Çfarë është komenti letrar? Llojet dhe si ta bëjmë atë

Për këtë, duhet të keni përvojë në analizën dhe interpretimin e cilitdo lloj teksti letrar, qofshin ato romane apo libra të ndonjë teme, në mënyrë që të keni një kuptim më të mirë të asaj që synohej të transmetohej në veprën letrare.

Ekziston një strukturë për krijimin e tyre, e cila lehtëson këtë proces. Ne do të vazhdojmë të përmendim hapat në rendin e tyre të saktë, për të shërbyer si një udhëzues për ata që dëshirojnë të fillojnë në botën e komenteve letrare, e cila është në thelb përvoja që leximi i dha personit.

Disa aspekte duhet të merren parasysh, siç janë kuptimi i asaj që nënkupton komenti letrar, llojet e kësaj, për të ditur se cila është e përshtatshme për autorin e së njëjtës, dhe procedura e rekomanduar.

Çfarë është komenti letrar?

Bëhet fjalë për vendosjen me shkrim të idesë që ka dhënë një lexim, duke lejuar që ajo të parafrazohet dhe t'i jepet një kuptim i ri, ose ta përmirësojë atë, sipas mendimit të secilit prej tyre.

Këto komente kanë për qëllim që personi i ngarkuar me përgatitjen e saj, pasi të lexojë një vepër letrare, të shprehë ndjenjat dhe idetë e tij në lidhje me informacionin që autori ka lënë të shtypur, duke e arritur, kritikuar ose mbështetur atë sigurisht në një mënyrë personale.

Llojet e komenteve letrare

Komente falas: Strukturimi i tij lihet në diskrecionin e personit që dëshiron ta shkruajë atë, e cila do të shtjellohet në mënyrën që ai ose ajo mendon se është më e mira, duke i dhënë asaj kuptimin e vet.

Komentet e synuara: Bazohet në vetë-argumentimin e personit që dëshiron të komentojë, duke strukturuar pyetjet sipas asaj që lexohet në libër, kjo kërkon përqendrim të madh gjatë leximit, si dhe një analizë të saktë të informacionit.

Këto komente karakterizohen nga të shkruara në mënyrë të qartë, pasi ato nuk mund të bëhen me gojë, për arsyen e thjeshtë se ne duam të shprehim idenë që u mor duke lexuar ndonjë vepër letrare.

Këshilla për të bërë një koment letrar

Për të lehtësuar procesin e komentimit fjalë për fjalë, disa nga këto këshilla duhet të merren parasysh, të cilat do t'i çojnë ata njerëz që nuk dinë nga të fillojnë ose të përfundojnë në një rrugë të mirë.

Para se të filloni të shkruani komentin letrar, domethënë veprimtarinë kryesore të tërë këtij udhëzuesi, duhet të organizoni dhe analizoni idetë kryesore të romanit ose librit.

 1. Struktura: Trupi i komentit duhet të ndërtohet si çdo lloj teksti, duke vendosur një hyrje, zhvillimin e temës, personazhet më të rëndësishëm, analizën e situatave të paraqitura në vepër, të parafrazuara qartë, dhe një përfundim të gjithçkaje.
 2. Highlight: Veryshtë shumë e rëndësishme ta praktikoni këtë në fjalët më të rëndësishme, ose ato, kuptimi i të cilave nuk dihet, në mënyrë që t'i merrni ato parasysh, ose të kërkoni kuptimin e tyre para se të filloni me kriteret e tekstit.
 3. Përsërit leximin: leximi i tekstit pa pushim ndihmon për ta kuptuar atë më mirë, dhe për të gjetur dallime të vogla që zakonisht nuk gjenden vetëm duke zbatuar një lexim, kështu që ky hap nuk duhet të injorohet.

Pasi të keni zbatuar saktë këto hapa dhe të keni marrë parasysh rëndësinë e tyre kur bëni një koment letrar, i cili është mësimi i një leximi, duhet të zbatohen këshillat e mëposhtme.

 1. Introducción: Bëhet një përmbledhje e vogël e gjithçkaje që do të përmendet në koment, siç janë informacioni më i rëndësishëm në libër, më i rëndësishmi i tij, ndër të tjera, të cilat lihen në diskrecionin e autorit.
 2. Zhvillimi i temës: Pasi të bëni një shpjegim të shkurtër të gjeneralit në lidhje me komentin, ai duhet të kryhet, duke e shtjelluar atë me kritere të mëdha dhe mendim analitik.
 3. Specifikoni karakteristikat: siç janë gjinia e tekstit, lloji i personit që flet, emrat e personazheve kryesorë, ndër të tjera.
 4. Klasifikimi i informacionit: vazhdon të emërojë se kush është secili person, siç është emri i protagonistit, i personazheve dytësorë, terciar, kur flet narratori i shfaqjes.
 5. Ndjenjat e mishëruara në punë: Autorët i shkruajnë punimet e tyre zakonisht bazuar në përvoja, të cilat u kujtojnë përvoja, të cilat shkaktojnë ndjenja që mund të jenë trishtimi, lumturia, zemërimi, të cilat duhet të identifikohen, sepse është një temë e rëndësishme në këtë lloj komenti.
 6. Burimet letrare: Duke qenë një tekst, burimet letrare të tilla si metafora, aliteracioni, ndër të tjera, u përdorën për krijimin e saj, të cilat janë shumë të zakonshme kur tregoni histori të çdo lloji, dhe që janë aq të nevojshme në kohën e shkrimit.
 7. Përfundim: Informacioni është përmbledhur përsëri, por këtë herë duke u përpjekur të theksoj atë që është mësuar nga e gjithë përvoja, duke theksuar ngjarjet më të rëndësishme, si dhe ndjenjat ndaj të cilave ekspozohet lexuesi, ndër të tjera.

Në kohën e bërjes së tij plotësisht të gatshme, ai duhet të rishikohet në mënyrë të përsëritur, për të arritur përsosjen e tij, gjithnjë duke qenë i vetëdijshëm për strukturën, e cila duhet të jetë në një mënyrë korrekte dhe të organizuar siç është vendosur, duke kontrolluar drejtshkrimin dhe gramatikën.

Këshillohet gjithashtu ta lexoni disa herë me zë të lartë, për të ditur nëse ka kuptim të mirë dhe është i kuptueshëm.

Çfarë duhet të merret parasysh gjatë bërjes së tyre?

Për të zhvilluar një koment të drejtpërdrejtë, duhet të merren parasysh sa vijon:

 • Kuptimi i temës: për këtë, leximi i përsëritur i tekstit është i domosdoshëm, pa marrë parasysh sa herë është i nevojshëm, në mënyrë që të kuptohet si duhet.
 • Studimi i informacionit: siç janë zhanri letrar i përdorur në vepër, karakteristikat e autorit dhe ato që ai zbaton për të, dhe koha në të cilën zhvillohet historia.
 • Analizoni: Analiza duhet të zbatohet për të gjitha informacionet që ofrohen, në mënyrë që të njohim në mënyrë të përsosur karakteristikat e personazheve dhe zhvillimin e historisë, për të qenë në gjendje të ekzekutojmë përmbledhje dhe kritere në lidhje me këto, duke dhënë kuptim se çfarë koment fjalë për fjalë.
 • Mendimi personal: në thelb elementi më i rëndësishëm i gjithë kësaj veprimtarie, pasi ajo bazohet në shprehjen e idesë ose kriterit të një teme specifike, prandaj është shumë e rëndësishme të përdoret mendimi i secilit person.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.