Tejkalimi i dhimbjes emocionale: sigurisht që është e mundur

Çfarë është dhimbja emocionale?

Si mund ta kapërceni dhimbjen emocionale?Dhimbja emocionale mund të jetë më e fortë se dhimbja fizike. Dhimbja fizike mund të lehtësohet me ilaçe, ndërsa dhimbja emocionale është shumë më e vështirë për tu trajtuar.

Ajo lind si pasojë e një ngjarje traumatike, për shembull humbja e një të dashur. Gjeneron ankth dhe depresion. Kjo na bën të humbasim kontrollin e mendjes sonë. Kjo është arsyeja pse duhet të jemi shumë të kujdesshëm për të mos hyrë në një lak mendimesh automatike negative.

Çfarë shkakton dhimbje emocionale?

Shkaqet e dhimbjes emocionale janë të shumta. Në fëmijëri, ndjenja e braktisjes, vetmisë ose refuzimit shoqëror mund ta shkaktojë atë.

Tek të rriturit, një ndarje, humbja e një pune ose vdekja e një të dashur.

Në çdo rast, ajo që është një ngjarje serioze, katastrofike për ju mund të mos jetë aq serioze për dikë tjetër. Dihet tashmë se secili prej nesh është i ndryshëm.

Ndihmoni për dhimbjen emocionale

Atje burime të shumta për trajtimin e dhimbjes emocionale. Kryesorja është të mos shkojmë mbrapa dhe me radhë në të kaluarën për të torturuar veten. Jeta Vazhdon. Ju nuk mund të qëndroni të ndenjur

1) Shkoni te mjeku juaj për t'ju vlerësuar.

2) Psikoterapia njohëse-sjellore.

3) Meditimi.

4) Mbështetje në marrëdhëniet familjare dhe shoqërore.

5) Në rastet më të rënda, ilaçet psikotrope.

Mos harroni: dhimbja emocionale është shumë e ndryshme nga dhimbja fizike, por ato kanë gjëra të përbashkëta. Gjithmonë ekziston një fakt që e shkakton atë, momentet e para të ngjarjes traumatike janë më të këqijat, por ajo ka një zgjidhje.

Kam gjetur një video që reflekton dhimbje fizike, por mund të ekstrapolohet me dhimbje emocionale. Ngjarja traumatike është një copëz e madhe që mbetet në trurin tonë dhe duhet të hiqet. Vini re, imazhet mund të dëmtojnë ndjeshmërinë tuaj:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.