Si të përmirësojmë përqendrimin

koncentrim

Ju mund të mendoni se nuk jeni i mirë në përqendrim ose se përqendrimi juaj nuk mund të jetë kurrë i mirë sepse shpërqendroheni lehtë. Asgjë nuk është më larg nga realiteti, përqendrimi juaj mund të jetë përrallor nëse bëni pjesën tuaj. Mendja është si një muskul dhe që të funksionojë, duhet ta ushtroni çdo ditë.

Prandaj, sot ne duam t'ju japim disa këshilla për të përmirësuar atë përqendrim që mendoni se nuk është i mirë, në mënyrë që të kuptoni se është. Edhe pse sigurisht, që të jetë, është e rëndësishme që ju të bëni pjesën tuaj ... Sepse vetëm në atë mënyrë do të arrini rezultate të mira. A doni të filloni? Mos i humb këto këshilla!

Ruani vëmendjen me përqendrim

Ruajtja e vëmendjes na lejon të ndërtojmë botën tonë të brendshme në një mënyrë të tillë që mendimet, motivimet dhe emocionet që janë më të rëndësishme për qëllimet tona të kenë përparësi në trurin tonë. Aftësia për të ruajtur vëmendjen fillon që në moshë të hershme dhe kontribuon në suksesin gjatë gjithë jetës së një personi.

koncentrim

Faktorë të ndryshëm gjatë fëmijërisë dhe adoleshencës mund të përmirësojnë ose dëmtojnë zhvillimin e aftësive Ato ju lejojnë të përqendroheni për periudha të gjata. Foshnjat kërkojnë udhëzime prindërore se ku të përqendrojnë vëmendjen e tyre, ndërsa parashkollorët që mund të përqendrohen dhe të vazhdojnë në një detyrë kanë 50 për qind më shumë gjasa të përfundojnë kolegjin.

Artikulli i lidhur:
10 truke për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin kur studioni

Fëmijët parashkollorë dhe parashkollorët që janë largpamës shpesh e kanë të vështirë t'i kushtojnë vëmendje, gjë që mund të rrisë rrezikun e rënies në shkollë. Në adoleshencë, përdorimi i madh i alkoolit mendohet se prish rritjen normale të trurit në zonat e përparme të trurit që janë të lidhura me të menduarit e nivelit më të lartë, duke përfshirë organizimin dhe planifikimin.

Prandaj, konsumi i tepërt i alkoolit mund të ndikojë në aftësinë e një adoleshenti për të kryer në shkollë dhe sporte, dhe këto efekte mund të jenë afatgjata. Pavarësisht nga arsimimi ose shqetësimet shoqërore dhe të punës, ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të shfrytëzuar në maksimum trurin dhe për të kanalizuar përqendrimin për të kryer detyrat.

Si të përmirësojmë përqendrimin shpejt

Tjetra do t'ju tregojmë disa strategji dhe këshilla për të përmirësuar përqendrimin tuaj shpejt, por mbi të gjitha, në mënyrë efektive. Mos humb detaje!

koncentrim

Bëni vetëm një gjë në të njëjtën kohë

Me kaq shumë gjëra për të përmbushur, është e mundur të mendoni se shumë detyra është zgjidhja më e mirë për problemet tuaja, por asgjë nuk mund të jetë larg së vërtetës. Ndërsa mund të duket sikur do të ishim më efektivë dhe efikasë në trajtimin e më shumë se një detyre në të njëjtën kohë, kjo në fakt i bën gjërat edhe më keq. Të përpiqesh të bësh më shumë se një detyrë njëkohësisht nuk është një mundësi ideale për të qëndruar i përqendruar.

Në fakt, truri ynë në të vërtetë nuk mund të bëjë shumë detyra, ai thjesht zhvendos detyrat shpejt. Kjo do të thotë që sa herë që ndryshojmë detyrat, procesi ndalet dhe rifillon në tru. Prandaj, Për të qëndruar të përqendruar, më mirë të bësh vetëm një gjë në të njëjtën kohë.

meditacion
Artikulli i lidhur:
Mendja përmirëson të kuptuarit dhe përqendrimin e leximit

Çaktivizo njoftimet

Njoftimet janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të qenë të informuar për botën përreth jush. Shumë prej nesh janë të regjistruar në aplikacione të panumërta dhe janë të përfshirë në biseda të shumta në grup në mënyrë që të mos lihen në errësirë ​​kur bëhet fjalë për informacion të ri. Qoftë një flash global i lajmeve apo diçka që i ka ndodhur një prej miqve tanë.

