Gjithçka që duhet të dini rreth katekolaminës

Katekolaminat nuk janë asgjë më shumë sesa neurotransmetues, një koncept që do ta trajtojmë më vonë, këto njihen si aminohormone. Përkufizimi etimologjike Katekolamina mund të shpjegohet si më poshtë: Ato janë një grup i substancave midis të cilave mund të përmenden adrenalina, norepinefrina dhe dopamina, këto substanca sintetizohen nga aminoacidi i njohur si tirozinë, kështu është i përbërë nga një grup katekol dhe një grup jo une

Në këtë kuptim, katekolaminat (CA) ose aminohormonet mund të thuhet se janë të gjitha ato substanca që përmbajnë në strukturën e tyre një grup katekol dhe një zinxhir anësor me një grup amino. Ato mund të funksionojnë në trupin tonë si hormone ose si neurotransmetues.

Por çfarë është saktësisht një neurotransmetues?

Ky përkufizim mund të konsiderohet si çelësi për të kuptuar gjithçka që ka të bëjë me katekolaminën. Në këtë kuptim, neurotransmetuesi mund të përkufizohet si një lloj neuromediator ose mesazh, e thënë në një mënyrë shkencore është një biomolekula që bën të mundur neurotransmetimin.

Çfarë është neurotransmetimi?

Nuk është asgjë më shumë sesa transmetimi i informacionit nga një neuron, domethënë një qelizë e sistemit nervor që shkon në një tjetër neuron, një qelizë muskulore ose një gjëndër, e gjithë kjo arrihet përmes sinapsit, i cili është dega që i ndan ata . Katekolaminat ushtrojnë një funksion hormonal pasi prodhohen në gjëndrat mbiveshkore dhe gjithashtu në mbaresa nervore, kështu që ata konsiderohen neurotransmetues.

E para prej tyre është tirosina, e cila përdoret si burim në neuronet katekolaminergjike (prodhuesit e katekolaminës). Këto e kanë origjinën e tyre kryesisht në qelizat kromafine të palcës mbiveshkore dhe në fijet postganglionike të sistemit nervor simpatik.

Ka katekolamina: norepinefrina dhe dopaminaAta veprojnë si neurotransmetues në sistemin nervor qendror dhe si hormone në qarkullimin e gjakut. Katekolaminat në përgjithësi prodhojnë ndryshime fiziologjike që përgatisin individin dhe trupin për luftime dhe aktivitete të tjera fizike.

Marrëdhënia me sëmundje të caktuara

Studimet kanë treguar prej kohësh që mosfunksionimet në rrugët katekolaminergjike janë për shkak të çrregullimeve bipolare dhe skizofrenisë. Ndërsa në funksionet motorike, dopamina është e përfshirë në sëmundjen e Parkinsonit.

Kështu formohet katekolamina

Biosinteza e katekolaminës është një proces shumë i rregulluar. Rregullimi afatgjatë zakonisht përfshin sasinë e enzimave rregullatore. Rregullon sasinë e hidroksilazës së tirosinës dhe sasinë e dopaminës? -Hidroksilazës. Ndonjëherë ndryshimet afatshkurtra janë të nevojshme, dhe ato rregullohen nga mekanizma të ndryshëm:

Enzima që katalizon fazën e kufizimit të shpejtësisë (hidroksilaza e tirosinës) është e frenuar nga Dopa dhe dopamina, sepse ato konkurrojnë me biopterin për vendet e lidhjes.

Rregullimi i hidroksilazës së tirozinës nga fosforilimi. Në secilën nën-njësi ka mbetje serine (pozicionet 8, 19, 31, 40) që janë të fosforiluara. Mbetjet e serinës 19 dhe 40 shkaktojnë një rritje më të ndjeshme të aktivitetit kur ato janë të foriluara. Mbetjet 40 fosforilohen kryesisht nga proteina kinaza A, dhe 10 nga CAM kinaza II. Depolarizimi terminal rrit aktivitetin e hidroksilazës së tirosinës kur kalciumi hyn dhe aktivizon enzimat e kinazës.

Sapo të jenë sintetizuar katekolaminat, ato ruhen brenda fshikëzave sinaptike të njohura si fshikëza të bërthamës grimcuar ose të dendur. Brenda fshikëzave ka substanca të quajtura kromogranina, kalcium dhe ATP në përqendrim të lartë (1000 mM). Katekolaminat janë komplekse me kromograninat.

Ekziston edhe dopamina? -Hidroksilaza, prandaj sinteza e norepinefrinës zhvillohet brenda fshikëzës së tëmthit, të paktën pjesërisht. Sistemi me të cilin katekolaminat hyjnë në fshikëza është një sistem antiport protoni. Gradienti i domosdoshëm i protoneve kryhet nga një proton-ATPase që pompon protone në të, kështu që pH është afërsisht 5,5. Ky sistem i marrjes ka specifikë të gjerë të substratit. Kështu që ata mund të konkurrojnë me katekolamina endogjene.

Procesi për lirimin e katekolaminave

Ekzistojnë procese të ndryshme që janë kryesore për çlirimin e katekolaminave, para së gjithash kemi receptorë adrenergjikë (norepinefrina dhe adrenalina): Këta dy neurotransmetues kanë efekte të ndryshme, gjë që shpjegohet me praninë e receptorëve të ndryshëm, të cilët në secilin lloj të qelizave janë shoqëruar me rrugë të ndryshme të përçimit.

