A i njihni nevojat shoqërore të qenies njerëzore? Ne ju tregojmë!

A është vërtet një dëshirë e vërtetë dëshira për t'u përshtatur në një grup shoqëror? Megjithëse në radhë të parë mund të mendojmë se është një parëndësi, përshtatja me të vërtetë dhe ndjenja e përkatësisë me kolegët tanë është pjesë e zhvillimit thelbësor të individit. Megjithëse shumë mendojnë se nevojat përcaktohen bazuar në ato kërkesa që janë thelbësore për të ruajtur jetën, domethënë ato që përmbushin një funksion jetësor: të tilla si frymëmarrja, ngrënia ose gjumi, është e rëndësishme të sqarohet se mirëqenia emocionale e një njeriu qenia shihet e ndikuar nga nevoja për afeksion, pranim dhe identifikim.

Nevoja është një dëshirë që është thelbësore për mirëqenienPrandaj, duhet të kënaqet, pasi, duke mos e bërë këtë, ka rezultate të dukshme negative, të tilla si mosfunksionimi në proces ose edhe vdekja e individit. A mund të vdesim nëse neglizhojmë një nevojë të një natyre shoqërore? Në të vërtetë kur përcaktojmë shkaqet e vdekjes sonë, asnjë mjek nuk do të konkludonte në raportin e tij "vdekje për shkak të privimit emocional dhe / ose keq rregullimit shoqëror", por duhet të kemi parasysh se gjendja shpirtërore ka një marrëdhënie të fortë me motivimin dhe vetëvlerësimin, dhe kur dekurajimi arrin nivele kronike mund të zhvillojmë sëmundje që ndikojnë në mirëqenien tonë mendore dhe fizike, duke zhvilluar një patologji që në raste ekstreme çon në vdekje.

Karakteristikat e një nevoje shoqërore

Thuhet se një nevojë është shprehja e asaj që një qenie e gjallë kërkon e domosdoshme për ruajtjen dhe zhvillimin e saj, nga pikëpamja psikologjike, ajo përcaktohet si një ndjenjë e lidhur me mangësitë, e cila përbën forcën motivuese që e shtyn individin të ushtrojë veprimet dhe përpjekjet për të shtypur atë dështim. Nevojat shoqërore Ato janë dëshmi e kompleksitetit të qenies njerëzore, mirëqenia e së cilës nuk përcaktohet në një zonë të vetme, por përkundrazi ka një karakter integral. Nevojat janë elemente të qenësishme të vetë specieve njerëzore, të cilat manifestojnë të gjitha llojet e nevojave të mundshme. Nevojat shoqërore karakterizohen nga:

 • Të mos krijohen, që do të thotë se ato nuk janë produkt i një dëshire të zbrazët. Ata të një lloji shoqëror tregojnë atë pjesë të sistemit tonë që kënaqet nga kontakti me kolegët tanë.
 • Ato përcaktojnë identitetin e individit.
 • Afinitetet dhe mekanizmat e marrëdhënieve përcaktohen nga faktorët kulturorë dhe nga kushtet e krijuara nga mjedisi. Ato janë të pakufizuara, sapo të kënaqim një, zhvillohen të reja.
 • Intensiteti i tij është i ndryshueshëm, dhe varet nga stimuli.

Llojet e nevojave shoqërore

Përcaktuar nga aftësia për të bashkëvepruar me mjedisin, këto nevoja të bazuara në proceset mendore në nivelin e lobit ballor mund të ndahen si më poshtë:

Dëshira për t'i përkitur: Të qenit pjesë e një kulture, zhvillimi i ritualeve dhe zakoneve si anëtar i një kombi ose grupi etnik. Bëhuni pjesë e një grupi shoqëror, akademik. Kryeni veprime që ju bëjnë të identifikoheni si pjesë e diçkaje që përcaktohet si pjesë e qenies, sepse është brendësuar në këtë mënyrë, kjo përbën dëshirën për t’iu përkitur, gjë që gjeneron kënaqësi të madhe, siguri dhe stabilitet tek personi.

