Çfarë është Karma: çfarë mbjell, do të korrësh?

karma e shkruar në një tapë

Possibleshtë e mundur që pasi t'ju jetë thënë fraza tipike: "atë që mbillni, do të korrni", ose "ju do të korrni atë që rritni". Ai në të vërtetë ka mjaft të drejtë, dhe karma po shkon drejt kësaj. Karma është një temë konfuze për shumë njerëz, meqenëse vetë koncepti buron nga shumë tradita, duke përfshirë Budizmin, Hinduizmin, Jainism, Taoism, Shintoism, dhe më shumë.

Por çfarë është Karma dhe si ndikon ajo në praktikën tonë dhe në jetën e përditshme? Ne do t'i përgjigjemi kësaj pyetjeje në mënyrë që të kuptoni se çfarë është dhe si ndikon tek ju.

Karma dhe Vipaka

Fjala karma vjen nga gjuha sanskrite, një gjuhë e lashtë indiane. Tekstet budiste fillimisht janë shkruar në gjuhën Pali, ku fjala është kamma. Siç tregon murgu i shquar akademik Thanissaro Bhikkhu, karma mund të kuptohet si "veprim", por me të vërtetë nuk ka fjalë për të përcaktuar karmën. Një nga pjesët e rëndësishme për ta kuptuar është kuptimi i karmës si veprime të qëllimshme. ose veprime që ne i bëjmë vullnetarisht.

Pjesa tjetër e karmës që shpesh neglizhohet është se kamma është vetëm një pjesë e enigmës. E gjithë fotografia është kamma-vipaka. Vipaka është rezultat i veprimit të qëllimshëm. Kjo është, ne bëjmë një veprim të qëllimshëm (karma) dhe kemi një rezultat të veprimit (vipaka). Ne shpesh përdorim fjalën karma për të përmbledhur të dy pjesët, por kuptimi i kuptimit të dy termave mund të na ndihmojë të përcaktojmë dhe kuptojmë karmën. Në formën e tij më themelore, është mësimi që veprimet tona të qëllimshme të sjellin pasoja. Karma shpesh referohet si "shkaku dhe pasoja" tipike.

karma dhe qetësia e mendjes

Çfarë nuk është

Keqkuptimi i zakonshëm është se karma është e drejtpërdrejtë dhe lineare. Kjo ndodh kur një person lidh diçka të keqe që i ndodh me karmën në jetën e tij. Kjo është, mbase një person mendon se nëse ai bën diçka të keqe, ai "njeri i keq" do të kthehet kundër tij, për shembull, nëse në trafik një person parandalon të tjerët të shkojnë më shpejt, karma do t'ia kthejë atë dhe e njëjta gjë do të ndodhë atij sepse e kishte bërë më parë.  Edhe pse kjo mund të jetë e vërtetë për arsye të tjera, kjo nuk është mënyra se si funksionon karma në kuptimin budist.

Shumë njerëz besojnë se karma funksionon në mënyrën vijuese: nëse i bëjmë diçka dikujt, dikush do ta kthejë atë në të ardhmen. Një shembull për ta kuptuar më mirë është gënjeshtra. Nëse ju gënjej për diçka, karma nuk është domosdoshmërisht dikush tjetër që më gënjen. Ka shumë efekte në këtë veprim, dhe gënjeshtra për veten tuaj përsëri nuk ka pse të jetë një prej tyre.

Për ta kuptuar më mirë shembullin e gënjeshtrës: Së pari, do të kultivonit një mendje të prirur drejt pandershmërisë. Kur gënjeni, mund të jetë më lehtë të gënjeni në të ardhmen. Kur gënjeni një person tjetër, gjithashtu po kultivoni një marrëdhënie jo të hapur dhe të ndershme. Më në fund, ju duhet të flini me veten dhe me ndërgjegjen tuaj. Ju mund të merreni me fajin, neveritjen ose një formë tjetër të vuajtjes. Ekzistojnë gjithashtu efekte më konkrete që mund të shfaqen. Possibleshtë e mundur që në fund të duhet të riparoni gënjeshtrat ose të mbuloheni me më shumë gënjeshtra, duke gjeneruar tek ju ankth për mos u zbuluar.

