Zemërimi: çfarë është ajo dhe si ta kapërcejmë atë

person me inat

Jo të gjithë e dinë se si është të shkosh në një gjendje të zemëruar. Zemërimi është një emocion që nuk duhet të shtypet sepse është pjesë e jona, por ... duhet të mësoni ta kanalizoni, të kuptoni kur shfaqet në mënyrë që ta menaxhoni dhe mbi të gjitha, të kuptoni pse zemërimi është i nevojshëm. Në këtë mënyrë ne mund ta pranojmë emocionin dhe mund ta kontrollojmë atë, në vend që emocioni të na kontrollojë.

Zemërimi është një emocion njerëzor që, siç ju kemi thënë në paragrafin e mëparshëm, është normale që të shfaqet dhe madje është i natyrshëm dhe i shëndetshëm. Problemi është kur del nga kontrolli dhe shndërrohet në zemërim shkatërrues. Zemërimi shkatërrues shkakton probleme në mjedisin e personit me humbje emocionale (në të gjitha nivelet).

Nëse nuk kontrolloni zemërimin tuaj, mund të ndjeni se jeni në mëshirën e tij, në mëshirën e një emocioni të paparashikueshëm, por shumë të fuqishëm. Në këtë kuptim, është e rëndësishme që ju të merrni parasysh se çfarë është zemërimi, pse ndodh dhe kontrollojnë dhe kapërcejnë strategjitë.

vajzë që nxjerr tym nga veshët e saj
Artikulli i lidhur:
Njerëzit me gjaknxehtësi: kur lejojnë zemërimin të zërë qenien e tyre

zemërim

Zemërimi është një emocion shumë i fortë që shkon nga acarim i lehtë deri në tërbime të mëdha. Zemërimi shoqërohet me ndryshime fiziologjike që do t'ju ndihmojnë të dalloni kur shfaqet ... për shembull, kur zemëroheni, rrahjet e zemrës suaj dhe presioni i gjakut rriten si dhe hormonet tuaja, të tilla si kortizoli, adrenalina dhe norepinefrina.

person me inat

Zemërimi mund të shfaqet në çdo kohë dhe pa paralajmërim nëse e lejoni atë t'ju kontrollojë. Mund të shkaktohet nga faktorë të jashtëm dhe të brendshëm, nga dikush ose diçka, nga shqetësimet, nga kujtimet, etj. Gjërat nuk ju mërzisin vërtet, ju pshurreni ti sepse e lejon atë emocion të të kapë.

Shprehni zemërimin

Okshtë në rregull të ndjeni zemërim, por nuk mund ta lejoni që të marrë përsipër qenien tuaj. Ju vendosni se si doni të veproni përballë një emocioni kaq të fortë. Ju gjithashtu vendosni se si ta shprehni atë. Zemërimi është një përgjigje e natyrshme dhe adaptive ndaj asaj që ndihet si një kërcënim, ajo frymëzon ndjenja dhe sjellje të fuqishme dhe nganjëherë agresive që na lejojnë të luftojmë dhe të mbrohemi në rast se ndiejmë se po sulmohemi. Në këtë kuptim, Vlen të përmendet se një sasi e caktuar e zemërimit është e nevojshme për mbijetesë, Por shumë mund të bëjë që jeta jonë të ketë pasoja.

Shtë e domosdoshme të mbahet kontrolli sepse nuk mund të sulmojmë ose dëmtojmë çdo person ose send që na bezdis ose ndez irritimin tonë. Ne duhet të ndjekim sensin e shëndoshë, normat shoqërore dhe të kuptojmë se zemërimi na tregon se çfarë na ndodh por nuk duhet të veprojmë me të duke kontrolluar veten.

Për shprehjen e zemërimit është e rëndësishme ta pranoni në mënyrë që ta qetësoni. Shprehja e ndjenjave në mënyrë pohuese dhe jo agresive është thelbësore për shprehjen e shëndetshme të zemërimit dhe tërbimit. Për ta arritur këtë, duhet të jeni shumë të qartë për nevojat tuaja dhe si duhet t’i kënaqësh ata pa dëmtuar të tjerët ose veten tënde.

person me inat

Të jesh këmbëngulës nuk do të thotë të jesh agresiv ose kërkues; Do të thotë të jesh i respektueshëm ndaj vetes dhe të tjerëve. Zemërimi mund të pranohet dhe më pas të konvertohet ose ridrejtohet. Kjo ndodh kur mbani zemërimin tuaj, pushoni së menduari për këtë dhe përqendroheni në diçka pozitive.