Dashuria: Dashuria është një energji e fuqishme, është një ndjenjë me një ngarkesë të fortë emocionale që ndihmon qenien njerëzore të zhvillohet në mënyrë të sigurt. Shtë një ndjenjë përcaktuese në lumturinë e individit, dhe për këtë arsye përbën mirëqenien e tij. Psikologët kanë përcaktuar se marrëdhënia afektive me bashkëmoshatarët e tyre jepet nga marrëdhënia e një individi me nënën e tij, e cila përbën burimin e parë të dashurisë me të cilën foshnja bie në kontakt.

pranimi: Ai përbën mendimin që të tjerët kanë për individin, dhe është i lidhur ngushtë me projeksionin e vetë-konceptit, dhe reagimin e mjedisit mbi të. Kur individi ndjen refuzim, ata mund të zhvillojnë ndjenja të pasigurisë, papërshtatshmërisë dhe ankthit, të cilat kufizojnë mirëqenien e tyre.

Mangësitë në këtë aspekt mund të çojnë në çrregullime emocionale si: anoreksia, bulimia, sulmet e ankthit dhe psikoza të ndryshme.

Familja: Isshtë zemra e zhvillimit tonë, përbën grupin e njerëzve me të cilët jemi bashkuar përmes lidhjeve afektive dhe grupit të gjakut, prandaj, jo vetëm përvojat përbëjnë një element të bashkimit, por edhe afinitetet gjenetike janë përcaktuese në këtë pamje. Nevoja për të qenë pjesë e një gjëje është shoqëruar shumë herë me dëshirën për t'i përkitur.

miq: Miqësia na bashkon me njerëz me të cilët nuk kemi lidhje gjenetike, por përkundrazi ne jemi të lidhur me ta nga afinitetet personale. Ne zhvillojmë afinitet dhe ndjeshmëri me këta njerëz, dhe ata bëhen elementë të besimit dhe mbështetjes.

njohja: Ai përbën një hap më shumë në nevojën e pranimit. Dëshira për njohje nuk është e kënaqur me këtë, ajo shkon më tej, kërkon admirim dhe vlerësim të meritave nga ana e grupit të saj shoqëror.

Matja e një nevoje shoqërore

Sa i nevojshëm është zhvillimi i qenies njerëzore në një sferë specifike shoqërore? Duke qenë një shkencë humaniste, është komplekse të krijosh një mekanizëm të saktë përcaktimi, dhe që na lejon të marrim informacion mbi shkallën e nevojës që përfaqësojnë këta faktorë të ndërveprimit. Për këtë, ne kemi punuar përmes përdorimit të treguesve shoqërorë, të cilët synojnë të zëvendësojnë konceptet me një ose më shumë masa, duke i dhënë kështu një përkufizim më operacional; Kjo është arsyeja pse këta tregues janë një masë e drejtpërdrejtë e mirëqenies që lehtëson vendosjen e gjykimeve në lidhje me aspektet kryesore të shoqërisë dhe mënyrën subjektive që njerëzit jetojnë, përmes një matjeje ose përshkrimi të tipareve të një situate, ndërlidhjes dhe ndryshimit të tyre. Këta tregues të nevojave shoqërore janë dy llojesh:

 • Treguesit e jashtëm: Ato janë ato simptoma që mund të përcaktohen duke vëzhguar faktorë të jashtëm të sjelljes. Përbën një masë të situatave dhe fenomeneve që mund të verifikohen me anë të provave. Në thelb bazohet në krijimin e koncepteve bazuar në fakte të verifikueshme.
 • Treguesit bazuar në perceptimet e brendshme: Ata marrin në konsideratë mendimet, historitë ose përshkrimet e njerëzve në parametrat e tyre të matjes, duke ndërhyrë haptas në perceptimet e tyre për ngjarjen, të cilat mund të mos pajtohen me faktet. Shumë shkencëtarë besojnë se, për të nxjerrë një përfundim të vërtetë, bazuar në subjektivitetin, është e nevojshme të konsultoheni me burime të ndryshme, të përjashtoni dëshmi që janë larg perceptimit kolektiv (jo pa vlerësuar më parë kushtet që e zgjuan atë perceptim të distancuar nga mesatarja) .

Aktualisht, një pjesë e madhe e studimeve për këtë temë bien dakord që të dy llojet e treguesve janë plotësues dhe të vlefshëm, pasi ato i përgjigjen shumëdimensionalitetit të realitetit shoqëror.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.