Si të inkurajojmë konkurrencën e shëndetshme tek fëmijët

konkurrenca tek bebet

Ne jetojmë në një shoqëri natyrale konkurruese ku duket se më i forti është ai që do të ketë sukses në jetë. Të dobëtit, megjithatë, duket se ata do të jenë gjithmonë të mbyllur në një cep ... por ky nuk ka pse të jetë realiteti i njerëzve fare. Konkurrenca nuk ka pse të jetë negative ose toksike, për sa kohë që njerëzit mësohen saktë që nga koha kur janë fëmijë.

Fëmijët janë si sfungjer që thithin gjithçka, kështu që nxitja e konkurrencës së shëndetshme tek fëmijët është e nevojshme që ata të bëhen të rritur të suksesshëm, jo ​​toksikë.  Theshtë detyrë e prindërve dhe të rriturve pranë fëmijëve t'i mësojnë ata se çfarë është konkurrenca e shëndetshme tek fëmijët e tyre dhe të harrojnë në mënyra të këqija, siç është ajo që shihet gjithmonë në ndeshjet e futbollit.

Konkurrencë e shëndetshme

Konkurrenca nuk ka të bëjë vetëm me fitimin ose humbjen. Për fëmijët, kjo do të thotë të mësosh të ndash dhe të kthehesh me radhë. Konkurrenca e shëndetshme u mëson fëmijëve ndjeshmërinë, krenarinë që vjen me punën e madhe dhe vetëvlerësimin për të ditur se ata bënë më të mirën. Por këto atribute të nderuara nuk zhvillohen brenda ditës, ato kërkojnë praktikë dhe udhëzim.

konkurrenca tek bebet

Prindërit dhe të rriturit e tjerë përreth fëmijëve mund të inkurajojnë konkurrencën e shëndetshme tek fëmijët. Ka disa mënyra për ta bërë atë dhe për ta arritur atë, është e rëndësishme të përdorni vullnetin në mënyrë që, Kur impulsi bën thirrje për sjellje të keqe, thjesht mos ndodhë.

Artikulli i lidhur:
Konkurrenca fillon me ndjenjën e kompetencës

ndjeshmëri

Fitimi është i shkëlqyeshëm, por harrimi i ndjenjave të të tjerëve mund të krijojë shpejt një situatë ku një fëmijë perceptohet si mizor. Konkurrencë e shëndetshme do të thotë të jesh një mik i mirë dhe të mbështesësh të tjerët, edhe nëse kanë humbur.

Një gjë që fëmijët duhet të pyeten dikur është: 'Nëse do të humbje, si do të ndiheshe?' Prindërit gjithashtu mund të bëjnë një lojë me pak role. Ju mund të thoni: 'Unë do të jem personi që humbet, Çfarë mund të më thuash që të ndjehem më mirë dhe çfarë mund të të them nëse humbet për tu ndjerë më mirë? '

Puna ekipore

Përmes konkurrencës, fëmijët mësojnë të ndajnë dhe të kthehen me radhë. Por ka edhe mënyra për t’i përgatitur ata për këtë në shtëpi. Të luash lojëra në bord si çift ose si ekip është një mënyrë për t’i mësuar fëmijët të punojnë në ekip dhe për të toleruar zhgënjimin që mund të ndiejnë në kohën e humbjes. Ato momente janë thesare që duhen kapur si mundësi për të mësuar dhe rritje personale.

Nëse jeni në një ekip, lajmëroni atë: 'Pyes veten se si do të ndihej shoku juaj i lojës nëse i kalonit topin asaj, kjo do ta bënte atë shumë të lumtur.' Ndarja e gëzimit të lojës i ndihmon ata të kuptojnë se ata janë pjesë e një ekipi dhe se e gjithë skuadra duhet të punojë së bashku.

konkurrenca tek bebet

Bëhu një version më i mirë me motivim

Fëmijët me një ndjenjë të shëndetshme të konkurrencës mësojnë që në moshë të vogël se duhet të bëjnë më të mirën e tyre dhe të japin gjithçka në gjithçka që bëjnë. Por, çka nëse ata nuk ndihen ashtu? Frymëzoni fëmijë me një natyrë të fortë konkurruese Kjo do të thotë t'i pyesni ata se cilat janë qëllimet e tyre për veten e tyre, jo ato që dëshirojnë mësuesit ose prindërit e tyre.

