Karakteristikat e lidershipit transformues

A keni qenë ndonjëherë në një grup ku dikush mori kontrollin e situatës duke përcjellë një vizion të qartë të qëllimeve të grupit, një pasion të shënuar për punën dhe aftësia për ta bërë pjesën tjetër të grupit të ndihet i motivuar dhe energjik? Ky person mund të jetë ai që quhet një udhëheqës transformues.

Udhëheqja transformuese është një lloj udhëheqjeje që çon në ndryshime pozitive midis atyre përreth Lider. Udhëheqësit transformues janë përgjithësisht energjikë, entuziastë dhe të pasionuar. Ata jo vetëm që janë të interesuar dhe të përfshirë në proces, por ata janë gjithashtu të përqendruar në ndihmën e të gjithëve në grup që të jenë të suksesshëm gjithashtu.

Udhëheqja transformuese

Historia e Lidershipit Transformues

Koncepti i lidershipit transformues u prezantua fillimisht nga eksperti dhe biograf i lidershipit presidencial James MacGregor Burns. Sipas Burns, lidershipi transformues mund të shihet kur "Udhëheqësit dhe pasuesit punojnë së bashku për të përparuar në një nivel më të lartë të moralit dhe motivimit". Përmes forcës së vizionit dhe personalitetit të tyre, udhëheqësit transformues janë në gjendje të frymëzojnë ndjekësit e tyre për të ndryshuar pritjet, perceptimet dhe motivimet dhe të punojnë drejt qëllimeve të përbashkëta.

Më vonë, hetuesi Bernard M. Bass zhvilloi Burns ide origjinale dhe përpunoi atë që tani njihet si Teoria e Lidershipit Transformues Bass. Sipas Bass, lidershipi transformues mund të përcaktohet bazuar në ndikimin që ka tek ndjekësit. Liderët transformues fitojnë besimin, respektin dhe admirimin e ndjekësve të tyre.

Përbërësit e Lidershipit Transformues

Bass gjithashtu sugjeroi që ekzistonin 4 komponentë të ndryshëm të udhëheqjes transformuese:

1) Stimulimi intelektual: Liderët transformues jo vetëm që sfidojnë status quo-në, por gjithashtu inkurajojnë kreativitetin midis pasuesve të tyre. Udhëheqësi inkurajon ndjekësit e tij të eksplorojnë mënyra të reja për të bërë gjëra dhe mundësi të reja për të mësuar.

2) Konsideratë e individualizuar: Udhëheqja transformuese përfshin gjithashtu ofrimin e mbështetjes dhe inkurajimit për pasuesit individualë. Në mënyrë që të nxisin marrëdhënie mbështetëse, udhëheqësit transformues mbajnë linjat e komunikimit të hapura në mënyrë që ndjekësit e tyre të mos hezitojnë të ndajnë ide dhe kështu që udhëheqësit të mund të ofrojnë njohje të drejtpërdrejtë për secilin nga ndjekësit e tyre bazuar në kontributet e tyre të veçanta.

3) Frymëzimi dhe motivimi: Liderët transformues kanë një vizion të qartë dhe janë në gjendje ta artikulojnë atë tek ndjekësit e tyre. Këta udhëheqës janë gjithashtu në gjendje të ndihmojnë ndjekësit e tyre të përjetojnë të njëjtin pasion dhe motivim për të përmbushur këto qëllime.

4) Ndikimi i idealizuar: Udhëheqësi transformues është një model për pasuesit e tij. Meqenëse ndjekësit vendosin besimin dhe respektin e tyre te lideri, ata duan të imitojnë këtë individ dhe të brendësojnë idealet e tij.

Referenca: Bas, B. M, (1985) Lidershipi dhe Performanca.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mario Alberto Sánchez Salazar dijo

  të jetë udhëheqës

 2.   Willian dijo

  Sipas mendimit tim, udhëheqja transformuese është një stil lidershipi që përcaktohet si lidership që krijon një ndryshim të vlefshëm dhe pozitiv në pasuesit. Një person transformues përqendrohet në "transformimin" dhe ndihmimin e njëri-tjetrit, njëri-tjetrin.

  1.    anonim dijo

   Një udhëheqës transformues është ai që kujdeset për të tjerët dhe jo vetëm për të, për rastin tim, transformimi është ai që ndihmon të tjerët në këtë mënyrë.

 3.   Eli dijo

  Padyshim një nga stilet më të mira të lidershipit që ekziston aktualisht

 4.   Elizabeth dijo

  Përshëndetje
  Nuk është e mjaftueshme vetëm për të arritur qëllimet e organizatës, një udhëheqës i mirë duhet të sigurojë që ata që e ndjekin të arrijnë të vetat, ashtu si një me një tendencë transformuese, informacion të madh dhe shumë ndihmë
  Ju faleminderit.

 5.   Pedro A. Rivera-Robles dijo

  gjëra të mira, por një herë tjetër, shkruaj emrin tënd të plotë. të jesh në gjendje ta citosh në çdo trache që mund të të duhet

 6.   Havier Rueda dijo

  Kush është autori i këtij artikulli?