Katarsisi: A e dini nga vjen dhe kuptimin e tij të vërtetë?

Qenia njerëzore gjatë gjithë trajektores së tij gjatë jetës, është e ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të rrethanave, situatave, njerëzve, vendeve, mjediseve. Ndërvepron nga natyra dhe zhvillohet në një mjedis ku merr aq shumë, dhe nga kudo, sa vjen një moment kur shembet. Satshtë e ngopur në një farë mënyre, që është e nevojshme të kërkohet një alternativë që ndihmon në kullimin e të gjitha atyre emocioneve dhe ndjenjave që prishin qetësinë dhe parandalojnë zhvillimin e një jete normale dhe të shëndetshme. Për vite, janë kryer studime për të gjetur një zgjidhje për këtë lloj situate emocionale që prek shumë njerëz, duke gjetur përparime të mëdha në fushën e psikologjisë, kur zbuloni se ka mënyra për të pastruar mendjen me një seri teknikash që do të vlerësohen në këtë postim.

Çfarë është katarsisi?

Fjala katarsis vjen nga greqishtja katarsis që do të thotë pastrim ose spastrim. Njihet si një procedurë e përdorur në fushën e psikologjisë dhe psikiatrisë, e cila kryhet tek njerëzit me vetëdije ose pa vetëdije, në mënyrë që t’i pastrojë ata, të heqë qafe të gjitha ndjenjat e fajit, ankthit, dhimbjes, zhgënjimit, pendimit ose shqetësimit, në shkurt, ato emocione që hanë shpirtin. Falë kësaj procedure, njerëzit mund të lehtësojnë hidhërimet e tyre dhe të lirohen emocionalisht nga pesha dhe stresi që gjeneron.

Historia e katarsis

katarsis

Termi katarsis lindi në Greqinë e lashtë. Kur Aristoteli i dha atij përkufizimin e pastrimit emocional, trupor dhe shpirtëror përmes përvojave të mëshirës dhe frikës. Filozofi që unë përfshij është poetikë e tij, e tragjedi antike, e cila nuk ishte asgjë më shumë se një vepër letrare teatrore, ku protagonistët e vendosur në skena iu nënshtruan situatave tragjike që përgjithësisht patën një fund fatal.

Aty ku ata shprehën qartë në rrjedhën e komplotit ndjenjat e frikës, urrejtjes, xhelozisë, trishtimit, dhembshurisë dhe dashurisë, me qëllim që prezantimet t'i shërbenin audiencës dhe të shihnin pasojat që kishin këto akte, të ndjeheshin të identifikuara me personazhet dhe Ata do të perceptojnë frikën nga pasojat që ato vijnë, pa kryer ndonjë veprim të pahijshëm, në mënyrë që, në këtë mënyrë, ata të jenë në gjendje të kuptojnë më mirë veten e tyre dhe të shmangin përsëritjen e veprimeve që i çuan protagonistët në ato destinacione fatale.

Këto katarsa ​​letrare mund të tregohen me shembujt e:

 • Ajo ndjenjë frike dhembshuri, iluzion, gëzim, trishtim ose dashuri që mund të vijnë nga leximi i një libri ose shikimi i një filmi. Ndjeshmëria e ndjerë për personazhet në trillim.
 • Kur heroi vuan ose është fitimtar, të gjitha ato emocione që shfaqen janë një shembull i katarsisit.

Më vonë termi u mor përsëri nga psikoanalistët Josef Breuer dhe Sigmund Freu, të cilët e quajtën atë metodë katartike, e cila konsistonte në aplikimin e hipnozës dhe nënshtrimin e pacientit për të rilindur ngjarje që kanë shkaktuar trauma në të kaluarën dhe kështu të lirë emocione dhe ndjenja të ndrydhura që shkaktojnë lëndime dhe zhgënjime.   

Gjithashtu u zbatua teknika e trajtimit terapeutik, ku psikologu, me anë të pyetjeve, kërkoi të arrinte origjinën e traumave dhe kështu të përpiqej të gjente një ilaç për gjendjen përgjithmonë, në mënyrë që pacientët të linin terapinë me aftësinë për të folur subjekti pa ndonjë problem, që kur e përmendnin të mos ndienin asnjë lloj dhimbjeje apo ndjenje keqardhjeje apo trishtimi, duke provuar kështu tejkalimin total të traumës, duke lëshuar ndjenjat e ndrydhura dhe duke arritur paqen e brendshme për të cilën dëshironin. Të dy teknikat zbatohen edhe sot.

katarsis

Si kryhet procesi i katarzës?

Para fillimit, duhet të kihet parasysh se secili person është një botë, krejtësisht e ndryshme nga njëra-tjetra, me probleme dhe nevoja unike, të cilat duhet të trajtohen individualisht. Prandaj, procedura që duhet të zbatohet është e ndryshme, dhe ajo përshtatet me personalitetin, shijet dhe nevojat.

Në varësi të preferencave, ekzistojnë alternativa të ndryshme të katarzës  që mund të përdoret për të filluar trajtimin e emocioneve dhe për të arritur çlirimin e shpirtit. Ato janë procese mjaft të thjeshta, pavarësisht se sa e ndërlikuar duket, ato mund të bëhen kudo, për sa kohë që keni ndërmend të përmirësoheni. Këtu janë disa nga teknikat më të dobishme.

 • Gjeni me kë të bisedoni: Pavarësisht nëse jeni një mik, anëtar i familjes, apo profesionist, shfryrja është një nga mënyrat më efikase për të kulluar energjinë e tepërt nga trupi juaj. Ndarja e shqetësimeve ndihmon që ngarkesa të bëhet më pak dhe më e lehtë për tu trajtuar, duke çliruar trupin e stresit, i cili edhe nëse merret lehtë është një sëmundje e heshtur që mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin, shkakton sëmundje, të tilla si dhimbje koke, anemi, ndryshime humori, humbje peshe, pagjumësia dhe në raste më të rënda mund të shkaktojë kancer, dhe më vonë vdekje.
 • Ushtrimi ose duke luajtur sporte: që meritojnë një përpjekje të madhe fizike, aktivizojnë hormonin e adrenalinës i njohur gjithashtu si epinefrinë, i cili kur sekretohet, rrit rrahjet e zemrës, gjë që shkakton një ndjesi alarmi dhe fuqi që ndihmon në lirimin e tensioneve të trupit.
 • Aktivitetet artistike: të tilla si të kënduarit, vallëzimi ose aktrimi, si dhe praktika e ushtrimeve të relaksimit ose meditimit, të tilla si joga, janë një alternativë e shkëlqyeshme për të shprehur veten, për të çliruar tensionin dhe në këtë mënyrë lini shqetësimet tuaja, duke arritur një gjendje kënaqësie dhe të brendshme paqen
 • Humori: gëzim, argëtim, rekreacion dhe argëtim. Gjeni mënyra për të qeshur. Trajtimi i të qeshurave është gjetur të jetë një nga mënyrat më të thjeshta dhe më efektive për të hequr qafe shqetësimet dhe zhgënjimet.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Hernandez dijo

  Ndihmë e shkëlqyeshme për mua së pari pasi që unë jam këshilltar familjar dhe shumë puthje gjithashtu na duhet kohë për tu marrë me shpirtin dhe shpirtin dhe këto këshilla për tu ndjekur janë shumë të mira dhe praktike, faleminderit