Jason McElwain: një ëndërr e vërtetë

Ju do të takoni Jason McElwain.

Ai është një amerikan autik i cili bëri lajmin në 2006. Unë do t'ju tregoj historinë e tij.

Jason ka një pasion: basketboll. Kjo është arsyeja pse traineri i basketbollit të Greqisë Athena, Jim Johnson, simbolikisht e emëroi atë drejtor të ekipit.

Më 15 shkurt 2006, Greqia Athena po luante një lojë shumë të rëndësishme. Unë po fitoja rehat, kështu që trajneri le Jason të luajë në 4 minutat e fundit.Jason McElwain: një ëndërr e vërtetë

Në fillim ai humbi dy goditje, por më pas shënoi njëzet pikë. 20 pikë në 4 minuta, një person i vetëm që është edhe autik! Publiku nuk mund ta besonte atë që po shihte. Kur loja mbaroi, të gjithë pushtuan gjykatën për të ngritur Jason lart.

Jason u takua me Presidentin George W. Bush më 14 mars 2006. Presidenti bëri një ndalesë në aeroportin e Nju Jorkut. Duke qëndruar pranë Jason, Bush u tha gazetarëve:

"Siç mund ta shihni, një person i veçantë na priti në aeroport."

Bush e lavdëroi Jason duke thënë:

«Vendi ynë u mahnit nga një histori e pabesueshme në një fushë basketbolli. Isshtë historia e një të riu që gjeti gjenialitetin e tij ('prekjen' e tij) në fushën e basketbollit, i cili, nga ana tjetër, preku zemrat e të gjithë qytetarëve në të gjithë vendin ".

Jason madje fitoi një Çmimi ESPY për momentin më të mirë në sport duke mposhtur basketbollistin Kobe Bryant dhe 81 pikët e tij në Final Four. Fjalimi që Jason mbajti pasi fitoi çmimin u shkrua për të nga vëllai i tij i madh. Tema e fjalimit ishte rreth endrrat behen Realitet.

Ja videoja që kap momentin magjik:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.