Këshilla për të përmirësuar dëgjimin tuaj në anglisht

Easyshtë e lehtë të përmirësosh dëgjimin me teknologji të reja

Mësimi i anglishtes mund të jetë relativisht i lehtë në disa mënyra. Për shembull, të mësosh përmendësh fjalorin ose të mësosh gramatikë, janë pyetje që mund të mësohen me një farë lehtësie nga qëndrueshmëria. Sidoqoftë, mësoni të kuptoni se çfarë thonë të tjerët, Njohja e fjalëve nga veshi, e cila njihet si dëgjim, nuk është aspak e lehtë.

Së pari, sepse ka theksime të panumërta brenda gjuhës, ashtu siç ndodh me spanjishten ose ndonjë gjuhë tjetër. Dhe, mbi të gjitha, sepse të kuptuarit e fjalëve të një gjuhe tjetër që nuk është gjuha amtare në gojën e njerëzve të tjerë është e ndërlikuar, por jo e pamundur. Me punë, këmbëngulje, përpjekje dhe disa hile, është e mundur të punohet për të dëgjuar anglisht për të qenë në gjendje të flasim atë dhe më e rëndësishmja, kuptojeni atë, me lehtësi.

Edukoni veshin të dëgjojë dhe jo vetëm të dëgjojë, është e mundur, Por kur bëhet fjalë për të dëgjuar në një gjuhë tjetër, është e nevojshme të stërviteni shumë. Duke ndjekur këto këshilla mund të përmirësoni kuptimin tuaj të anglishtes së folur, domethënë të dëgjuarit.

Flisni në anglisht sa herë që mundeni

Një nga vështirësitë më të mëdha për njerëzit që po mësojnë një gjuhë është të flasin atë, duke e punuar atë me zë të lartë. Turp ose siklet për të thënë gjërat në mënyrë të gabuar dhe pasiguri për të pasur më parë të mendosh se çfarë të thuash janë shkaqet kryesore.

Por nuk ka mënyrë më të mirë për të mësuar një gjuhë sesa duke e folur atë, sepse mund të mësosh fjalë të panumërta, memorizoni të gjithë fjalorin anglisht nëse dëshironi. Nëse nuk e praktikoni kurrë, nëse nuk flisni me njerëz të tjerë në atë gjuhë, vështirë se do të jeni në gjendje ta zbatoni atë kur keni nevojë për të.

Pra, flisni, bisedoni dhe flisni më shumë në anglisht sa herë që të jetë e mundur. Nëse shkoni në një akademi, bisedoni me mësuesin tuaj në anglisht dhe përpiquni të gjeni momente bisede jashtë klasës. Ju gjithashtu mund të bisedoni me kolegët tuaj dhe të organizoni takime në të cilën lejohet të flasësh vetëm në anglisht. Do të jetë një mbështetje për të gjithë.

Ju mund të mësoni anglisht duke folur me folës amtare

Shikoni filma dhe seriale në anglisht

Nëse ju pëlqen të shikoni filma ose seriale, përfitoni nga rasti të përmirësoni dëgjimin tuaj duke i parë në versionin e tyre origjinal. Për fillestarët, përdorni më mirë opsionin me titra. Në këtë mënyrë, ju mund ta lidhni më mirë atë që dëgjoni me atë që shihni. Veshi dhe truri juaj stërviten në të njëjtën kohë dhe pak nga pak do të jeni në gjendje të kuptoni atë që dëgjoni pa pasur nevojë të lexoni titrat.

Artikulli i lidhur:
9 këshilla për të ndihmuar trurin tuaj të studiojë më mirë

Kur të mësoheni të shikoni filma dhe seriale në anglisht, do të jetë koha të hiqni titrat Spanjisht. Nuk ka provë më të mirë të lakmusit sesa të kuptuarit e një filmi në tërësinë e tij, duke bërë një përpjekje për të kuptuar dialogun dhe duke mbajtur shënim atë që nuk kuptoni për të kërkuar më vonë. Në fund, Kur të keni një bisedë me dikë që flet anglisht, nuk do të jeni në gjendje të zgjidhni opsionin për të parë me titra.

