Konsiderata për lirinë

Konsiderata për lirinëTë gjithë janë të lirë të bëjnë çfarë të duan, si rregull i përgjithshëm, duke iu përmbajtur normave themelore të shoqërisë dhe atyre të imponuara kudo që banoni, në rast se shtëpia nuk është e juaja.

Disa e përdorin më mirë atë liri se të tjerët. Të tjerët nuk dinë si të jetojnë në shoqëri dhe përfundimisht e humbin atë liri. Ka pacientë mendorë, të cilëve, para se t'u japim liri, duhet ta pyesim veten se çfarë do të bëjnë me të. A mund të lihet i lirë një pedofil?

Ndonjëherë qenia njerëzore paraqet paradokse.

A është normale që personi, liria e të cilit është e kufizuar, të përfundojë në mbrojtjen e personit përgjegjës për kufizimin në fjalë? Ky fakt ndodh shumë shpesh, siç demonstrohet në një studim të botuar në një revistë të Shoqatës për Shkencën Psikologjike. Studimi zbuloi se njerëzit që thonë se e drejta e tyre për të emigruar ka qenë e kufizuar kanë një reagim të çuditshëm: ata mbrojnë Status Quo (sistemin, politikën) e vendit të tyre. (Studimi i Shkencave Psikologjike)

Liria e vërtetë lind nga liria nga çdo lidhje me botën materiale. Vetëm ata që nuk janë të ndikuar nga asgjë ose dikush janë me të vërtetë të lirë. Për shembull, paraja kufizon lirinë pasi është shumë e vështirë të jesh i lirë nëse ka para të përfshira.

Çlirohuni nga robëria e botës materiale dhe do të jeni më të lirë. Shiko Videon:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)