Një burrë e gjeti këtë zog të vogël. Ju duhet të shihni 36 ditët e ardhshme ... të pabesueshme

Një burrë postoi këtë histori të mahnitshme në Imgur. Eshte per si arriti të dilte përpara ky zog i vogël që kishte rënë nga foleja e tij. Meqenëse nuk ishte në gjendje ta gjente folenë për ta kthyer, ai vendosi ta merrte atë në shtëpi dhe ta ngrinte vetë derisa të ishte pjekur aq sa të fluturonte lirshëm.

Kjo është historia tepër e bukur që sigurisht do t’ju ​​lërë frikë:

Dita 1. Ne bëmë një foto të zogut në ditën e parë. Vëllai im kishte dalë për vrapim dhe e gjeti atë në trotuar. Ajo ishte akoma e bashkangjitur në një pjesë të vezës së saj. Thjesht ishte çelur. Ne nuk ishim në gjendje ta gjenim folenë. ** SHENIM ** Nëse gjeni një zog foshnjë, është më mirë të përpiqeni të gjeni folenë dhe ta vendosni përsëri në të. Ekziston një mit që ju nuk mund të prekni një zog bebe sepse prindërit e tij e refuzojnë atë për shkak të erës së njerëzve. Isshtë thjesht një mit. Ky nuk synon të jetë udhëzues. Ne thjesht ju tregojmë zhvillimin dhe rritjen mahnitëse të këtyre zogjve.
zog

Dita 2 - Ne e mbajtëm zogun në një inkubator, me kontroll të kujdesshëm të lagështisë dhe temperaturës. Vendosëm që ishte femër (megjithëse kurrë nuk ishim në gjendje të zbulonim nëse ishte mashkull apo femër) dhe e quajtëm "Bombón". Të gjithë zogjtë e vegjël janë shumë të ngjashëm, kështu që ne nuk kishim si të dinim me të vërtetë se çfarë lloj zogu ishte ky. Ne do të duhet të presim dhe të shohim se si ajo u rrit.
zog

Dita 3. Zogjtë e vegjël hanë shumë! Ne i ushqejmë kryesisht kriket, krimbat e vaktit, insektet që kapim dhe një formulë të lëngshme komerciale për zogjtë. Ne e ushqejmë atë çdo 30 minuta për 14 orë në ditë, duke simuluar se çfarë do të merrte në natyrë. Imagjinoni se çfarë do të thotë kjo!
zog

Dita 4. Këtu mund të shihni zhvillimin e jashtëzakonshëm të pendëve të krahut në vetëm disa ditë. Ajo cicëronte çdo 30-45 minuta për ushqim. Një shënim interesant: instiktet janë magjepsëse me këto kafshë. Edhe me koordinimin e saj të dobët dhe me sytë e mbyllur, ajo e dinte se ku ishte buza e folesë që i bëmë asaj dhe po hidhej anash, në mënyrë që të mos ngatërronte folenë.
zog

Dita 5. Në ditën 5, ai ishte në gjendje të ulej në "sternum" (në gjoks me këmbët e përkulura nën trup) me më shumë qëndrueshmëri. Shihni ndryshimet e pendëve në vetëm 24 orë të tjera! Tani ai kishte filluar të dukej si një zog! Sytë e tij gjithashtu kishin filluar të hapen pak.
zog

Dita 6. Këtu është një foto mahnitëse e zhvillimit të vazhdueshëm të pendëve të krahut.
zog

Dita 7. Gjatë natës, të gjitha mbështjellësit e pendës ranë dhe u dëgjuan: ne kemi një zog!
zog

Dita 8. "Më ushqe!" Tani për tani, ajo po hante 3 ciketa të mëdha.
zog

Dita 9. Në këtë kohë, ne ishim në gjendje të ndalonim përdorimin e inkubatorit. Trupi i saj ishte i mbuluar me pendë dhe ajo ishte në gjendje të rregullonte vetë nxehtësinë e trupit. Dredhitë e gëzofit dhe shprehja përjetësisht e ndrojtur që kanë zogjtë e vegjël ishte gazmore.
zog

Dita 10. Ne e çuam atë në një kafaz konvencional dhe i dhamë më shumë materiale për të eksploruar. Ajo ishte shumë e lumtur, pavarësisht shprehjes së saj.
zog

Dita 11. Ajo ishte në gjendje të pozonte zyrtarisht për herë të parë! Padyshim një hap i madh në drejtimin e duhur. Ajo nuk ka shumë bisht, kështu që ekuilibri i saj nuk është shumë i madh, por ajo shtypi shumë dhe mund të mbante veten atje shumë mirë.
zog

