anë në tjetrën duke vëzhguar ndonjë pikë jashtë me frikën se diçka mund të ndodhë neve

Nuk ka më kohë ose energji për të parë brenda vetes ose për të njohur veten. Ka raste, gjithnjë e më të shumta, në të cilat njerëzit, pavarësisht se kanë vite të jetës në këtë botë, në fund ata pretendojnë se nuk e kanë njohur veten e tyre. Introspeksioni është procesi me të cilin vëzhgojmë veten nga brenda në një kontekst më shpirtëror. Duke punuar në të, ne mund ta njohim vërtet veten dhe të funksionojmë më mirë si qenie njerëzore të vetëdijshme për jetën tonë dhe mjedisin tonë, si fizik ashtu edhe mendor.

Le të përcaktojmë introspeksionin

Termi i introspeksionit ka qenë një term i debatit për një kohë të gjatë. Tashmë në Greqinë e lashtë filozofi Platon pyeste veten "Pse të mos rishikojmë fundin e mendimeve tona me qetësi dhe durim dhe të shqyrtojmë plotësisht për të gjetur se cilat janë këto aspekte në ne? Introspeksioni është krahasuar shumë herë me perceptimin dhe kujtesën, por çfarë është në të vërtetë introspeksioni?

Introspeksioni është një proces mendor, përmes të cilit një person është në gjendje të thellohet në thellësitë e psikikës së tij dhe të analizojë përvojat e tij në mënyrë që të gjeni në to atë që është e rëndësishme për ju. Në këtë mënyrë qenia njerëzore mund ta njohë veten në një masë më të madhe. Në një mënyrë tjetër për ta thënë atë, është aftësia reflektuese e mendjes për t'u bërë e vetëdijshme dhe zotëruese e gjendjeve të veta.

Karakteristikat e introspeksionit

Introspeksioni ka si karakteristikë kryesore faktin e të qenit subjektiv, domethënë që individi që vëzhgon vetveten nga kriteret e tyre dhe nga mënyra e tij për të parë realitetin. Nuk ka një person në botë që mund të kryejë një vrojtim të karakteristikave tuaja, ashtu si nuk mund ta kuptonit plotësisht psikikën e një personi tjetër.

Kështu, ajo gjithashtu ka një shkallë të caktuar fleksibiliteti, pasi që gjatë kësaj teknike ne e marrim veten si objekt të analizës, por në të njëjtën kohë ne jemi studiuesi. i ngarkuar me dokumentimin e të dhënave të gjeturaPo kështu, zbatimi i vërtetë i asaj që gjejmë do të zbatohet në jetën tonë, pasi nuk mund t'i detyrojmë mendjet dhe mendimet tona në mendjen e dikujt tjetër.

Procesi i introspeksionit është gjithashtu mjaft kompleks dhe kërkon trajnim për të qenë i suksesshëm; Nuk është aq e thjeshtë sa të ulesh një ditë dhe të kesh tashmë ndërgjegjësim të plotë se kush je dhe çfarë po kërkon në botë. Ju duhet të jeni në gjendje ta stërvitni veten të pranojë gjithçka nga vetja juaj, dhe të mos bini në atë rrjetë të rrezikshme të quajtur vetë-mashtrim.

Për ta vënë atë në praktikë

Për të kuptuar praktikën e introspeksionit, gjëja e parë që duhet të dimë është se është një proces për të cilin duhet t'i kushtojmë vëmendje vetes. Na dëgjoni

Në mes të çdo situate që mund të paraqitet, përpara se të veprojmë në mënyrë impulsive dhe të kërkojmë zgjidhje të shpejta, siç bëjnë më shpesh, rekomandohet që të shqyrtojmë veten dhe veten.

Ne duhet të lidhemi me brendësinë tonë, me mendimet dhe ndjenjat tona, që nga ajo kohë nëse e gjejmë veten në unitet me veten tonë do të jetë shumë më lehtë të gjejmë zgjidhjen për çdo situatë, që nëse do të niseshim për ta zgjidhur atë me impulsin e parë.

Ky proces na ndihmon të kuptojmë dhe të dallojmë më saktë se kush jemi në të vërtetë, ku jemi dhe çfarë do të jemi, në mënyrë që të dallojmë çfarë është më e mira për nes, pasi kjo praktikë gjithashtu na vë në kontakt me shpirtërore dhe na siguron mjete për të përballuar çdo gjë.

Introspektimi jo vetëm që na lejon të njohim veten më mirë, por të respektojmë, duam dhe pranojmë veten ashtu siç jemi.

Metoda introspektive

Metoda introspektive duhet të kuptohet si një procedurë me të cilën subjekti do të përqendrojë vëmendjen e tij në proceset e tij mendore. Një mënyrë tjetër për ta parë është ajo subjekti duhet të analizojë atë që po kalon nëpër mendjen e tij pa pasur ndonjë stimulim të jashtëm me të.

