«Ndihmoni veten», libër i rekomanduar

Ndihmo veten

Lair Ribeiro * Ed. Urano * Barcelona * 256 f. * 12,50 euro

Dr. Lair Ribeiro, autor i shumë librave më të shitur, shpjegon në këtë vepër të tij strategji për të arritur atë që dëshironi në jetë. Idetë e paraqitura bazohen në njohuritë e tyre për sjelljen njerëzore dhe funksionin e trurit. Ato janë të thjeshta, siç e kuptoni, por mund të shkaktojnë një reaksion zinxhir që na afron me ndryshimet më të dëshiruara të jetës.

Ribeiro paralajmëron që propozimet e tij duken të lehta për tu arritur, por në të vërtetë ato kërkojnë vullnet dhe vazhdoi punën. Përpjekjet e bëra do të paguajnë, na premton ai.

Teksti, zbavitës, i organizuar në pyetje dhe përgjigje, sikur të ishte një dialog midis mësuesit dhe studentit, zbulon, për të filluar, rëndësinë e pushtimit vetëvlerësimi dhe besimin. Pastaj shkon disa hapa më tej: është e nevojshme të fitohen aftësi të caktuara thelbësore për të pasur sukses.

Njeriu është një qenie shoqërore dhe gjuha e karakterizon atë mbi gjithçka tjetër. Kjo është arsyeja pse zotërimi i shprehjes, siç propozohet nga NLP, është i barabartë me zotërimin e jetës së vet, sepse ndryshon mënyrën e interpretimit të realitetit. Nga ana tjetër, aftësia me të cilën gjuha lehtëson krijimin e marrëdhënieve më pozitive me të tjerët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.