Në muskujt e lëmuar, mund të shkaktojë tkurrje nëse aktivizohen receptorët dhe relaksohen nëse veprojnë në receptorë të 2. Në enët e gjakut prodhojnë vazokonstriksion dhe vazorelaksim.

Sidoqoftë, ndryshe nga enët, në bronke prodhon bronkodilatacion. Ndërsa në aparatin tretës shkakton shtrëngim dhe relaksim. Sapo zemra rrit rrahjet e zemrës dhe intensitetin e saj; rritjen e daljes kardiake.

Receptorët adrenergjikë janë të lidhur strukturalisht, por kanë mesazhe të dytë të ndryshëm. A dallohen receptorët? Y? Epinefrina dhe norepinefrina janë agonistë për të dy receptorët, por këta kanë më shumë agonistë dhe antagonistë. Receptori? mund të jetë? 1 ose? 2. ? 1 mund të jetë A, B ose D.

Këta të tre ndryshojnë në antagonistë, vendndodhje, strukturë dhe mekanizëm efektor (adenilat ciklaza). Në këtë rast, ajo që ka rëndësi është që adenilat ciklaza të shkaktojë një efekt të ndryshëm në secilën vend në trup. ? ato mund të jenë 1, 2 ose 3. Ata ndryshojnë në antagonistë, dhe karakteristikat. Por të 3 stimulojnë adenilat ciklazën.

Rëndësia në funksionimin e përditshëm të trupit të njeriut

Këta neurotransmetues përfaqësojnë një rëndësi të madhe në veprimet e trupit tonë, pasi ato ushtrojnë funksione të shumëfishta. Ata marrin pjesë në të dy mekanizmat nervorë dhe endokrin.

Një nga këto ndikime është ai që ata ushtrojnë në sistemin nervor qendror që ata kontrollojnë janë lëvizja, njohja, emocionet, të mësuarit dhe kujtesa. Lidhur me stresin, katekolaminat luajnë një rol themelor në përgjigjet ndaj tij, duke çliruar këto substanca kur përjeton stres fizik ose emocional.

Në vitin 1990 studiuesit përcaktuan që në nivelin qelizor, këto substanca modulojnë aktivitetin neuronal duke hapur ose mbyllur kanalet e joneve në përputhje me receptorët e përfshirë.

Si përcaktohet prania e tij?

Nivelet e katekolaminës mund të përcaktohen duke studiuar dhe testuar gjak dhe urinë. Në fakt, katekolaminat janë të lidhura me afërsisht 50% të proteinave në gjak.

Kur ndodhin dështime ose rënie në neurotransmetimin katekolamine, gjenerohen çrregullime të caktuara neurologjike dhe neuropsikiatrike. Një prej tyre është depresioni, i cili shoqërohet me nivele të ulëta të këtyre substancave, në kundërshtim me ankthin. Nga ana tjetër, dopamina duket se luan një rol thelbësor në sëmundje të tilla si Parkinson dhe skizofrenia.

Së fundmi, është e rëndësishme të kuptojmë se nivelet e katekolaminës mund të varen nga ne nëse marrim një dietë të caktuar që ka sasinë e duhur të përbërësit që stimulon këtë neurotransmetues. Ka ushqime me një prani të lartë të fenilalaninës si mishi i kuq, vezët, peshku, qumështi, qiqrat, thjerrëzat, arrat, etj.

Në aspartame, ëmbëlsuesi më i përdorur gjerësisht në industrinë ushqimore, përfaqëson më shumë se 60% të tregut botëror nga këto aditivë të përdorur gjerësisht në pije joalkoolike dhe produkte diete, ai gjithashtu gjendet atje. Ndërsa tirosina mund të gjendet në djathë.

Si na bën të ndihemi?

Të dy substancat veprojnë si hormone simpatomimetike. Kjo do të thotë që ato simulojnë efektet e hiperaktivitetit në sistemin nervor simpatik.

Në një mënyrë të tillë që kur këto substanca lëshohen në qarkullimin e gjakut, përjetohet një rritje e presionit të gjakut, një tkurrje më e madhe e muskujve dhe një rritje e niveleve të glukozës. Si dhe përshpejtimin e rrahjeve të zemrës dhe frymëmarrjes. Kjo shpjegon pse katekolaminat janë kritike në përgatitjen e përgjigjeve të luftës ose fluturimit ndaj stresit.

Lirimi i katekolaminës

Që të ndodhë lirimi i katekolaminave, kërkohet çlirimi i nevojshëm i acetilkolinës. Ky çlirim mund të ndodhë, për shembull, kur zbulojmë një rrezik. Acetilkolina inervon palcën veshkore dhe prodhon një sërë ngjarjesh qelizore.

Kur rritet adrenalina, gjenerohet një rritje në të ashtuquajturën forcë shtrënguese të zemrës. Përveç kësaj, frekuenca e rrahjeve të zemrës rritet. Kjo shkakton një rritje të furnizimit me oksigjen. Në të njëjtën mënyrë, ato rrisin shkallën e frymëmarrjes. Përveç kësaj, ajo ka efekte të fuqishme zbutëse bronkiale.

Përfundimisht, është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm se kjo na bën të reagojmë më shpejt ndaj stimujve dhe që të mësojmë dhe kujtojmë më mirë. Sidoqoftë, nivelet e larta të këtyre substancave janë shoqëruar me probleme ankthi. Ndërsa nivelet e ulëta të dopaminës duket se ndikojnë në shfaqjen e shqetësimeve në vëmendje, vështirësi në të nxënë dhe depresion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.