10 filma edukues për të rinjtë

adoleshentë që shikojnë një film

Kinemaja është një hobi që adhurojnë shumë njerëz, të të gjitha moshave. Quiteshtë krejt normale. Filmat na përcjellin histori dhe na bëjnë të jetojmë dhe të shohim realitete që ndoshta përndryshe nuk do t’i kishim pasur kurrë në mendje. Përveç kësaj, ato gjithashtu mund të na mësojnë gjëra dhe vlera të mëdha. Për fëmijët, adoleshentët dhe të rinjtë që janë në proces zhvillimi, filmat mund të jenë gjithashtu të rëndësishëm në perceptimin dhe perspektivën e tyre të botës, ata mund të edukojnë falë vlerave që mund t'u mësojnë atyre.

Tjetra do t'ju tregojmë për disa filma arsimorë që janë të mrekullueshëm për t'u parë nga fëmijët tuaj. Disa janë ideale për fëmijë dhe adoleshentë, të tjerët më mirë për adoleshentë dhe të rinj për shkak të kompleksitetit të tyre ... por të gjitha janë ideale që ata të shohin dhe kuptojnë realitete të ndryshme se ata nuk janë aq larg nga jeta e tyre sa duket.

Rekuiem për një ëndërr (2000, D. Aronofsky)

Në këtë film përshkruhen llojet e ndryshme të varësive dhe është një film me mjaft ashpërsi në imazhet e tij. Por është një film ideal për të punuar me fëmijët tuaj në parandalimin e drogës ose çdo lloj varësie. Kjo lejon të analizojë proceset e varësisë dhe pasojat që ato kanë gjithmonë.

Histori Amerikane X (1998, Tony Kaye)

Një neo-nazist i ri shkon në burg për vrasjen e një njeriu të zi dhe kur del ai dëshiron të riintegrohet në shoqëri dhe të ndahet nga e gjithë bota e krimit dhe racizmit në të cilën ai ka jetuar më parë. Problemi fillon kur ai zbulon se vëllai i tij i vogël ka ndjekur gjurmët e tij para se të hynte në burg dhe ishte përfshirë në urrejtje dhe vandalizëm. Protagonisti do të luftojë për ta mbajtur vëllain e tij larg asaj bote të rrezikshme. Ky film flet për familjen dhe dashurinë, shembullin, absurdin e dhunës ...

adoleshentë që shikojnë një film në shtëpi

Pianisti (2002, Roman Polanski)

Ky film prek zemrën sepse bazohet në ngjarje të vërteta. Ai tregon për jetën e një pianisti të shkëlqyer polak, i cili është me origjinë hebreje, i cili banon në geton e Varshavës me familjen e tij. Në vitin 1939 gjermanët pushtojnë Poloninë dhe shmangin dëbimin falë disa miqve, por ai duhet të fshihet nëse dëshiron të mbijetojë. Një film i shkëlqyeshëm për të mësuar të luftosh kundër çdo fatkeqësie, pa marrë parasysh sa e komplikuar mund të jetë ...

Wall-e (2008, Andrew Stanton)

Historia ka të bëjë me një robot me emrin Wall-E i cili është i vetmi që ka mbetur në planetin Tokë pasi njerëzit e lënë atë. Ai ka një buburrecë si kafshë shtëpiake dhe së bashku ata i kalojnë ditët e tyre duke pastruar mbeturinat që kanë mbetur në planet. Një ditë, Wall-E takon EVE, një robot hijshëm zbulimi në një mision për të gjetur një fabrikë të gjallë në tokë. Aventurat e Wall-E fillojnë me EVE, i cili e çon atë në një udhëtim që përcakton fatin e njerëzimit. Ky film imagjinon shkatërrimin e bërë nga njerëzit në planetin tuaj Tokë dhe se si ka ende një shans për të kthyer dëmin.

adoleshent i vetëm duke parë një film

Coco (2017, Lee Unkrich, Adrian Molina)

