Introvertët Edhe Mund të Janë Liderë të Mirë

A janë me të vërtetë ekstrovertët udhëheqës më të mirë se introvertët? A mundet që një introvert të jetë një udhëheqës i mirë?

Shumë studime kanë treguar një marrëdhënie pozitive midis ekstroversionit dhe lidershipit ndër vite. Ndoshta kjo është arsyeja pse ekstrovertët ka më shumë të ngjarë të zgjidhen për pozicione menaxheriale. A do të thotë kjo se një introvert nuk mund të jetë një udhëheqës i mirë?

udhëheqje Përgjigja është e thjeshtë: një introvert thjesht mund të jetë një udhëheqës i mirë.

Shumë udhëheqës të suksesshëm ishin introvertë, për shembull, Abraham Lincoln, Gandhi dhe në biznes, Bill Gates dhe Warren Buffett. Cili është, pra, faktori kryesor që kanë nevojë si ekstrovertët ashtu edhe introvertët për të dalë drejtues efektivë?

Ekspertët e lidershipit sugjerojnë që elementi kryesor janë aftësitë e mira shoqërore.

Thjesht të jesh një person në largim nuk garanton se do të jesh një udhëheqës i mirë. Me fjalë të tjera, vetëm ekstrovertët me aftësi shoqërore mund të bëhen udhëheqës të mirë. Këto lloje aftësish janë thelbësore nëse udhëheqësi është ekstrovert apo introvert.

Çelësi për të qenë një udhëheqës i mirë është, pra, të zhvilloni aftësi të mira shoqërore. Nëse jeni introvert, mund të bëheni një udhëheqës i mirë nëse kujdeseni për kultivimin e këtyre aftësive shoqërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.