Karakteristikat kryesore të Rilindjes dhe vlerat e saj estetike

Njerëzimit, me kalimin e viteve dhe, më pas, të shekujve, u është dashur të kalojë nëpër epoka të shumta të njohura që shënuan momente historike në mënyrën e tyre për të parë gjërat. Nga perandoria e gjerë egjiptiane, babilonasit, grekët, romakët, Aleksandri i Madh, ndër të tjera, perandori të shumta dhe fuqitë botërore kanë parakaluar përmes kësaj bota jonë duke vendosur standardin për t'u ndjekur gjatë kohës së tij në pushtet.

Gjatë këtyre kohërave, dhe në varësi të secilës qeveri, arti dhe arkitektura janë prishur dhe sot ne në shumë raste kemi marrë pjesë në veprat tona të karakteristikave të atyre kohërave.

Evropa Perëndimore ishte ajo që vuri bazat dhe udhëzimet për një lëvizje të re që akoma, më shumë se gjashtëqind vjet më vonë, vazhdon t'u japë njerëzve fjalim. Ne i referohemi, natyrisht, rilindjes.

Gjatë kësaj lëvizjeje, shumë elementë të jetës moderne që ne njohim sot u kthyen, kryesisht artet. Ishte një kohë tranzicioni midis Mesjetës dhe Epokës Moderne që u njoh për rritjen e njohurive në degë të ndryshme, dhe ishte ai që vuri bazat për njohjen e shkencës si një degë dhe si një e vërtetë, e cila ishte sharë gjatë Mesjetës. Në këtë post do të dimë karakteristikat kryesore të rilindjes.

Le ta njohim termin "Rilindje"

Ky term u shpik duke pretenduar elemente të caktuara të kulturës klasike Greko-Romake, dhe u zbatua si një kthim në vlerat e kulturës Greko-Romake dhe soditja e kulturës dhe jetës në një mënyrë më të lirë sesa mënyra dogmatike e të bërit të gjërave ngulitur në shekujt që zgjatën Mesjetën, e cila karakterizohej nga të qenit shumë e rreptë dhe e ashpër me keqbërësit e saj.

Në këtë fazë të njohur si rilindje, mënyra e të parit të qenies njerëzore u ndryshua dhe përparime të mëdha u bënë në fushat e arteve, filozofisë, kimisë, fizikës, matematikës, arkitekturës dhe në punën artizanale.

Në këtë mënyrë, teocentrizmi që mbretëronte në Mesjetë mund të zëvendësohej nga antropocentrizmi, i cili ishte më i interesuar për njohjen e natyrës së qenies njerëzore.

Karakteristikat e Rilindjes janë studiuar dhe vlerësuar gjerësisht, dhe është arritur një konsensus se një nga karakteristikat më të mëdha të kësaj kohe ishte arti i tij, të cilin sot e njohim si art i Rilindjes. Ishte ai që erdhi të zëvendësojë artin mesjetar, i cili u konsiderua barbar, dhe më vonë u bë i njohur si art gotik. Kjo lëvizje në art ishte ajo që dha tonin për të ecur përpara me degët e tjera që përbëjnë shkencat humane dhe gjithashtu shërbeu për t'i dhënë një shtysë degëve të shkencës.

Le të flasim për historinë e rilindjes

Periudha e Rilindjes shënon fillimin e epokës moderne, një periudhë që zakonisht vendoset midis kohës së zbulimit të Amerikës në 1492 dhe Revolucionit Francez në 1789, dhe e cila, në fushën kulturore, ndahet në Rilindje dhe Barok ; dhe kishte nënndarje të tilla si Manerizmi, Rokoko dhe Neoklasicizmi.

L Pararendësit historikë të Rilindjes mund të gjurmohen në rënien e botës mesjetare. ndodhi gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të për shkak të faktorëve të ndryshëm, të tilla si rënia e Perandorisë së Shenjtë Romake, dobësimi i Kishës Katolike për shkak të tërmeteve dhe lëvizjeve heretike që dhanë shkas për Reformimin Protestant.

Fazat e rilindjes

Faza të ndryshme historike shënuan zhvillimin e Rilindjes. E para nga këto ndodhi gjatë shekullit të XNUMX-të: quhet quattrocenter dhe përfshin Rilindjen e hershme, e cila njihet gjithashtu si Rilindja e Ulët, e cila zhvillohet në Itali.

