40 frazat më të mira të John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald Kennedy

Ju mund ta mbani mend atë si President Kennedy i Shteteve të Bashkuara, por emri i tij i plotë ishte John Fitzgerald Kennedy (1917-1963). Njihej gjithashtu si JFK të cilat ishin inicialet e emrit të tij. Ai ishte presidenti i XNUMX-të i SHBA Të gjithë kujtojnë sot vrasjen e tij tragjike në Dallas.

Funksioni i tij politik kishte një karakter humanist liberal dhe edhe sot konsiderohet si një nga funksionet më të mira politike që ka ekzistuar deri më tani në vend. Ai ishte gjithnjë i vetëdijshëm për krizën shoqërore që po përjetonte vendi i tij për shkak të ndarjes racore që ndau shoqërinë. Ai dëshironte që të gjithë amerikanët të ishin në gjendje të gëzonin privilegjet e vendit, pavarësisht racës ose ngjyrës së tyre.

John Fitzgerald Kennedy citon

Ai gjithmonë kishte fjalë shprese, përulësie dhe plot njerëzim duke menduar për lirinë dhe demokracinë. Ai gjithmonë kërkonte paqen dhe bashkimin shoqëror. Frazat që ju tregojmë më poshtë tregojnë zemrën e madhe që ai kishte dhe na kujtojnë mungesën që bëjnë më shumë njerëz si kjo në fuqinë shoqërore.

