Karakteristikat kryesore të një rregulloreje

Rregulloret janë prezente në pothuajse të gjitha fushat, qofshin ato të punës, studimit, ligjore, madje edhe në shtëpi zbatohen disa rregulla për të qenë në gjendje të kenë një renditje detyrash të shpërndara midis anëtarëve të ndryshëm që e përbëjnë atë.

Rregulloret janë një grup rregullash që kanë një strukturë urdhri, duke i dhënë barazi dhe anësi të gjithë njerëzve të përfshirë në të, këto mund të diktohen nga qeveria, nga çdo kompani në mënyrë që punonjësit e saj të dinë kushtet e përcaktuara nga ajo, nga institucionet akademike , ose me marrëveshje midis njerëzve.

Ekzistojnë disa karakteristika që janë shumë të rëndësishme kur bëhet një rregullore, të cilat i japin asaj strukturën e nevojshme për një kuptim dhe procedurë më të mirë.

Karakteristikat më të rëndësishme të një rregulloreje

 • Duhet të jetë specifik: shkon drejt e në pikë dhe nuk shkon rreth shkurret, ai ndjek një të mirë të përbashkët, si për atë që propozon rregullat ashtu edhe për ata që duhet të respektojnë ato, duke bërë kështu që të dy palët të bien dakord.
 • Duhet të jetë e përgjithshme: Rregullorja duhet t'u drejtohet të gjithë atyre që janë të përfshirë në kauzë, përfshirë ata që e kryejnë atë, në mënyrë që të shmanget që disa njerëz të shohin shkeljen e tyre, dhe të dëshirojnë të bëjnë të njëjtën gjë.
 • Duhet të jetë i paanshëm: Nuk duhet të ketë asnjë preferencë ndaj asnjë prej atyre që përfshihen brenda rregullores, pasi kjo do të sillte probleme në të ardhmen për pajtueshmërinë me të njëjtat rregulla, për shkak të instinktit të drejtësisë që shumica e njerëzve kanë tendencë të kenë.
 • Duhet të jetë shumë e qartë: Rregulloret duhet të jenë sa më të drejtpërdrejta, por në të njëjtën kohë nuk lënë asnjë mundësi dyshimi gjatë zbatimit të tyre, pasi dyshimet mund të sjellin shqetësime në të ardhmen kur respektojnë rregullat.
 • Duhet të ketë kufi: Kjo i referohet faktit që rregullorja duhet të specifikojë kufijtë e saj, për të nënkuptuar se në çfarë mase mund të bëhen ose nuk mund të bëhen gjëra të caktuara, të cilat duhet të jenë të matshme, në mënyrë që të mbikëqyret se sa e gjerë mund të jetë.

Përveç karakteristikave të një rregulloreje, ato duhet të zbatojnë sanksione specifike në varësi të veprës komedi sipas krijimit të një sistemi që drejtohet nga rëndësia e rregullave, në mënyrë që të sigurohet pajtueshmëri më e madhe me ato që propozohen në të njëjtën; arritja e një harmonie midis të gjithë njerëzve të përfshirë në rregullore, në varësi të origjinës së tyre.

Ekzistojnë gjithashtu tre klasifikime të rregulloreve, të cilat është e rëndësishme të dini, sepse kur krijoni një rregullore keni një njohuri të gjerë, të keni një rezultat të shkëlqyeshëm, dhe kështu ta bëni me bazën dhe themelet.

Klasifikimi i rregulloreve

Rregulloret mund të klasifikohen sipas: autoritetit që i krijon, marrëdhëniet e tyre me proceset ligjore dhe çështjet që rregullojnë. Një shpjegim i shkurtër për secilën prej tyre do të jepet më poshtë.

Sipas autoritetit që i bëri ata: Këto drejtohen nga njësia ekonomike që i krijon ato, pavarësisht nëse ato krijohen nga kompani private të cilat do të ishin autonome, ose të krijuara nga një institucion, apo korporatë, si dhe rregulloret shtetërore.

Për shkak të marrëdhënies së tij me ligjet: Këto rregullohen kryesisht nga organi kryesor i rregulloreve që në çdo shtet do të ishte kushtetuta, kjo sepse ushtrimet e praktikuara në disa zona duhet t'i përmbahen rreptësisht ligjeve të atij rajoni, ose mund të shkaktojnë pasoja të rënda ligjore.

Për çështjet që e rregullojnë atë: Në varësi të asaj që është, nëse është administrativ ose ligjor, ato mund të prekin vetëm njerëzit që lidhen me fushën që i themelon, ose mund të prekin të gjithë në përgjithësi, këto janë kur flasim për ato ligjore.

Rëndësia e rregulloreve

Rregulloret janë një pjesë themelore e jetës së përditshme, ato futen tek fëmijët dhe adoleshentët në shkolla, të rinjtë në universitete, të rriturit në punë dhe qeveria kërkon që të gjithë qytetarët e saj të ndjekin ligjet, të cilat janë rregullore të nxjerra nga shteti, dmth. , jeton nën rregullore gjatë gjithë jetës.

Kjo është e rëndësishme, pasi kërkohet e mira e përbashkët e të gjithë pjesëmarrësve dhe pasojave që jetojnë, punojnë ose studiojnë në një zonë të caktuar, sepse askush nuk do të donte që disa njerëz të bënin atë që dëshironin, duke dëmtuar kështu njerëzit e tjerë të afërt me ta.

Rregulloret nuk janë asgjë më shumë sesa detyrat e secilit person, si dhe ato të drejta që ata kanë dhe mund të gëzojnë, duke marrë kështu një rezultat të shkëlqyeshëm të bashkëjetesës midis grupeve të mëdha të njerëzve, të quajtur komunitete.

Rregulloret duhet të zbatohen që në moshë të hershme, sepse përndryshe njerëzit mund t'i marrin rregullat në të ardhmen si diçka të pakëndshme dhe duke mos i ndjekur ato mund të përfundojnë të refuzohen nga pjesa tjetër e komunitetit.

Si do të ishte një shoqëri pa rregullore?

Duke ditur se çfarë do të thotë një rregullore, shkaqet e saj dhe karakteristikat e saj dhe klasifikimet e saj, ne mund të shohim se sa të rëndësishme janë ato për një shoqëri për të bashkëjetuar dhe bashkëjetuar, e cila mund të thuhet se një komunitet ose një grup i caktuar njerëzish pa rregullore mund të përfundojnë në gjigant kaos

Njerëzit kanë nevojë për rregulla, parametra dhe kufizime për të qenë në gjendje të jetojnë së bashku në paqe, sepse shumë prej tyre priren të duan të kryejnë mizori kundër jetës dhe integritetit të të tjerëve pa ndonjë arsye të dukshme, kështu që ju mund të imagjinoni sasinë e gjërave të çmendura që ata do të përjetonin bota nëse normat nuk do të zbatoheshin në shoqëri.

Megjithëse ka edhe kultura me rregullore që nuk përputhen me ndonjë nga karakteristikat e përmendura këtu, duke qenë këto regjime që praktikisht i detyrojnë njerëzit të respektojnë një rregullore krejtësisht çnjerëzore, duke abuzuar me pushtetin që u ishte dhënë atyre me një pozicion të caktuar, dhe kjo është shihet në të gjitha fushat, nga vendet e tëra, te vendet e punës dhe shkollat, për këtë arsye është shumë e rëndësishme të përdoren rregulloret si duhet, dhe që ato të kenë të gjitha karakteristikat e përmendura këtu


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jennifer dijo

  Ashtë një punë shumë e mirë, falë ndihmës suaj, unë kam një dhjetë