Por zhurma e vazhdueshme e njoftimeve që grumbullohen mund të tërheqë vëmendjen. Basti juaj më i mirë se si të përmirësoni përqendrimin dhe të mprehni vëmendjen tuaj në punë është të çaktivizoni të gjitha njoftimet tuaja. Kjo përfshin telefonin, tabletin ose çdo pajisje tjetër që mund të shpërqendrojë përqendrimin tuaj. Nëse shqetësoheni se miqtë ose familja juaj nuk do të jenë në gjendje t'ju kontaktojnë në rast urgjence, tregojuni që t'ju telefonojnë nëse është urgjente.

Rritni përqendrimin tuaj hap pas hapi

Ekziston një teknikë e quajtur "Teknika Pomodoro" që do t'ju ndihmojë të përmirësoni përqendrimin tuaj pothuajse pa e kuptuar as vetë. Shtë një filozofi e menaxhimit të kohës e krijuar në vitet 1980 nga Francesco Cirillo. Teknika synon të ju mbajë të mos bini pre e zvarritjes dhe t'ju pajisë me fokus optimal përmes një metode shtesë të menaxhimit të detyrës. Ideja është që ju të punoni në detyrat tuaja për 25 minuta dhe pastaj bëni një pushim pesë minuta. Kjo konsiderohet pomodoro.

Përsëriteni këtë proces 4 herë (100 minuta punë dhe 15 minuta pushim) dhe më pas rrisni kohën e pushimit nga 15 në 20 minuta. Bërja e pushimeve të rregullta mund ta mbajë mendjen tuaj të freskët dhe vëmendjen tuaj më të mprehtë. Shtë e këshillueshme që të mbani gjurmët e progresit tuaj duke shënuar një "X" për çdo pomodoro që keni përfunduar, si dhe duke regjistruar numrin e herëve që keni ndërmend të shtyni. Në atë mënyrë ju mund të krahasoni zhvillimin tuaj dhe shikoni nëse funksionon për ju ose nëse duhet të gjeni një teknikë tjetër më të përshtatshme për ju.

Mbani një listë të shpërqendrimeve

Me internetin dhe motorët e kërkimit të disponueshëm në majë të gishtave tonë, është e lehtë t'i nënshtroheni pyetjeve që ju ndodhin ndërsa punoni. Mbajtja e një liste të shpërqendrimeve mund të ndihmojë që çdo impuls të shkëputet larg.

Një listë shpërqendrimi është një listë ku shkruani pyetje, mendime dhe ide pa lidhje që kalojnë nëpër kokën tuaj ndërsa punoni. Sapo të mbaroni detyrat e shtëpisë ose të keni një shans për një pushim, ju mund të kërkoni për përgjigjet e atyre pyetjeve ose të hetojë mendimet dhe idetë që keni pasur.

Kjo listë vepron si një pengesë kundër shpërqendrimit. Në vend që të kërkoni përgjigjet për gjërat që ju mbushin kokën ndërsa punoni dhe të ndërprisni rrjedhën e punës dhe përqendrimin tuaj, duke i shkruar ato, mendimet tuaja nuk do të harrohen dhe ju e dini në pjesën e pasme të mendjes tuaj se mund t'i veproni më vonë .

koncentrim

Shkrim dore

Sot, kur bëhet fjalë për komunikimin me shkrim, të shkosh në rrugën dixhitale ka lënë në hije të shkruash gjëra me stilolaps. Por Edhe diçka aq e thjeshtë sa shkrimi i shkronjave të alfabetit mund t'ju ndihmojë të mprehni përqendrimin tuaj.

Shkrimi i dorës dihet se përmirëson kujtesën dhe aftësitë e të mësuarit. Mendoni për këtë, kur jeni duke shkruar diçka, kjo kërkon që ju të përqendroheni në detyrën në fjalë. Ju duhet të përqendroheni në formimin e shkronjave ndërsa ato bëhen fjalë që përfundimisht bëhen fjali.

Kështu që herën tjetër që do të keni diçka të rëndësishme për të mbajtur mend, vendosni ta shkruani në një shënim ngjitës në vend që ta shkruani në një dokument në internet ose në planifikuesin tuaj dixhital.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.