Si të jesh karizmatik në jetë

person karizmatik

A keni ndjerë ndonjëherë ndonjë zili ndaj atyre njerëzve që dukeshin shumë më karizmatik se ju? Ndoshta ju mendoni se këta njerëz e mbajnë natyrshëm atë shkëndijë në personalitetin e tyre, që e kanë pasur që kur kanë lindur ... Por në realitet, përveç rrethanave që ata gjithashtu përjetojnë, Të kesh karizëm është diçka që mund të mësohet nëse bën mjaft përpjekje për të.

Të qenit person karizmatik i bën të tjerët ta shohin atë person si më të këndshëm. Sipas Wikipedia, të jesh person karizmatik do të thotë: "Cilësi ose dhuratë natyrore që një person ka për të tërhequr të tjerët nga prania e tyre, fjala e tyre ose personaliteti i tyre." Nëse dëshironi të mësoni të jeni më karizmatik, mos harroni këto këshilla!

Mësoni të jeni më karizmatik

Për fat të mirë, karizma nuk është domosdoshmërisht diçka me të cilën keni lindur. Ashtu si shumica e aftësive, është diçka që mund ta zhvilloni përmes praktikës së përditshme. Nëse e keni të vështirë ta bëni veten të dëgjuar, njerëzit shpejt humbin interesin për ju dhe ju ndiheni sikur kaloni pa u vënë re në shumicën e situatave, sikur prania juaj as nuk ka rëndësi ... ju mund të mësoni të jeni më karizmatik dhe të përmirësoni jetën tuaj në çdo mënyrë.

person karizmatik

Ne jetojmë në një botë ekstrovertësh. Shoqëria shpërblen njerëzit që janë të drejtpërdrejtë dhe nuk kanë frikë të flasin, edhe kur gjithçka që ata thonë është e qartë ose e pakuptimtë. Në ditët e sotme, aftësia për të shprehur një ide vlerësohet më shumë sesa vetë ideja. Për fat të mirë, shkenca ka studiuar për vite me radhë se çfarë e bën një person të ketë karizëm apo jo. Dhe, megjithëse ekziston një pjesë e lindur, ato gjithashtu mund të vërehen, praktikohen dhe mësohen.

Ju nuk duhet të jeni në largim për të qenë karizmatik, ju thjesht duhet të dëshironi të jeni dhe për ta arritur atë. Për ta bërë këtë, bëni pjesën tuaj duke ndjekur këto këshilla.

aftësi shoqërore midis miqve
Artikulli i lidhur:
Aftësitë shoqërore: për çfarë shërbejnë dhe për çfarë shërbejnë?

Kujdesuni për gjuhën tuaj verbale dhe joverbale

Kur flisni me njerëz të tjerë, kontrolloni nervat tuaja, përgjigjuni shpejt dhe merrni parasysh gjestet tuaja dhe të të tjerëve. Është e rëndësishme se ata ju ndjejnë si një person të afërt por edhe me dinjitet dhe peshë në gjithçka që thoni.

Për shembull, përforcimi i fjalëve tuaja me duart tuaja i bën të tjerët të kujtojnë më mirë mesazhet tuaja. Kryesorja është të përdorni gjeste që korrespondojnë me kuptimin e fjalëve, jo lëvizje të rastit, dhe të shmangni ato me konotacion negativ. Shtë e rëndësishme të kesh ndjeshmëri në çdo kohë dhe gjithashtu të jesh i përulur. Pa përulësi nuk do të keni karizëm të vërtetë.

Përdorni fjalë emocionale

Ka fjalë që janë më të mira se të tjerat kur përpiqesh të kesh më shumë karizëm në jetën tënde. Fjalët ju ndihmojnë të krijoni mesazhe më karizmatike. Këto janë fjalë emocionale që ju lejojnë të përcillni ndjenja dhe ndjesi. L njerëzit me karizëm kanë tendencë të kenë pasion mesazhet e tyre dhe kështu ata përdorin fjalët e duhura.

person karizmatik

Fjalët emocionale mund të jenë pozitive ose negative dhe ajo që ka rëndësi është që emocionet intensive të gjenerohen gjatë dialogut. Për shembull fjalë të forta emocionale mund të jenë: zemërim, i tërbuar, etj. Më pak emocionale mund të jetë gjumi, i qetë, etj.

Jini të vetëdijshëm për vlerën tuaj

Të qenit i vetëdijshëm për vlerën tuaj është thelbësore. Nëse vazhdimisht dyshoni në veten dhe aftësitë tuaja, do të jetë e vështirë për ju të dukeni (dhe të jeni) karizmatik. Unë nuk po të them që të mos pyesësh kurrë veten. Ajo që po them është se ju nxisni një ndjenjë arritjeje dhe vetëvlerësimi. Ju duhet të jeni të vetëdijshëm për potencialin tuaj për të arritur gjëra të mëdha. Ju duhet ta kuptoni se mund të bëni gjithçka ndërsa veproni për të bërë gjërat të ndodhin.