Faza e dytë lind në shekullin e gjashtëmbëdhjetë dhe njihet si Cinquecento: Fusha e tij artistike i referohet klasicizmit që njihet gjithashtu si Rilindja e lartë. Gjatë kësaj faze, u shfaqën figura të mëdha si Miguel Ángel, Rafael, Da Vinci, ndër të tjera. Kjo është koha e lulëzimit të Rilindjes.

Quattrocenter ishte përqendruar në Firence dhe Toskanë. Thjeshtësia dhe qartësia strukturore dhe dekorative ishte tipari themelor i arkitekturës së këtij momenti. Modelet klasike iu nënshtruan një procesi stilizimi dhe u përshtaten tempujve të krishterë të kohës.

Cinquecento e kishte qendrën në Romë. Në mesin e viteve 1500 Donato Bramanate përfundoi projektin e tij të famshëm për Bazilikën e Shën Pjetrit, e cila do të ishte ndërtesa që do të jepte tonin në shekullin e XNUMX-të. Gjatë kësaj faze, ndërtesat tentojnë më shumë monumentaliteti dhe madhështia. Pallatet ishin zbukuruar me basoreliev ose skulptura të pavarura.

Karakteristikat kryesore të tij

Karakteristikat e Rilindjes janë të shumta dhe njihen globalisht, meqenëse ne i shohim dhe i përdorim ato edhe tani, përkundër faktit se kanë kaluar më shumë se gjashtëqind vjet, ne ende vazhdojmë të admirojmë artin e Rilindjes dhe të shijojmë njohuritë filozofike të marra në atë kohë . Karakteristikat më të rëndësishme të Rilindjes ishin:

Humanizmi:

Kjo karakteristikë mund të përkufizohet si theksi që iu dha jetës në këtë botë, përtej jetës shpirtërore që ishte ajo që mbizotëroi gjatë Mesjetës.

Humanistët e Rilindjes u interesuan shumë për atë që i referohet njeriut, për dinjitetin e tij dhe vetë mundësitë e tij për jetën në këtë botë. Gjatë rilindjes përfaqësonte një ndryshim të madh, ndërsa kaloi nga jeta soditëse që u jetua në Mesjetë në jetën aktive. Në këtë mënyrë, një kontribut i madh u dha në studimet humaniste.

Vlerësimi i estetikës:

Një nga karakteristikat kryesore të Rilindjes ishte vlerësimi i ri që iu bë estetikës dhe arteve figurative. Për ta, veprat artistike të Greqisë antike dhe Romës kishin një vlerë estetike dhe kulturore shumë më të madhe se ato të arritura në kohën e Mesjetës.

Kjo është arsyeja pse në momentin e të parit një skulpturë e bërë në periudhën e Rilindjes, kjo ngjan shumë me një skulpturë greke. Në këto kohë, estetika u bë më e rëndësishme, dhe gratë gjithashtu filluan të visheshin në mënyra më harmonike, në kontrast me mënyrën e thjeshtë të veshjes që mbizotëronte në Mesjetë.

Rëndësia e shkencës dhe arsyes:

Gjatë kësaj kohe u mbrojt ideja se ekziston një shpjegim shkencor plotësisht racional për çdo fenomen ekzistues dhe shpjegimet e dhëna nga Kisha Katolike ose që nuk ishin shpjegime shkencore u shpërfillën. Ishte në këtë periudhë që u arrit përparimi i madh në shkencë dhe ndodhën eksperimentet e para shkencore..

Muzikë:

Muzika ishte shumë e popullarizuar gjatë Rilindjes. Megjithëse në Rilindjen e Ulët u përdor si pjesë e Mesheve Katolike, pak më vonë ajo filloi të përdoret në fetë protestante dhe në rrugë mund të shiheshin troubadour. Kjo bëri që studime të ndryshme të kryheshin për të përcaktuar efektet e muzikës në shqisat, dhe në këtë mënyrë u arritën përparime të mëdha në këtë fushë.

letërsi:

Një pjesë e mirë e karakteristikave të Rilindjes u zhvillua në atë që ne e njohim si letërsi. Shkrimtarët e Rilindjes si Petarca dhe Giovanni Boccaccio hodhën një vështrim të ri në Greqi dhe Romë, duke ringjallur gjuhën dhe vlerat e tyre tradicionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.