Dita 12. Ishte një zog i vogël shumë i ëmbël që kënaqej duke u ulur në duart tona. Në këtë pikë nuk kemi pasur nevojë ta ushqejmë atë aq shpesh. Ne e ushqejmë atë çdo 1-2 orë.
zog

Dita 13. Pothuajse 2 javë nga çelja dhe tani rri shumë mirë. Ju mund të shihni se forca dhe ekuilibri i tij janë përmirësuar.
zog

Dita 14. Unë tashmë isha duke filluar të dukem më e pjekur. Zogu i vogël po zhdukej. Tani që ai është mbi 2 javë i vjetër, unë do të filloj të kapërcej ditët.
zog

Dita 17. Këtu është në një kafaz më të madh. Ne kemi vendosur degë të prera rishtas, kështu që ju të mund të keni një larmi opsionesh për ulje dhe të eksploroni gjethet dhe degët siç do të bënit në natyrë. Në këtë pikë, ajo po kërcen dhe po fluturon rreth kafazit si një profesioniste.
zog

Dita 22. Ne fillojmë ta vendosim kafazin e saj në tarracë për ta ekspozuar ndaj erës, diellit dhe zogjve të tjerë. Kjo është e rëndësishme për socializimin dhe trajnimin. Zogj të tjerë erdhën për të bashkëvepruar me të.
zog

Dita 23. Kjo është një nga fotot e mia të preferuara që tregon pendët e saj të mrekullueshme.
zog

Dita 25. Një tjetër pamje anësore bukuroshe e saj që tregon modelin e saj të pendës. Kjo siguron maskim të shkëlqyeshëm.
zog

Dita 27 - Në atë kohë, unë nuk tregoja më interes për cikletat. Dieta e tyre bazohej në fara dhe krimba. Kam ngrënë tashmë plotësisht; në të vërtetë ai nuk do të na linte ta ushqejmë më shumë, gjë që ishte një shenjë e mirë.
zog

Dita 29. Ai i donte të gjitha degët e reja me gjethe që kishim vendosur.
zog

Dita 33. Në këtë pikë, ne mund ta kishim liruar tashmë. Sidoqoftë, ata parashikuan disa stuhi në ditët e ardhshme, kështu që ne vendosëm ta mbanim edhe disa ditë për t'i dhënë shansin më të mirë.
zog

Dita 36. ?? Dita e Nisjes. Pas stuhive të një nate më parë, e 36-ta agoi shumë mirë. Të sigurt se moti do të ishte i mirë për disa ditë dhe se shiu i fundit do t'i jepte asaj mjaft mundësi për të pirë dhe ushqyer, ne vendosëm që kjo të ishte dita e përsosur për ta liruar.
zog

Mirupafshim, vogëlushe. Ne hapëm derën e kafazit dhe ai u tërhoq prapa. Pas disa minutash, ajo menjëherë u hodh dhe u përplas me një pemë. Ajo nuk hezitoi aspak. Ai menjëherë filloi të eksploronte degët, duke çukitur sythat e pemëve dhe duke kërcyer nga dega në degë si një zog i egër. Shumë shpejt, e humbëm nga sytë e saj.
zog

Fuente:  imgur

Ndani këtë histori me miqtë tuaj


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mamen Muriel Duenas dijo

  Unë e rrita një ashtu si ajo !!!!! Por ai kurrë nuk ka dashur të shkojë ... këtu ka qenë me ne për 5 vjet !!!!! Ashtë një kamxhik dhe quhet Márgalo …… po, e di që është një emër vajze por….

 2.   Julia Fernandez-Costa dijo

  E bukur ajo që bëre për atë zog të vogël, pa ty nuk do të kisha jetuar.

 3.   Carlos Tornos Zubizarreta dijo

  Mësim i mrekullueshëm

 4.   Fqinja Clara Pavon dijo

  Me pelqen!!

 5.   Nusketa kendal dijo

  E çmuar!

 6.   Metro Ana dijo

  Histori e çmuar dhe gjest i çmuar i zemërgjerësisë, nga ana juaj, faleminderit zemër, patë një shans të dytë

 7.   Carmen Manzano Escamez dijo

  Një histori e bukur.

 8.   Danna martinez dijo

  faleminderit për nr
  jini indiferent !!

 9.   Isaku dijo

  çfarë specie është sepse unë kam një të vogël