Dëgjoni podcast në anglisht

Moda e podkastit është një nga më të mirat Mjetet e mesimit për të gjithë ata që duan të përmirësojnë dëgjimin e tyre në anglisht. Oferta është e pakufizuar dhe aktualisht mund të gjeni podcast me të gjitha llojet e temave. Zgjidhni ato që i përshtaten më mirë interesave tuaja Dhe kështu ju mund ta kuptoni gjuhën shumë më mirë, sepse ata do të flasin për gjëra që tashmë i dini.

Mund të merrni edhe libra audio në anglisht, duke filluar me një libër që e keni lexuar tashmë, në mënyrë që të jetë më e lehtë për ju ta kuptoni atë në një gjuhë tjetër. Mos harroni të keni gjithmonë një fletore të dobishme, të shkruani ato fjalë ose fraza që nuk tingëllojnë si ju dhe të kërkoni kuptimin e tyre më vonë.

Muzika është mjeti juaj më i fuqishëm

Në këngë mund të gjeni mjetin më të mirë të të mësuarit për dëgjimin tuaj, sepse truri është i përgatitur të mësojë përmendësh tekstin e këngëve pa i vërejtur mezi. Dëgjoni një këngë që ju pëlqen përsëri dhe përsëri Somethingshtë diçka që bëhet automatikisht, edhe para se të filloni të flisni.

Përmirësoni dëgjimin tuaj anglisht duke praktikuar gjuhën orale

Foshnjat mund të mësojnë përmendësh pjesë të rimave të çerdheve para se të fillojnë të flasin, në fakt, kjo është një nga mënyrat që fëmijët mësojnë të flasin. Pra, vendosni kufjet tuaja, zgjidhni disa nga këngët tuaja të preferuara, filloni të merrni shënime dhe bëhuni gati të përktheni tekstin e të gjitha këngëve që dëshironi.

Për ta bërë pak më të lehtë për ju, kërkoni këngë nga këngëtarë që shqiptojnë shumë mirë anglisht, përndryshe do të jetë shumë më e vështirë për ju të kuptoni gjuhën. Disa nga këngëtarët me diksionin më të mirë në anglisht janë Ed Sheeran, Bruno Mars, Adele, Taylor Swift, The Beatles ose The Cure, ndër të tjera.

Shoqërohuni me njerëz anglishtfolës

Interneti është një botë e mbushur me mundësi, nga komoditeti i divanit tuaj ju mund të gjeni njerëz për të biseduar dhe praktikuar dëgjimin tuaj dhe, gjithashtu, të bëni miq. Ka shumë njerëz në botë në të njëjtën situatë. Vendasit anglezë që dëshirojnë të mësojnë spanjisht dhe ata duhet ta flasin atë për të përmirësuar të kuptuarit e tyre të dëgjimit, ashtu si ju.

Kërkoni forume për njerëzit që duan të flasin me njerëz të tjerë në gjuhën që ju nevojitet, sepse ka shumë mundësi që të gjeni një grup të shkëlqyeshëm njerëzish për të bashkëvepruar dhe për të mësuar në një mënyrë argëtuese.

Pjesëmarrja në takime mund t'ju ndihmojë shumë për të përmirësuar dëgjimin.

Mënyra më e mirë për të mësuar një gjuhë është ta prezantoni atë plotësisht në jetën tuaj. Nëse do të blini një revistë, sigurohuni që ajo të jetë në anglisht. Kur shkoni të shihni një film, lexoni një libër, dëgjoni një këngë ose blini një produkt në supermarket, gjithmonë përpiquni të zgjidhni opsionin në anglisht.

Zhytuni në gjuhë dhe gjithmonë kërkoni mundësinë për të praktikuar dëgjimin tuaj. Mund të duhet pak kohë për të kuptuar edhe fjalët më të thjeshta, por me përpjekje dhe durim mund ta arrini atë. Gjithmonë mbani me vete një fletore ku mund të shkruani fjalët dhe shprehjet që mund të lindin gjatë gjithë ditës. Dhe nëse jeni me fat të takoni njerëz që flasin anglisht në rrugë, me turistë, mos hezitoni t'i pyesni ata për një bisedë.

Do të habiteni sa miqësorë janë turistët dhe sa u pëlqen të shoqërohen me banorët e qyteteve që vizitojnë. Takimi me njerëz nga vendet e tjera është një nga gëzimet e njohjes së gjuhëve, Prandaj, mos hezitoni të turpëroheni dhe të përfitoni nga çdo mundësi që ju del përpara për të praktikuar dëgjimin tuaj anglisht.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.