Konkurrenca fillon me ndjenjën e kompetencës

kompetenca kompetente

Sa i mirë jeni në atë që bëni? A përdorni teste apo vlerësime periodike ose disa mjete të tjera për të matur performancën tuaj? Me siguri ka një mënyrë objektive për të treguar nëse jeni i mirë në atë që bëni.

Në realitet, njerëzit që nuk besojnë se janë të mirë në atë që bëjnë, të cilët mendojnë se nuk janë të aftë të arrijnë atë sukses ose udhëheqja, ata nuk e ndryshojnë mendimin e tyre edhe kur u paraqiten me tregues të suksesit. Në vend të kësaj, dyshimet e tyre në vetvete dominojnë çdo provë për të kundërtën.

Mos prisni që vlerësimi juaj i ardhshëm të përmirësojë gjykimin tuaj për veten, sepse ndjenjat nuk varen nga faktet. Ndjenja e konkurrencës, në fakt, fillon me ndjenjat dhe më pas prodhon konkurrencën.

Damián, një valltar nga Madridi, ëndërron të arrijë në Broadway. Rruga e tij drejt lavdisë filloi me prodhime lokale amatore, lloji i prodhimeve në të cilat audicionet zhvillohen para pjesës tjetër të aktorëve të tjerë. Për Damien përvoja ishte frikësuese; ishte si të ekzaminohej nga një mjek. "Unë kam qenë aq i tmerruar ... ishte sikur të vija nga fusha"Tha Damien.

Ndonjëherë ai ishte i suksesshëm dhe ndonjëherë jo, por Damián ishte në gjendje të luante role të ndryshme në produksione të ndryshme dhe fitoi shumë nga përvoja. «Tani kam më shumë besim në teknikën time për audicione sepse e kam bërë para shumë njerëzve kaq shumë herë.

Kur ai audicionoi për herë të parë për një kompani profesionale udhëtuese, ai fitoi një pozicion në një prodhim të madh.

Damien ka një shpjegim për suksesin e tij të menjëhershëm në marrjen e një roli profesional: «Isha i sigurt. Nëse doni ta arrini, duhet ta dëshironi vërtet dhe të besoni në të. Ju duhet ta bëni atë të ndodhë. Nuk mund të ulesh vetëm duke pritur që dikush të të ndihmojë ”.

Ju lë videon me titull: Çfarë kuptojmë nga konkursi?Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.