Këshilla kur mësoni një gjuhë të re

mësojnë gjuhën

Askush nuk dyshon se mësimi i një gjuhe të re është i rëndësishëm këto ditë, pasi ju lejon të jeni mjaft të aftë në shumë fusha të jetës. Me këmbëngulje dhe këmbëngulje Çdokush mund të mësojë një gjuhë të dytë dhe ta zbatojë atë në jetën e tij të përditshme.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju japim një sërë këshillash ose udhëzimesh që do t'ju ndihmojë të mësoni gjuhën që dëshironi në një mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë.

biseda dhe dialogu

Biseda është e përsosur kur bëhet fjalë për të vënë në praktikë atë që është mësuar. Besohet se të bisedosh me njerëz të tjerë për një orë apo më shumë është shumë më efektive sesa të studiosh individualisht. Dialogu do të nënkuptojë të dish se si të dëgjosh personin që po flet, të kuptosh atë që thotë dhe të shprehësh atë që mendon.

praktikë në mendje

Duhet ta keni të qartë se gjuha do të përpunohet në mendje. Punon vazhdimisht dhe nuk ndalon ne asnje moment. Në këtë mënyrë është normale të mendosh se çfarë do të bëhet brenda disa orësh ose të kujtosh disa aspekte të jetës së kaluar. Në mënyrë tipike, këto mendime kryhen në gjuhën amtare. Megjithatë, nëse jeni duke mësuar një gjuhë të re, Rekomandohet që të filloni të mendoni në këtë gjuhë të re për të përmirësuar të folurit dhe dëgjimin.

Filloni me atë që është më e lehtë për ju

Në të gjitha gjuhët ekziston një fjalor bazë prej rreth 100 fjalësh ose më shumë. Duke përdorur këto fjalë, një person mund të mbrohet në një dialog ose bisedë. Kjo është arsyeja pse është mirë që kur keni të bëni me një gjuhë të re, të filloni me diçka të thjeshtë dhe të lehtë, siç është të mësuarit përmendësh të fjalorit bazë të asaj gjuhe. Në këtë mënyrë është e mundur të përparoni gradualisht dhe në të njëjtën kohë të rëndësishme. Me kalimin e kohës, personi tashmë mund të përballet me pjesët më komplekse dhe të vështira.

Përdorimi i një fjalori xhepi

Kur bëhet fjalë për të mësuar një gjuhë të re në mënyrë efektive, është mirë të mbani një fjalor xhepi kudo. Në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të shikoni kuptimet e ndryshme të fjalëve të panjohura që mund të dëgjoni çdo ditë.

mësojnë gjuhë

Dëgjoni dhe lexoni

Praktika është thelbësore kur mësoni një gjuhë të re. Është e rëndësishme që të lexoni shumë në gjuhën që dëshironi të mësoni Përveçse di të dëgjosh. Procesi mësimor duhet të jetë sa më argëtues që të mos bie në ngurrim të mundshëm. Prandaj, mos hezitoni të dëgjoni muzikë dhe të kërkoni tekstet e këngëve ose të shikoni filmat në gjuhën e tyre origjinale me titra. Ju gjithashtu mund të dëgjoni podkaste në një gjuhë tjetër ose të lexoni libra në gjuhën e tyre origjinale. Çdo gjë shkon në mënyrë që të mund të mësoni sa më shumë fjalë të jetë e mundur dhe të jeni në gjendje të pasuroni fjalorin tuaj.

Përfitoni nga teknologjia

Një këshillë tjetër e mrekullueshme kur mësoni një gjuhë të re është të shfrytëzoni sa më shumë teknologjinë e sotme. Mos hezitoni të instaloni aplikacione të ndryshme që ju ndihmojnë të përmirësoni shqiptimin ose gramatikën tuaj. Në këtë mënyrë ju e bëni mësimin shumë më argëtues dhe të këndshëm.

Zgjeroni rrethin tuaj të miqve

Ndërveprimi me njerëz të tjerë që janë folës amtare të gjuhës që do të mësohet është thelbësor gjatë mësimit. Biseda me këta njerëz do t'ju ndihmojë të shpreheni në mënyrë korrekte dhe përmirësoni ndjeshëm gjuhën dhe fjalorin tuaj. Përveç krijimit të miqve të rinj dhe zgjerimit të rrethit tuaj shoqëror, do t'ju lejojë të përparoni në mësimin e gjuhës së re.

Përvetësojeni në vend të përkthimit

Përkundër faktit se përkthyesi është një mjet shumë i dobishëm dhe i rëndësishëm kur bëhet fjalë për të mësuar një gjuhë, përkthyesi i përmendur nuk ju lejon të përvetësoni fjalët dhe shprehjet e ndryshme që duhen studiuar. Është mirë që sa herë që mësoni një fjalë të re, ta përdorni shpesh dhe ta përdorni në një kontekst të duhur. Përpiquni të mendoni në gjuhën e re dhe të mos ja kaloni në gjuhën tuaj amtare. Të menduarit është çelësi kur bëhet fjalë për të folur dhe shprehur veten në gjuhën që po mësoni.

mësojnë-gjuhë të reja

Mësoni shprehjet e zakonshme ose të zakonshme

Është e rëndësishme që të mësoni shprehjet bazë të komunikimit si përshëndetjet ose pyetjet e bëra shpesh. Kjo do t'ju lejojë të komunikoni pa asnjë problem me njerëzit e tjerë dhe mbroni veten në situata të ndryshme në të cilat mund të gjendeni.

Duhet të jesh konstant dhe të vlerësosh progresin

Kur bëhet fjalë për të mësuar një gjuhë të re, duhet të jeni gjithmonë të vetëdijshëm se është një rrugë e gjatë që kërkon kohë dhe para. Kjo është arsyeja pse ju duhet të angazhoheni dhe të bëni një përpjekje. Vetëm në këtë mënyrë do të jetë e mundur të arrihen objektivat e vendosura. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të vlerësohet çdo përparim i arritur. Qëndrimi është thelbësor kur mësoni një gjuhë krejtësisht të re. Në këtë mënyrë është e mundur të përparohet dhe të përmbushet ajo që është vendosur.

Faqet më të mira të internetit për të mësuar një gjuhë

Nëse nuk keni shumë kohë të lirë dhe para, mund të hyni në internet dhe të filloni të mësoni gjuhën që dëshironi ose preferoni. E mira e kësaj është se ju mund të mësoni nga shtëpia falë pajisjes që dëshironi. Mos humbisni detajet e pesë vendeve të internetit ku mund të mësoni një gjuhë të re:

 • Babbel është një nga faqet më të njohura në internet për atë që ofron. Në këtë faqe mund të mësoni një numër të madh gjuhësh.
 • Busuu është një mjet që ju lejon të filloni në një gjuhë me një qëllim social.
 • LiveMocha është një faqe falas që ju lejon të lidheni me njerëz nga e gjithë bota për të mësuar gjuhë të ndryshme.
 • Duolingo është një mjet falas në të cilën, përveç mësimit të një gjuhe të caktuar, mund të vlerësohen njohuritë dhe aftësitë e ndryshme të fituara.
 • HiNative është një faqe web Përqendruar në ata njerëz që duan të perfeksionojnë gjuhën që duan. Për ta bërë këtë, ju ndërveproni me njerëz vendas nga i gjithë planeti.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.