Këshillat më të mira për të bërë Curriculum Vitae tuaj dhe për të marrë punë në internet

punë në internet

Punë në internet ato janë bërë një nga rrugët më të mira të karrierës. Sepse na lejon të bëjmë punë të ndryshme, por gjithmonë nga shtëpia jonë. E gjitha duket shumë e thjeshtë dhe as nuk është e komplikuar, por nga ana tjetër, duhet të ndiqni një sërë këshillash në mënyrë që gjithçka të shkojë normalisht. Idetë do të variojnë nga bëni një rezyme të mirë ose letër përcjellëse siç e shohim në këtë rinisë shembull, derisa të gjeni hapësirën më të mirë dhe të qetë që keni në shtëpinë tuaj. Por midis të dyve, ka akoma shumë sekrete për tu zbuluar dhe kjo është ajo që po ju pret më tej.

Dëshironi t’i zbuloni?

Paraqitja e një rezyme të mirë

Ne gjithmonë duhet të fillojmë në fillim, siç thonë ata. Prandaj, hapi i parë për të ndërmarrë do të jetë gjithmonë prezantimi i një jetëshkrimi të mirë. Nëse jeni duke kërkuar punë, ky do të jetë kontakti juaj i parë me kompaninë, kështu që duhet të sillni diçka që i tërheq më shumë sesa ato të rivalëve tuaj. Do të jetë lidhja për një intervistë në të ardhmen ose që ju të jepni profilin që ata po kërkojnë. Nëse ende nuk jeni i sigurt se si ta përgatisni, gjithmonë mund të shihni shembullin e çuditshëm të një jetëshkrimi dhe të zgjidhni një model që ju përcakton, përveç sigurimit të të gjitha informacioneve të rëndësishme për jetën tuaj profesionale, natyrisht.

këshilla për të punuar në internet

Merrni trajnime online

Ju nuk keni pse të keni kryer dhjetëra kurse, por duhet ta plotësoni punën me trajnimin. Ndonjëherë e kemi të qartë se ku duam të vazhdojmë jetën tonë profesionale. Por brenda tij, gjithmonë shfaqen mundësi të reja dhe ne duhet të azhurnohemi. Prandaj, ka faqe në internet që na bëjnë të disponueshme një seri kursesh, shumë e larmishme, që do të na ndihmojë në misionin tonë. Në këtë mënyrë, gjithmonë do të ketë mësim të ri dhe më shumë informacion për të mbuluar në rezymenë tonë.

Përdorni mediat sociale për të zbuluar punë në internet

L rrjetet sociale Ata nuk janë vetëm atje për të ngarkuar foto me miqtë tanë ose të udhëtimeve që bëjmë. Nëse duam t'i përdorim ato mirë, ne gjithashtu mund të përqendrohemi në çështjen e punës. Si? Për të përfituar dhe për të na dhënë një shikueshmëri më të madhe. Për këtë arsye, është gjithmonë e përshtatshme të kujdesemi për imazhet që ngarkojmë tek ata, si dhe pjesën tjetër të përmbajtjes. Disa madje postojnë reklama të caktuara për punë.

Gjithmonë organizoni mirë kohën tuaj

Edhe pse duket themelore, mbase nganjëherë mund të ngatërrohemi. Mënyra më e mirë për të qenë në gjendje të bëjmë punët në internet është të organizohemi për të ditur se sa kohë do të zgjasë çdo punë dhe kur do të zgjasin ato. kohën e dorëzimit. Për ta bërë këtë, është më mirë të bësh një lloj kalendari dhe një orar dhe të shkruash se çfarë është më urgjente dhe çfarë, ndoshta, mund të lihet në sfond. Me siguri në atë mënyrë nuk do të harroni asgjë, por gjithashtu, do të mbaroni gjithçka në kohë dhe shefat tuaj do të jenë më krenarët.

organizoni punën në internet

Përfitoni nga të gjitha mjetet e teknologjive të reja

Ato janë të shumta dhe të larmishme, por të gjitha me një qëllim të përbashkët dhe kjo është të na ndihmojnë në punën tonë. Punë përmes internetit ka përparësi të shumta dhe mjetet janë njëra prej tyre. Për shembull, për një person që jep mësim, programet e thirrjeve me video ose faqet e internetit do të jenë burimi i tij më i mirë. Si dhe të tjerët që janë mjete për të qenë në gjendje të punojnë disa njerëz dhe në kohë reale, shtoni detyra ose informacione dhe dokumente në një mënyrë të thjeshtë.

Ndajeni ditën tuaj në orë produktive

Edhe pse jemi gjithë ditën para kompjuterit, aspak ne jemi njësoj produktivë. Sepse nëse është tepër vonë do të jemi të përgjumur ose sepse ka ditë kur ndjehemi më të lodhur gjëja e parë në mëngjes. Nëse duhet të përmbushni një punë dhe një ofrim të saj, duhet të organizoheni dhe ta përqendroni vëmendjen tuaj në ato orë kur jeni vërtet produktiv. Sepse siç e dimë mirë, nëse i kushtojmë kohën e duhur, por të përkushtuar mirë, rezultati do të jetë mahnitës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.