Miguel e do muzikën dhe idhullon muzikantin e famshëm Ernesto de la Cruz. Por, për ndonjë arsye të çuditshme, askush në familjen e tij nuk lejohet të këndojë ose të luajë muzikë të çfarëdo lloji. Dëshpërimi i tij për të provuar talentin e tij muzikor e çon atë në Tokën e të Vdekurve. Pastaj fillon një zinxhir ngjarjesh misterioze që zbulojnë sekretin e ndalimit të muzikës në familjen e tij. Historia flet për shpresën, optimizmin dhe pasionin që një fëmijë mund të ketë për një formë arti. Coco është një film i shkëlqyer arsimor i animuar për fëmijë.

Trilogji "Kthimi në të ardhmen" (1985-1990, Robert Zemeckis)

Historia flet për 17-vjeçarin Marty McFly, i cili dërgohet aksidentalisht 30 vjet në të kaluarën, përmes makinës së udhëtimit në kohë të shpikur nga një shkencëtar. Filmi flet për mënyrën se si ai gjen rrugën e tij për në të ardhmen duke inkurajuar prindërit e tij adoleshentë të takohen dhe të dashurohen, ndërsa bind shkencëtarin për shpikjen e tij të ardhshme. Historia është frymëzuese dhe argëtuese dhe tregon betejën e një djali adoleshent kundër kohës për të ruajtur të ardhmen e tij pa trazuar të kaluarën.

Inside Out (2015, Pete Docter)

Adoleshenca është koha kur emocionet bëjnë një udhëtim me slitë brenda mendjes së fëmijës. Riley njëmbëdhjetë vjeçare nuk bën përjashtim dhe drejtohet nga shumë emocione të tilla si trishtimi, zemërimi, ankthi, gëzimi dhe frika. Të gjitha ndjenjat e saj kontrollohen në selinë qendrore (trurin), gjë që e transporton atë nga emocionet negative në ato pozitive. Historia personifikon emocione si këta njerëz të vegjël brenda kokës sonë dhe si i dëgjojmë dhe i ndiejmë këta zëra të vegjël për të marrë vendime në jetën tonë. Shtë një film i animuar i bërë bukur që portretizon stuhinë e emocioneve në një mendje të re në një mënyrë më të lehtë dhe dërgon një mesazh për të qëndruar pozitiv dhe të lumtur.

adoleshent vetëm duke parë një film

Forrest Gump (1994, Robert Zemeckis)

Ky film i Tom Hanks tregon historinë frymëzuese të një njeriu me një inteligjencë të ulët që realizon shumë bëma të pabesueshme. Fitoni Medaljen e Nderit për trimëri, bëhuni një lojtar i aftë i ping pongut, frymëzoni vallëzimin e famshëm Elvis Presley dhe bëni para duke shitur karkaleca. Shtë një histori vërtet frymëzuese që çdo student duhet ta shohë. Filmi tregon se asgjë nuk është e pamundur nëse jeni mjaft i gatshëm. Ekziston një linjë e pabesueshme në film për të medituar: “Mami gjithmonë thoshte se jeta ishte si një kuti me çokollata. Ju kurrë nuk e dini se çfarë do të merrni "

Klubi i Poetëve të Vdekur (1989, Peter Weir)

John Keating, një mësues anglisht që mahnit të gjithë me metodat e tij joortodokse të mësimdhënies dhe krijon një ndikim të qëndrueshëm në zemrat e studentëve të tij. Në fillim dukej si një detyrë e mundimshme dhe e ndërlikuar, por falë këmbënguljes dhe personalitetit të tij, ai po fiton afeksionin dhe respektin e secilit prej studentëve të tij.

Ndjekja e lumturisë (2006, Gabriele Muccino)

Isshtë një film dramatik biografik amerikan i bazuar në jetën e biznesmenit Chris Gardner i drejtuar nga Gabriele Muccino në 2006. Në këtë film, Will Smith luan rolin e Gardner, i cili kalon nga të qenit një shitës i pastrehë në një pronar shtëpie brokerimi me vendosmëri të plotë dhe fuqi të vullnetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.