Nëse fëmija juaj nuk po përpiqet kaq shumë, përpiquni të kuptoni pse. Zakonisht problemi ka një rrënjë, siç është ngacmimi ose ngacmimi. Flisni për atë që po ndodh. Dhe nëse fëmija juaj është vërtet i shurdhër, do të duhet të gërmoni pak më thellë.

Ju mund ta përdorni të ardhmen si një shembull me fjali të llojit të mëposhtëm: 'Tani je vetëm 10 vjeç, por një ditë do të jesh një i rritur, çfarë dëshiron të bësh? ' Ju mund ta përdorni atë për të punuar mbrapsht për t'i motivuar ata që të arrijnë atje.

Ju stimuloj

Ashtu si të rriturit, fëmijëve u pëlqen të punojnë drejt një qëllimi. Pavarësisht nëse është një orë shtesë e kohës në ekran apo një kënaqësi e ëmbël, shoqërimi i konkursit me fitimin e diçkaje që ata duan është një mënyrë e mirë për t'i bërë fëmijët të ngazëllyer të punojnë shumë. veçanërisht nëse punoni me vëllezërit e motrat.

Nëse ka një problem midis vëllezërve dhe motrave, duhet t'i kërkoni që të punojnë së bashku për të marrë çmimin në vend që të konkurrojnë me njëri-tjetrin. Nëse me të vërtetë janë konkurrues, thuaju që t’i bëjnë një kompliment njëri-tjetrit në vend që ta ngacmojnë ose fyejnë njëri-tjetrin. Kur ata janë të mirë, ata marrin një pikë, dhe sistemi i pikëve çon në çmimin e tyre.

Bëni atë një çështje familjare

Për fëmijët që kanë nevojë për pak më shumë praktikë, hapësira më e mirë dhe më e rehatshme për të punuar është në shtëpi. Një mënyrë e mirë për të sjellë ato ndjenja konkurruese janë duke organizuar një natë lojë familjare.

Kjo i bën të gjithë të kthehen dhe të zbatojnë ato sugjerime të rëndësishme shoqërore. Unë rekomandoj lojëra të caktuara që përfshijnë ndarjen, ndërrimin dhe inkurajimin e dialogut për ndjenjat, të tilla si Connect 4 ose Monopoly. Ndërtimi i kësaj baze për diskutim do të zbatohet në situata të tjera konkurruese gjatë gjithë jetës së tyre.

Ju nuk duhet të jeni të mirë në gjithçka, dhe kjo është mirë!

Të fitosh nuk është gjithçka dhe të përpiqesh të fitosh gjithçka mund të jetë rraskapitëse dhe t'i lërë fëmijët të ndjehen sikur janë nën presion të tepërt. Pjesë e të pasurit një ndjenjë të shëndetshme të konkurrencës është të kuptosh se nuk do të jesh i mirë me gjithçka, dhe kjo është në rregull.

konkurrenca tek bebet

Për të ndihmuar fëmijët që janë të mërzitur sepse po përpiqen, por nuk bëjnë ashtu si të tjerët, prindërit mund të thonë: Ju jeni më mirë në X, dhe ne të gjithë kemi gjëra të ndryshme në të cilat jemi të mirë, dhe kjo është ajo që e bën botën të rrotullohet.

Mesazhi që unë dërgoj gjithmonë është për sa kohë që ata vërtet po bëjnë më të mirën që munden, atëherë nuk ka rëndësi nëse je më i miri. Ajo që ka rëndësi është gjithmonë përpjekja për të bërë më të mirën tuaj.

Me këto këshilla dhe shembullin tuaj të mirë, fëmijët tuaj mund të mësojnë të kenë një konkurrencë të shëndetshme që do t'i ndihmojë ata të jetojnë një jetë shumë më të plotë dhe të lumtur. Konkurrenca toksike duhet të mbahet larg jetës së çdo personi ose familje.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.