Kontributet e Lavoisier që ndryshuan shkencën

Antoine Laurent de Lavoisier konsiderohet si krijuesi i kimisë moderne, për studimet dhe kontributet e tij që edhe sot e kësaj dite janë akoma të dobishme për shkencën, siç janë studimet e tij mbi fotosintezën, djegien, ligjin e ruajtjes së masës, teorinë e kalorive, frymëmarrjen e kafshëve midis shumë të tjerë.

Ai ishte një kimist biolog dhe nga ana tjetër një ekonomist i njohur francez i kohës së tij, i cili fillimisht ndoqi një diplomë juridike, për të gjetur më pas pasionin e tij në shkencat natyrore, të cilat ishin ato që e bënë atë të njohur, si pararendës i kimisë. Moderne.

Ai fitoi disa njohje midis të cilave krateri hënor Lavoisier, i cili mban emrin e tij në përkujtim, dhe asteroidi 6826 që mban gjithashtu emrin e tij, dhe kjo pasqyrohet gjithashtu midis 72 emrave të shkencëtarëve në kullën e famshme Eiffel.

Ai kishte disa botime të rëndësishme të librave të tilla si metoda e nomenklaturës kimike në vitin 1787, e cila u konsiderua si metoda e re e nomenklaturës, për shkak të kontributeve të saj të mëdha.

Ai gjithashtu ndryshoi mënyrën e të menduarit të disa elementeve në çështjet kimike, të tilla si uji, për të cilin të gjithë menduan se ishte një element, por ai tregoi se ai është një përbërës.

Biografia e Antoine Lavoisier

Para se të dini se cilat ishin kontributet më të rëndësishme të Lavoisier, është e nevojshme të keni një nocion se si ai arriti tek ata, kë jetoi dhe nga ana tjetër e çoi atë në atë rrugë.

Antoine Laurent de Lavoisier, i lindur më 26 gusht 1743 në Paris / Francë, u konsiderua themeluesi i kimisë moderne, sepse ai e konsolidoi atë, falë kësaj ai u konsiderua si një nga ata që u përfshinë në revolucionin shkencor, dhe zbulimet dhe zbulimet e tij të mëdha .

Në moshën e re 11 vjeç ai filloi të studionte në shkollën elite, Kolegjin e Katër Kombeve, në 1754, duke qenë një nga studentët më të mirë të shkencave natyrore, për shkak të dhuratave të tij natyrore, por në të njëjtën kohë ai studioi drejtësi, meqenëse babai i tij ishte një avokat i rëndësishëm i kohës, dhe ai e kërkoi atë.

Në moshën 28 ​​vjeç, ai vendosi të martohej me zonjën Marie Ann Pierrette Paulze, vajza e një bashkëpronari të rëndësishëm të ferme genérale, e cila ishte koncesion i qeverisë për mbledhjen e taksave, në të cilën po punonte Lavoisier, kjo ishte në vitin 1771.

Ai mbajti poste shumë të rëndësishme gjatë gjithë jetës së tij, ai ishte anëtar i Akademisë së Shkencave në 1768, drejtor shtetëror i punimeve për krijimin e barutit në 1776, në 1789 ai ishte pjesë e një komisioni për krijimin e një sistemi uniform të peshave, dhe në Në 1791 ai ishte komisioner i thesarit, gjë që e bëri atë të përpiqej të fuste disa reforma në sistemet monetare dhe tatimore të Parisit, si dhe në metodat e prodhimit bujqësor.

Në vitin 1793 në pozicionin e tij si komisioner i thesarit, ai punoi në mbledhjen e kontributeve, kështu që qeveria aktuale vendos ta arrestojë atë, në të njëjtën kohë, të gjithë të njohurit e tij u përpoqën ta ndihmonin duke treguar kontributet e tyre gjatë gjithë karrierës së tij, por ligji nuk zbatohej. ai mund të ndalet thjesht për t'u marrë me një shkencëtar, kështu që në vitin pasues 1794, ai u dënua me gijotinë, duke vdekur me koka para qeverisë.

Në 1795 u shfaq një qeveri e re franceze, e cila pas disa hetimesh njohu që Antoine Lavoisier ishte ekzekutuar, pas një dënimi krejtësisht të rremë, për të cilin ata i dërguan të vejes Marie Ann një letër duke shpjeguar se çfarë ndodhi.

Kontributet më të rëndësishme Lavoisier

Lavoisier ishte një kimist i madh biolog i kohës së tij, madje një nga më të rëndësishmit për sa i përket kërkimit kimik, i cili kishte kontribute që ndryshuan mënyrën e të menduarit të shumë shkencëtarëve, që edhe sot zbulimet e tij janë akoma plotësisht të nevojshme për zhvillimin e kësaj shkence .

Ndër kontributet më të rëndësishme të Antoine Laurent Lavoisier janë si më poshtë:

Ligji Lomonosov-Lavoisier

Njihet më mirë si ligji i ruajtjes së masës, një nga ligjet më të rëndësishme të zbuluar ndonjëherë për shkencat natyrore, i përpunuar kryesisht nga Z. Mikhail Lomonosov në 1748 dhe më pas i kompletuar nga Antoine Lavoisier në 1785.

