Të kesh një karakter të fortë: çfarë do të thotë saktësisht

grua me karakter të fortë

Nëse ndonjëherë ju kanë thënë që keni një karakter të fortë, ju mund të keni dyshuar nëse ai po ju thoshte vërtet diçka të mirë apo përkundrazi, ai po thoshte një kritikë. Në të vërtetë, dikush që ju thotë se keni një karakter të fortë nuk është aspak diçka e keqe, pasi ata po ju tregojnë se personaliteti juaj është i fortë dhe që ju ndoshta e dini dhe tregoni në çdo kohë se çfarë dëshironi dhe çfarë nuk dëshironi.

Por kini kujdes ka raste kur të flasësh për "karakter të fortë" mund të çojë në gabime. Ka njerëz që gabimisht mund të mendojnë se një person i cili nuk di të kontrollojë emocionet e tij më të forta, i cili bërtet ose nxehet lehtë, ka një karakter të fortë. Asgjë nuk është më larg nga realiteti. Ky nuk është një karakter i fortë, kur ka mungesë emocionale të kontrollit ajo që ekziston është pasiguri dhe papjekuri.

Kanë një karakter të fortë

Një person që ka një karakter të fortë do të jetë një person që nuk lëkundet në komentet e tij ose në veprimet e tij. Ai është një person specifik që di të vendosë qëllime dhe nuk heq dorë derisa t'i arrijë ato ose nëse vendos që këto qëllime nuk ia vlen. Një person me karakter mund të bëjë gjëra pavarësisht nëse i ka rrethanat kundër tij ose duket se gjithçka funksionon kundër tij.

grua që di se çfarë dëshiron

Kjo nuk do të thotë të kesh një humor të keq tem ti e di se çfarë dëshiron!

Por të kesh një karakter të fortë nuk është e barabartë me të pasur një humor të keq, nuk ka asnjë lidhje me të. Edhe pse është e zakonshme që njerëzit të lidhin karakter të fortë me njerëz që zemërohen lehtë, Në realitet, një person me karakter nuk bërtet për t'i dhënë fund një konflikti dhe as nuk i nënçmon të tjerët me veprimet e tyre.

Një person me një karakter të fortë është një person këmbëngulës që di se çfarë dëshiron, si e dëshiron atë dhe si ua thotë atë të tjerëve. Ai është një person i cili empatizon ndjenjat e njerëzve përreth tij dhe se kur dëshiron të arrijë diçka, ai do ta bëjë atë, nëse vërtet beson se e meriton ta arrijë atë, pavarësisht gjithçkaje, por pa lejuar që dinjiteti i tij të minohet nga asgjë në botë.

Ata dinë të vendosin kufij dhe të qëndrojnë larg njerëzve toksikë

Njerëzit me një karakter të fortë dinë të vendosin kufij për njerëzit përreth tyre dhe të mbrojnë veten kundër njerëzve toksikë, sepse ata i njohin me kohë. Nëse nuk i njohin dhe përpiqen t'i manipulojnë, sapo të kuptojnë se vendosin kufij dhe distancohen nga ata njerëz që janë përpjekur t'i dëmtojnë ata. Ata nuk janë njerëz agresivë dhe as nuk duan të frikësojnë askënd, ajo thjesht e bën veten të respektuar sepse e respekton veten mbi të gjitha.

njeri me karakter të fortë

Ajo nuk e mërzit të pranojë frikën e saj sepse e di që mund t'i kapërcejë ato dhe të bëhet një version më i mirë i vetes. Ata nuk përpiqen të imponojnë kriteret e tyre së pari, nëse kanë të drejtë, dhe nëse jo, jo. Manipulimi nuk shkon me ta dhe ata nuk e lejojnë veten të manipulohen nga të tjerët. Ai është një person që është në përputhje me atë që bën dhe thotë dhe me atë që mendon dhe bën.

Ata nuk i projektojnë dobësitë e tyre mbi të tjerët

Ata nuk i projektojnë dobësitë e tyre mbi të tjerët, por gjithashtu nuk përkulen para të tjerëve. Ata nuk i kalojnë vijat e kuqe në marrëdhëniet ndërpersonale. Ata nuk i lejojnë të tjerët të përfitojnë prej tyre, ata nuk tregojnë dobësinë e tyre në mënyrë që të tjerët të mos përpiqen të përfitojnë prej saj, kjo është arsyeja pse, para së gjithash, ata kërkojnë respekt duke respektuar veten e tyre.