John Fitzgerald Kennedy

 1. Fal armiqve tuaj, por kurrë mos harroni emrat e tyre.
 2. Suksesi ka shumë prindër, por dështimi është jetim.
 3. Një njeri i zgjuar është ai që di të jetë aq i zgjuar sa të punësojë njerëz më të zgjuar se ai.
 4. Njerëzimi duhet t'i japë fund luftës, ose lufta do t'i japë fund njerëzimit.
 5. Të duash leximin do të thotë të shkëmbesh orë lodhje me orë shoqërie të pashprehshme dhe të shijshme.
 6. Demokracia është një formë superiore e qeverisjes, sepse bazohet në respektimin e njeriut si qenie racionale.
 7. Arsimi është çelësi i së ardhmes. Çelësi i fatit të njeriut dhe aftësia e tij për të vepruar në një botë më të mirë.
 8. Madhështia e një njeriu është në lidhje të drejtpërdrejtë me provat e forcës së tij morale.
 9. Liria pa arsim është gjithmonë një rrezik; arsimi pa liri është i kotë.
 10. Kur një politikan nuk e do të mirën publike ose nuk e respekton veten, ose kur vetë-respekti i tij është i kufizuar në përfitimet e detyrës, atëherë interesi publik shërbehet dobët.
 11. Nëse një shoqëri e lirë nuk mund të ndihmojë shumë të varfër të saj, nuk mund të shpëtojë as disa të pasur.
 12. Gjërat nuk ndodhin. Gjërat janë bërë për të ndodhur.
 13. Përpjekjet dhe guximi nuk janë të mjaftueshme pa qëllim dhe drejtim.
 14. Ne kurrë nuk duhet të negociojmë nga frika. Por asnjëherë nuk duhet të kemi frikë të negociojmë.
 15. Ka rreziqe dhe kosto në të gjitha veprimet. Por ato janë shumë më pak se rreziqet afatgjata të mosveprimit komod. John Fitzgerald Kennedy
 16. Kur pushteti e çon njeriun në arrogancë, poezia i kujton atij kufizimet e tij. Kur fuqia zvogëlon fushën e shqetësimit të njeriut, poezia i kujton atij pasurinë dhe larminë e ekzistencës. Kur pushteti prishet, poezia pastron.
 17. Paqja është një proces ditor, javor dhe mujor, duke ndryshuar gradualisht mendjen tuaj, duke shkatërruar ngadalë barrierat e vjetra dhe duke ndërtuar në heshtje struktura të reja.
 18. Një komb zbulohet jo vetëm nga burrat që prodhon, por edhe nga burrat që nderon, njerëzit që mban mend.
 19. Udhëheqja dhe të mësuarit janë të domosdoshme për njëri-tjetrin.
 20. Gjithmonë ekziston pabarazi në jetë. Disa burra vriten në një luftë dhe disa burra plagosen dhe disa burra nuk largohen kurrë nga vendi. Jeta eshte e padrejte.
 21. Paqja në botë, si paqja në bashkësi, nuk kërkon që secili të dojë të afërmin e tij; kërkohet vetëm që ata të jetojnë së bashku me tolerancën e ndërsjellë, duke dorëzuar mosmarrëveshjet e tyre në një zgjidhje të drejtë dhe paqësore.
 22. Përparimi ynë si komb nuk mund të jetë më i shpejtë se progresi ynë në arsim. Mendja njerëzore është burimi ynë themelor.
 23. Duke u dhënë të drejta të tjerëve që u përkasin atyre, ne u japim të drejta vetvetes dhe vendit tonë.
 24. Shumë shpesh… ne gëzojmë komoditetin e mendimit pa shqetësimin e mendimit.
 25. Njeriu mbetet kompjuteri më i jashtëzakonshëm nga të gjithë. Palestra nuk është vetëm një nga çelësat më të rëndësishëm për një trup të shëndetshëm, por është themeli i veprimtarisë intelektuale dinamike dhe krijuese.
 26. Unë nuk them që të gjithë burrat janë të barabartë në aftësinë, karakterin ose motivimin e tyre, por unë pohoj se ata duhet të jenë të barabartë në mundësinë e tyre për të zhvilluar karakterin e tyre, motivimin dhe aftësitë e tyre.
 27. Një njeri i zgjuar është ai që di të jetë aq i zgjuar sa të punësojë njerëz më të zgjuar se ai.
 28. Nëse arti do të ushqejë rrënjët e kulturës sonë, shoqëria duhet ta lërë artistin të lirë të ndjekë vizionin e tij kudo që të çojë.
 29. Uniteti i lirisë nuk është mbështetur kurrë në uniformitetin e mendimit.
 30. Problemet e botës nuk mund të zgjidhen nga skeptikët ose cinikët, horizontet e të cilëve janë të kufizuar nga realitete të dukshme. Kemi nevojë për burra që mund të ëndërrojnë gjëra që nuk kanë qenë kurrë.
 31. Jam idealist pa iluzione. John Fitzgerald Kennedy
 32. Ne preferojmë ligjin botëror në epokën e vetëvendosjes sesa luftën botërore në epokën e shfarosjes masive.
 33. Një njeri bën atë që duhet të bëjë, pavarësisht nga pasojat personale, pavarësisht pengesave, rreziqeve dhe presioneve, dhe kjo është baza e të gjithë moralit njerëzor.
 34. Unë nuk mendoj se raportet e inteligjencës janë aq të nxehta. Disa ditë marr më shumë nga New York Times.
 35. Në historinë e gjatë të botës, vetëm disa brezave u është dhënë roli i mbrojtjes së lirisë në orën e saj të rrezikut më të madh. Unë nuk e pranoj këtë përgjegjësi, e mirëpres.
 36. Kur arritëm në zyrë, ajo që më befasoi më shumë ishte të zbuloja se gjërat ishin aq keq sa ç'kishim thënë.
 37. Armiku i madh i së vërtetës shpesh nuk është miti gënjeshtar, i qëllimshëm, artificial dhe i pandershëm, por këmbëngulës, bindës dhe jorealist. Shumë shpesh ne kapemi pas klikimeve të paraardhësve tanë. Ne i paraqesim të gjitha faktet në një grup të gatshëm interpretimesh. Ne gëzojmë komoditetin e mendimit pa shqetësimin e mendimit.
 38. Unë besoj në një president, pikëpamjet fetare të të cilit janë çështje e tij private, asnjë e imponuar nga ai mbi kombin ose e imponuar nga kombi mbi të si kusht për të mbajtur atë detyrë.
 39. Ju mund t'i mashtroni të gjithë për një kohë të shkurtër, mund t'i mashtroni disa gjatë gjithë kohës, por nuk mund t'i mashtroni të gjithë gjatë gjithë kohës.
 40. Nëse dikush është aq i çmendur sa të dëshirojë të vrasë një president të Shteteve të Bashkuara, ata munden. E tëra çfarë ju duhet të jeni të përgatitur të bëni është të jepni jetën tuaj për presidentin.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.