Masa e konsumuar e reaktantëve është e barabartë me masën e marrë nga produktet, kjo do të thotë se në një reaksion kimik të zakonshëm masa mbetet konstante, kështu që nuk ndryshon, me një përjashtim të vogël me reaksione bërthamore në të cilat masa zakonisht është minimalisht modifikuar.

Teoria e djegies

Djegia ishte një nga problemet kryesore të kimisë në atë kohë, sepse besohej se kur djegia, përbërësit lëshonin phlogiston, te e cila Lavoisier me një hetim të mundimshëm të tyre, kuptoi se elementi më i rëndësishëm për kohën për të bërë një djegie ishte ajri, i cili ishte një përbërje nga dy gazra, oksigjeni dhe hidrogjeni.

Ithtarët e teorisë së phlogistonit besonin se duke kalkinuar një metal, ai fitoi një peshë më të madhe, sepse ata kishin marrë phlogiston në to, por Lavoisier provoi të kundërtën duke ngrohur një metal në një enë të mbyllur, duke e peshuar atë para dhe pas procesit.

Frymëmarrja e kafshëve

Ky ishte një nga kontributet e Lavoisier që shkaktoi polemikat më të mëdha midis shkencëtarëve, sepse ai propozoi që ajri që thithej të digjej në mushkëri dhe më pas të lihej si dioksid karboni, natyrisht retorikisht.

Për ta verifikuar këtë, ai mbylli një derr gini në një enë me oksigjen dhe filloi të matte sasitë e oksigjenit që konsumoi dhe sasitë e dioksidit të karbonit që prodhoi. Ky zbulim ishte vendimtar për studimin e marrëdhënieve midis bimëve dhe kafshëve, dhe nga ana tjetër për të përcaktuar sasinë e oksigjenit të konsumuar në aktivitetin fizik dhe në një gjendje pushimi.

Teoria e kalorive

Me kërkimin intensiv që çoi në eksperimentet e djegies të kryera nga Lavoisier, ishte gjithashtu e mundur të vërehej prania e grimcave kalorike në kohën e kryerjes së saj, e cila është arsyeja pse u përcaktua që edhe akti i frymëmarrjes është një nxehtësi- agjent prodhues.

Pastaj ai verifikoi që e gjithë materia në lidhje me nxehtësinë nuk ka ose ndikon në një ndryshim në peshën ose masën e saj, kjo mund të vërehet kur ndizni një ndeshje dhe duke kuptuar se nuk kishte asnjë ndryshim në të, pasi ishte ndezur.

Uji si përbërës

Para se Lavoisier të përcaktonte që uji ishte një përbërje midis hidrogjenit dhe oksigjenit, besohej se uji ishte një element, sepse nuk ishin kryer studimet e nevojshme mbi të, duke verifikuar kështu që ai përbëhet nga 85% e oksigjenit dhe vetëm 15% hidrogjen.

Ky kontribut nga Lavoisier ndryshoi plotësisht mënyrën e të parit të ujit, pasi që më parë besohej se ishte një substancë e thjeshtë, kështu që ai tregoi se ishte i përbërë nga dy prej tyre.

Kontributi në fotosintezë

Falë studimeve të tij të djegies, u përcaktua se oksidimi i oksigjenit në ushqim prodhonte ajër fiks të njohur më mirë si dioksid karboni, e cila ishte substanca që bimët përdorën për të kryer procesin e tyre të frymëmarrjes, kjo ishte nga viti 1772.

Libri i parë i kimisë

Ai ishte autor i librit të parë të kimisë, duke shprehur në punën e tij gjithçka që lidhej me këtë shkencë, të dhënat më aktuale dhe më të rëndësishme, eksperimentet dhe efektet e tyre, nomenklaturat e elementeve, përbërjen e tyre, ndër të tjera.

Tabela periodike e kimisë

Lavoisier krijoi një listë të elementeve dhe mënyrës së përbërjes së tyre, duke gjeneruar kështu kimi moderne, për shkak të të gjithë informacionit që i dha materies, ai i përcaktoi ato si substanca të cilat nuk mund të zbërthehen, këto janë më themeloret.

Ky kontribut nga Lavoisier vazhdon të përdoret edhe sot, madje edhe mësohet në shkolla, në mënyrë që studentët të kenë një trajtim më të lehtë të asaj që përfshin kimia.

Sistemi metrik

Unë punoj së bashku me disa matematicienë, të cilët krijuan sistemin metrik të matjes, në Akademinë Franceze të Shkencave, e cila arriti të regjistrojë një uniformitet përsa i përket matjeve në të gjitha zonat në Francë, e cila më vonë u përhap në të gjithë botën.

Kishte shumë kontribute nga Lavoisier, të gjitha shumë të rëndësishme dhe të rëndësishme për historinë e shkencës dhe studimin e natyrës, të gjitha këto i arriti falë dhuratave të tij të mëdha intelektuale dhe punës së tij të vështirë gjatë gjithë jetës së tij.

Ai arriti të ndryshojë botën e kimisë në një shkallë që metodat e tij, të cilat janë më shumë se 100 vjeçare, po përdoren edhe sot.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   anonim dijo

    VEZ