karma në mendje

Karma e mirë dhe karma e keqe

Shumë njerëz duan të dinë se çfarë është karma e mirë dhe çfarë është karma e keqe, pa e kuptuar se është një kuptim bardh e zi i mësimdhënies. Karma është relative dhe nuk është e ndarë vetëm midis së mirës dhe së keqes. Kur bëni diçka ose thoni diçka, mund të mos jetë gjithmonë 100% e mirë ose e keqe. Ndonjëherë ne bëjmë gjëra që fillimisht mendojmë se janë të mira, por më vonë e kuptojmë se ato nuk kanë qenë të tilla dhe na bëjnë të ndiejmë emocione të vështira.

Ideja e karmës së mirë dhe karmës së keqe me të vërtetë nuk na shërben. Ne ngecim në pikëpamjet akoma rreth kësaj dhe i vendosim gjërat në kuti të thjeshtuara. Në vend të kësaj, ne mund të pajtohemi me përvojën e karmës dhe sesi ajo ndikon tek ne. Kur sillemi në një mënyrë që përjetëson vuajtjet, ne e vërejmë atë dhe punojmë që të sillemi ndryshe. Kur veprojmë në një mënyrë që përjetëson çlirimin, ne gjithashtu e pranojmë atë pa e kapur dhe vlerësuar atë.. Ne mund të lëmë mënjanë idenë e "mirë" dhe "të keq" në lidhje me karmën dhe në vend të kësaj ta përdorim atë si praktikë.

karma që vepron shpejt

Praktikoni karmën

Hapi i parë drejt përdorimit të karmës si praktikë është të hetojë se çfarë do të thotë për ty. A mund të shihni se si ndikojnë veprimet tuaja në zgjedhjet dhe sjelljet tuaja të ardhshme? Cila është përvoja juaj e shkakut dhe pasojës në jetën tuaj? Ky reflektim mund t'ju bëjë të keni nevojë për pak kohë për të arritur në përgjigje.. Ashtu si shumë gjëra me praktikë, ne duhet të kujtojmë dhe të pranojmë.

Shpesh njerëzit, harrojmë se veprimet tona kanë pasoja, dhe marrja e karmës si praktikë mund të përfshijë kujtimin e vetes për këtë të vërtetë. Ne mund ta shohim atë në praktikën e ndërgjegjësimit, duke vëzhguar mënyrën se si funksionon mendja dhe si i përgjigjet përvojës. Ne mund të përdorim njohuritë e marra nga praktika zyrtare e meditimit për të na ndihmuar në jetën tonë të përditshme.

shkaku dhe pasoja e karmës

Për të përdorur karmën mund të vëzhgoni përvojën tuaj në momente të vështira dhe në momente lumturie. Në ato të vështirat, shikoni se çfarë është ajo që ju ka çuar në atë pikë. Ndonjëherë ka shkaqe dhe kushte që ishin përtej kontrollit tuaj. Ju nuk zgjidhni familjen në të cilën keni lindur, as gjenetikën ose mënyrën se si një person tjetër sillet me ju. Në vend të kësaj, ju mund të shihni se si veprimet dhe vendimet tuaja vullnetare ju çojnë atje ku jeni tani. Kjo mund të shërbejë si një punë e autokritikës dhe të përmirësojë atë që ju bën të ndiheni keq në jetën tuaj të përditshme.

Nuk ka asnjë ligj kozmik që e bën karmën "t'ju kthej" gjërat e këqija që bëni në gjëra të këqija. Janë vendimet dhe veprimet tuaja që në një farë mënyre burojnë nga gjërat që ju ndodhin tani dhe në të ardhmen. Do të ndiheni për veprimet që bëni dhe do të vuani pak a shumë në varësi të faktit nëse keni një ndërgjegje të pastër apo jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.