Kjo vetëdije do t'ju ndihmojë të vazhdoni. Ju nuk do të jeni të papunë. Ju nuk do të bëni asgjë në jetën tuaj. Nuk do të të vijë keq për veten tënde. Ju nuk do të admironi vazhdimisht njerëz të tjerë që mendoni se janë më të mirë se ju. Meqenëse do të jeni të vetëdijshëm për vlerën tuaj, ju do të njihni potencialin tuaj.

Mos u përpiq të pëlqesh të gjithë

Ju nuk mund të jeni gjithçka për të gjithë. Kur përpiqeni të tërheqni të gjithë, bëheni të mërzitshëm. Bëhesh pa mend. Ju humbni hijeshinë tuaj. Kur përpiqesh të tërheqësh të gjithë, në të vërtetë nuk tërheq askënd. Nuk ngjall emocione të forta tek të tjerët. Ju pushoni së qeni tërheqës dhe i dëshirueshëm.

Liderët politikë që na inspirojnë më shumë nuk janë ata që përpiqen t'u bëjnë thirrje të gjithëve. Ata nuk janë ata që zhyten vazhdimisht në korrektësinë politike, nga frika se mos befasojnë disa njerëz ose bëhen jopopullorë të medias. Përkundrazi, ata që entuziazmojnë dhe kënaqin më shumë njerëzit janë ata që nuk kanë frikë të thonë atë që mendojnë dhe atë që duhet thënë për të rrezikuar të ofendojnë disa njerëz. Njerëz të tillë janë karizmatikë.

Ata nuk kanë frikë t'i pakënaqin disa njerëz duke iu përmbajtur mendimeve të tyre dhe duke bërë gjëra sipas vlerave dhe parimeve të tyre. Kur jeni të dëshpëruar për të kënaqur, bëheni jo interesant. Ju bëhen të mërzitshëm. Bëhesh pa mend. Ju nuk keni më personalitetin tuaj. Të mos kesh frikë nga mos bezdisja ose ofendimi është mjaft tërheqëse. Njerëzit do t'ju respektojnë për këtë.

person karizmatik

Keni integritet

Të kesh integritet do të thotë të veprosh në një mënyrë që është në përputhje me vlerat dhe parimet e tua. Lërini fjalët tuaja të përputhen me veprimet tuaja. Të kesh integritet do të thotë gjithashtu të veprosh në një mënyrë të tillë që veprimet e tua të jenë në përputhje me mendimet e tyre (ose të paktën me ato që dëshiron ti). Ju formoni një tërësi. Solid, i bashkuar dhe i pathyeshëm.

Ju nuk bëni gjëra që janë në kundërshtim me parimet tuaja. Përndryshe, do të dukeshesh si një frikacak. Njeriu karizmatik nuk e lejon dembelizmin ose frikën ta pengojë atë të veprojë (ose të mos veprojë) në përputhje me vlerat dhe parimet e tij.

Parimet dhe vlerat tuaja mund të evoluojnë me kalimin e kohës në varësi të gjërave të ndryshme, të tilla si mjedisi juaj, kuptimi juaj i botës, gjërat e reja që mësoni, etj. Kur parimet dhe vlerat tuaja evoluojnë, ju mund të ndërmerrni veprime të caktuara që nuk do t'i kishit bërë më parë (sepse ato nuk ishin në përputhje me parimet dhe vlerat që keni pasur në atë kohë).

Në këtë rast, ju ende keni integritet, pasi ai vepron sipas parimeve dhe vlerave tuaja (në çdo kohë të dhënë). Çelësi këtu është të jesh i pakorruptueshëm. Doingshtë duke bërë atë që mendoni se është vetëm për ju dhe njerëzit tuaj, pa lejuar që frika, përtacia ose gjëra të tjera t'ju largojnë nga qëllimet tuaja.

Gjithashtu ...

Ka edhe gjëra të tjera që nuk mund t’i harroni:

 • Dilni nga zona juaj e rehatisë
 • Mësoni të toleroni situata të pakëndshme
 • Kontrolloni nervat tuaja
 • Dëgjoni me kujdes
 • Kini ndjeshmëri
 • Ji i përulur
 • Mendo pozitivisht
 • Mos e ndiqni verbërisht turmën
 • Jepni gjithçka
 • Merrni iniciativa
 • Përdorni gjuhë të mirë të trupit
 • Kontrolloni emocionet tuaja
 • Mos u tregoni monotone
 • Të jetë përgjegjës
 • Jetoni të tashmen

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.