Kontrolloni zemërimin tuaj, 10 këshilla

Kontrolloni zemërimin tuaj me këto këshillaNë këtë artikull do të gjeni 10 këshilla për t'ju ndihmuar të kontrolloni zemërimin tuaj:

1) Numëro deri në 10.

Para se të reagoni ndaj një situate të tensionuar, merrni një moment për të marrë frymë thellë dhe numëroni në 10.

2) Pasi të jeni të qetë, shprehni zemërimin tuaj.

Sapo të filloni të mendoni qartë, shprehni zhgënjimin tuaj në mënyrë të vendosur, por pa konfrontim.

3) Ushtrohuni.

Aktiviteti fizik mund të shfryjë emocionet tuaja, veçanërisht nëse jeni gati të shpërtheni.

4) Mendoni para se të flisni.

Në nxehtësinë e momentit, është e lehtë të thuash diçka për të cilën më vonë do të pendohesh. Merrni disa minuta për të mbledhur mendimet tuaja para se të thoni ndonjë gjë.

5) Identifikoni zgjidhjet e mundshme.

Në vend që të përqendroheni në atë që ju zemëroi, punoni për zgjidhjen e problemit në fjalë.

6) Jini të respektueshëm dhe specifik.

Easyshtë e lehtë të humbasësh durimin kur je në një gjendje emocionale zemërimi. Ju duhet të kontrolloni zemërimin tuaj para se t'ju çojë të fyeni personin tjetër.

7) Mos mbaj inat.

Falja është një mjet i fuqishëm. Nëse lejoni që zemërimi dhe ndjenjat e tjera negative të mbledhin ndjenja pozitive, ju mund ta gjeni veten të zhytur në hidhërimin tuaj.

8) Përdorimi i humorit për të lehtësuar tensionin.

Mos përdorni sarkazëm sepse mund të dëmtojë ndjenjat e tjetrit dhe t’i përkeqësojë gjërat.

9) Praktikoni teknikat e relaksimit.

Praktikoni ushtrime të frymëmarrjes së thellë, imagjinoni një skenë relaksuese ose përsëritni një fjalë ose frazë qetësuese.

10) Di kur të kërkoni ndihmë.

Të mësuarit për të kontrolluar zemërimin është një sfidë për të gjithë. Merrni parasysh të kërkoni ndihmë nëse zemërimi juaj është jashtë kontrollit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.