Konferenca e Jonah Lehrer, gazetarit që shkruan mbi tema të psikologjisë dhe neuroshkencës

Unë ju lë një video të një konference Jonah lehrer, gazetar që shkruan për psikologjinë dhe neuroshkencën. Isshtë një konferencë e kësaj ngjarje madhështore e konferencës që zhvillohet në Puebla, Meksikë dhe quhet Qyteti i Ideve (Kanali YouTube i Qytetit të ideve).

Me këtë rast, Jonah Lehrer thekson rëndësinë e emocioneve në jetën tonë. Në këtë drejtim dua të bëj një reflektim para se të vendos videon.

Kohët e fundit, unë jam duke e kuptuar se ka dy rryma aktuale në psikologji:

1) Ka nga ata që besojnë fuqia e arsyes për të përmirësuar jetën tonë.

2) Ka nga ata që besojnë të jemi në gjendje të qeverisim emocionet për të përmirësuar jetën tonë.

Për shumë vite psikologjia vuri theks të madh në fuqinë e mendimit për të modifikuar sjelljet, gjithçka bazohej në racionalizimin e realitetit; psikologjia njohëse është tipike për këtë rrymë.

Sidoqoftë, në vazhdën e librit shpërthyes të Daniel Goleman "Inteligjenca emocionale" në 1995 është theksuar në botën e fuqishme të emocioneve dhe duke lëshuar, gjithnjë e më shumë, në një cep të errët për të arsyetuar.

Veçanërisht mendoj se edhe arsyeja edhe emocioni duhet të mësojnë të jetojnë së bashku. Kjo do të varet nga secili person. Ju nuk mund t'i thoni një personi tepër emocional që të drejtohet nga emocionet e tij, sepse ata do të ishin si një anije që zvarritet. Do të ketë raste kur mund të jetë mirë të lëmë veten të udhëhequr nga emocionet tona, por, në raste të tjera, është më mirë të përdorim mendjen tonë racionale për të përmirësuar jetën tonë.

Jonah Lehrer pa dyshim që beson në fuqinë e emocioneve dhe tregon një histori interesante që i ndodhi një ushtaraku britanik:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.