Kjo metodë ka qenë një nga metodat e para të përdorura përgjithmonë në studimin e psikikës, dhe falë kësaj është studiuar në një mënyrë të tillë që ato na kanë lejuar ta zbërthejmë në disa lloje të introspeksionit që mund të bëjnë punën e duke e realizuar atë më lehtë. jashtë, duke u përqëndruar në një nga këto në të njëjtën kohë, në mënyrë që të kemi përvojën më të plotë, por jo të mbingarkojmë

Llojet klasike të introspeksionit

Në thelb mund të gjejmë dy lloje të introspeksionit në periudhën klasike në të cilën filloi të diskutohej subjekti: introspeksioni eksperimental dhe introspeksioni sistematik.

 • Introspeksioni eksperimental

Ky proces i introspeksionit u përpoq të përqendrohej në proceset mendore në një farë mënyre shkencore dhe objektive duke manipuluar stimulimin të cilit i nënshtrohet subjekti i provës. Përmes këtij procesi, kërkohet të kapet shprehja e psikikës në momentin që del në mënyrë që të analizohet.

Për të arritur këtë, përveç regjistrit verbal të pacientit, duhet të matet tensioni i muskujve, rekord elektrofiziologjik dhe numrin e gabimeve të vlerësimit. Duke përdorur këto të dhëna të marra gjatë këtij lloji të introspeksionit, është e mundur të mbulohet funksionimi dhe prania e vullnetit, emocionit ose vëmendjes, megjithëse elementët më kompleksë nuk mund të vlerësohen.

 • Introspeksion sistematik

Në këtë nëntip të introspeksionit, ajo që kërkohet është të arrijmë në psikikë duke zgjidhur një situatë dhe më vonë duke përshkruar hapat e ndjekur për të arritur atë zgjidhje.

Në këtë rast ajo kryhet përmes një kujtesa e përpunimit, prandaj është e përshtatshme që të quhet introspeksion i mendjes së parë.

Një nga autorët që më në fund u dallua në këtë drejtim ishte NK Ach (1871-1946), i cili ndau përvojën që do të kryhej duke përdorur skemën e: hapave për përgatitjen, shfaqja e stimulit, kërko për alternativa dhe përgjigje të përshtatshme. Duke përdorur këtë metodë testet u bënë gjithnjë e më të vështira për të arritur rezultate më të mira.

Ky lloj introspeksioni do të zbatohej më vonë në teori të tilla si psikodinamika. Introspeksioni retrospektiv duke qenë një pjesë e rëndësishme e shumë punimeve të tij.

Përmbledhje

Introspeksioni ose perceptimi i brendshëm ka si interes kryesor njohjen e aftësisë reflektuese të mendjes për të qenë menjëherë në dijeni të gjendjeve të veta.

Nëse marrim introspeksioni i lidhur me disa paradigma kujtesa do të njihet si introspeksion retrospektiv; por introspeksioni mund të jetë bashkimi i kujtesës së përvojave të së kaluarës dhe jetesës së përvojave të tanishme, për të cilat të dy llojet e introspeksionit mund të ndërhyjnë.

Mentalizmi klasik, i cili përfshin degë nga ajo filozofike tek ajo shkencore, ka marrë introspektivën si mënyrën më efikase për të hyrë në planin psikik, ndërsa në psikologji, të paraprirë nga Frojdi dhe mjeku hipnotizues Wundt, është një mjet reflektues i njohjes së vetvetes për të të shpjegojë etiologjinë e përvojave aktuale.

Kërkesat e nevojshme

 • Që zbulimet kanë të bëjnë me procese mendore
 • Se proceset mendore që trajtohen janë ato të individit që kryen introspeksionin
 • Se njohuritë e tilla nuk mund të klasifikohen si indirekte, por të menjëhershme.

Introspeksioni në epokën aktuale

Edhe pse në praktikë ne nuk e shohim që introspeksioni përdoret si një metodë më vete, ne mund të gjejmë një ndikim të madh të kësaj në punimet e shumë degët e psikologjisë. Dhe është se shpesh janë përdorur metoda nga kognitivizmi që lejojnë evolucionin në terapi duke vlerësuar emocionet dhe ndjesitë që pacientët thonë se kanë kur përballen me disa stimuj.

Në mënyrë të ngjashme, shumë prej analiza e shkollave psikodinamike Ato gjithashtu janë përfshirë nga introspeksioni, siç mund të shihet në zbatimin e metodave të tilla si shoqërimi i fjalëve, në të cilat introspeksioni retrospektiv përdoret më specifikisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.