Në këtë kuptim, ashtu siç dinë të vendosin kufij, ata nuk mund të pranojnë që njerëzit e tjerë të kalojnë këtë vijë respekti në jetën e tyre. Ata nuk mund të tolerojnë padrejtësitë shoqërore sepse nuk e kuptojnë se si njerëzit e tjerë janë të aftë të "dërrmohen" vetëm nga pranimi shoqëror. Një person me një karakter të fortë preferon të jetë vetëm sesa në shoqëri të keqe.

Mësoni nga gabimet

Një person me vullnet të fortë mëson nga gabimet, pasi gabimet ndonjëherë mund të kenë pasoja të rëndësishme. Një person që nuk është i aftë të pranojë gabimet që bën ose të marrë përgjegjësi për to nuk është person me karakter të fortë, përkundrazi e kundërta. Një person me karakter e di se nuk ka asgjë të keqe të bësh gabime, ai e di se është e mençur të ndreqësh dhe të mësosh nga gabimet e bëra në të kaluarën.

Njerëzit mësojnë ndërsa ecim përpara në jetë, se ecim në rrugën e ditës sonë në ditë. Përvojat janë mundësia për të mësuar të ecim më mirë, për të njohur veten dhe për të kuptuar jetën. Njerëzit me vullnet të fortë dinë ta falin vetveten, por kjo nuk do të thotë që ata të harrojnë gabimet e tyre.

vajzë me karakter të fortë

Mësoni nga gabimet dhe veproni sipas vlerave tuaja të brendshme, u jep njerëzve me karakter të fortë, paqe të madhe të brendshme dhe qetësi emocionale. Për shkak se ata ndjehen njerëz të ekuilibruar që mund të ecin përpara në jetën e tyre, pavarësisht nga vështirësitë që mund të hasen gjatë rrugës.

22 karakteristikat e njerëzve që kanë një karakter të fortë

Më tej do të flasim për disa karakteristika që njerëzit me karakter të fortë kanë në personalitetin e tyre. Nëse e konsideroni veten një person me karakter të fortë, do të ndiheni të identifikuar me shumicën dërrmuese të këtyre karakteristikave, por mbani mend diçka të rëndësishme: të kesh karakter nuk do të thotë që ke humor të keq. Ato janë dy gjëra krejt të ndryshme ... A i keni këto karakteristika?

 1. Ju jeni këmbëngulës
 2. Bast për ndershmëri
 3. Optimizmi është pjesë e jotja
 4. Ju jeni të vetëdijshëm për veprimet tuaja
 5. Besimi te vetja dhe te të tjerët
 6. Ju e kuptoni sjelljen e të tjerëve
 7. Ju përshtateni me rrethanat
 8. Ju nuk zhgënjeheni në përpjekjen e parë të dështuar
 9. Ju jeni fleksibël ndaj ngjarjeve
 10. Njerëzit e dinë se mund të të besojnë
 11. Ju jeni vetë të mjaftueshëm
 12. Ju pëlqen të mësoheni vetë
 13. Ju e dini që jeta nuk është gjithmonë e drejtë dhe e pranoni
 14. Ju dini të kontrolloni veprimet dhe emocionet tuaja
 15. Ju jeni në gjendje të flisni me vendosmëri
 16. Ju festoni suksesin e të tjerëve, pa zili
 17. Nëse ndërmerrni rreziqe, ato gjithmonë llogariten
 18. Ju mësoni nga gabimet
 19. Ju pëlqen të jeni në shoqëri, por gjithashtu kënaqeni me vetminë tuaj
 20. Ju përkushtoheni qëllimeve tuaja afatgjata
 21. Ju dini të kontrolloni kohën e stresit pa ju kontrolluar stresi
 22. Ju keni përparësi mbi shëndetin dhe mirëqenien tuaj mbi të gjitha

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MARIA ALEJANDRA dijo

  Ata më thonë se kam një karakter të fortë, identifikohem me ato 20 karakteristika.
  Ndonjëherë unë parashikoj faktet, dhe madje ndiej atë që mendon tjetri ose atë që do të përgjigjet.

 2.   Elizabeth dijo

  Ata më kanë përshkruar ashtu siç jam ...