Qëllimi është ta shndërrojmë tërë atë zemërim në diçka më produktive. Rreziku në këtë lloj përgjigje është se nëse nuk lejohet shprehja e jashtme, zemërimi juaj mund të kthehet i brendshëm, dhe sulmon veten. Zemërimi i brendshëm mund të shkaktojë hipertension, presion të lartë të gjakut ose depresion. Ju gjithashtu mund të keni shprehje patologjike të zemërimit të tilla si sjellje pasive agresive ose kanë një personalitet të përhershëm armiqësor dhe cinik.

Njerëzit që vazhdimisht ulin të tjerët, kritikojnë gjithçka dhe bëjnë komente cinike nuk kanë mësuar të shprehin në mënyrë konstruktive zemërimin e tyre. Nuk është për t'u habitur, ata nuk kanë shumë marrëdhënie të suksesshme ... Por lajmi i mirë është që ju mund ta qetësoni atë zemërim. Ju mund të kontrolloni sjelljen tuaj të jashtme Por ju gjithashtu mund të qetësoni përgjigjet tuaja të brendshme dhe kështu të përmirësoni shëndetin tuaj fizik dhe mendor.

Ju mund ta kontrolloni zemërimin tuaj

Lajmi i mirë është se nëse dëshironi, ju me të vërtetë mund ta kontrolloni zemërimin tuaj ... ju thjesht duhet të bëni pak nga pjesa juaj dhe do të keni kontroll mbi ato emocione që ndonjëherë mendoni se bëhen të pakontrollueshme. Mos harroni këshillat e mëposhtme:

 • Relaksimi. Relaksimi është strategji par ekselencë dhe është po aq e thjeshtë sa marrja e frymëmarrjes së thellë. Ju mund ta bëni me teknikat e gjetura në internet ose video në YouTube ose thjesht duke marrë frymë thellë ndonjëherë kur ndjeni se zemërimi është gati të shpërthejë brenda qenies tuaj.
 • Ristrukturimi njohës. Ta themi thjesht, kjo do të thotë të ndryshosh mënyrën e të menduarit. Njerëzit e zemëruar kanë tendencë të mallkojnë, mallkojnë ose flasin me terma shumë nënçmues që pasqyrojnë mendimet e tyre të brendshme. Kur jeni i zemëruar, mendimi juaj mund të jetë shumë i ekzagjeruar dhe tepër dramatik. Mundohuni t'i zëvendësoni këto mendime me ato më racionale.
 • Zgjidhja e problemit. Ndonjëherë zemërimi dhe zhgënjimi shkaktohen nga probleme reale dhe më pas, është e nevojshme të gjesh zgjidhje për të qetësuar gjendjen tonë emocionale. Por mos harroni, nëse nuk mund ta ndryshoni situatën, pse do të zemëroheni? Por mos e mendoni fare ose asgjë ... ndonjëherë zgjidhja e problemeve kërkon të shohësh konfliktin nga këndvështrime të ndryshme.

person me inat

 • Komunikim më i mirë. Një person i zemëruar zakonisht vepron para se të arsyetojë diçka që gjithmonë do të krijojë konflikte. Në këtë kuptim, është më mirë që nëse keni një bisedë të ndezur me dikë, të ndalet pak dhe të mendojë qartë për ato që thonë njerëzit e tjerë, duke marrë kohën e nevojshme para se të përgjigjeni. Qëndrimi i qetë është gjithmonë baza për të parandaluar zemërimin që të marrë përsipër qenien tuaj.
 • Mendoni për rrethinën tuaj.  Nëse mjedisi juaj i menjëhershëm është ai që ju shkakton acarim dhe zemërim, siç janë problemet dhe përgjegjësitë ... atëherë në një kohë kur ndjeni se zemërimi fillon t’ju ​​marrë, do të jetë kur do të duhet të ndryshoni skenën për të gjetur qetësinë dhe merr frymë thellë. Jepni vetes një pushim sa herë që keni nevojë për të, keni kohën tuaj.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.