Cilat janë pengesat për krijimtarinë dhe inovacionin

mendoni në mënyrë krijuese

Të gjitha qeniet njerëzore kanë kreativitet, por jo të gjithë ne dimë ta rrisim atë dhe madje mund të biem në kthetrat e barrierave të krijimtarisë që e bëjnë këtë pjesë të jush të flejë në gjumë. Nëse krijimtaria juaj nuk rritet, ju nuk do të jeni në gjendje të shprehni pjesën më të mirë të vetes dhe kjo mund të ketë një çmim të lartë në jetën tuaj personale dhe të punës.

Për këtë arsye, ne do t'ju tregojmë rreth disa pengesave në krijimtari që mund t'ju ndikojnë pa e kuptuar. Pengesat mund të jenë të ndryshme, kjo do të varet nga mënyra se si është jeta juaj dhe si ato ndikojnë tek ju personalisht. Por njohja e këtyre në veçanti mund t'ju ndihmojë të njihni ato që keni në jetën tuaj.

Shumica e organizatave kanë pengesa për kreativitetin, idetë dhe inovacionin. Disa janë të dukshme, ndërsa të tjerët janë më delikatë. Disa pengesa lindin nga qëndrimet dhe perceptimet e lidershipit organizativ, ndërsa të tjerët vijnë nga struktura organizative apo edhe nga vetë punonjësit.

të menduarit krijues
Artikulli i lidhur:
40 fraza krijimtarie që do të bëjnë që mendja juaj të zgjohet

Meqenëse këto pengesa tentojnë të eleminojnë mundësitë krijuese të organizatës, është thelbësore të identifikohen dhe të hiqen pengesat e krijimtarisë dhe inovacionit. Duke identifikuar, pranuar dhe pranuar që ekzistojnë pengesa, një organizatë mund të lundrojë në shumë pengesa të zakonshme dhe të bëhet më e orientuar drejt ideve duke përdorur strategji të thjeshta.

krijimtaria dhe inovacioni

Zakonet tuaja

Imagjinoni sikur shihni diçka të pazakontë: një ide të re, një zgjidhje të pazakontë. Në vend që të brohorisni, së pari keni një ndjenjë refuzimi. Kjo është e çuditshme, ju mendoni. Pse Shumë e thjeshtë: truri ynë preferon automatikisht zgjidhjet e njohura nga ato të panjohura. Kjo funksionon më shpejt sesa kërkimi i vazhdueshëm për zgjidhje të reja.

Ju mund ta provoni vetveten këtë pengesë mendore të krijimtarisë dhe inovacionit. Pasi të keni kaluar shumë kohë duke mësuar të gjitha funksionet e një programi të ri emaili, pasi të dini më në fund se ku mund të gjeni cilat artikuj të menusë dhe pasi të keni kuptuar më në fund se si të renditni postat elektronike, shfaqet mesazhi vijues: Shkarkoni versionin 3.1. tani Ndërfaqe e re përdoruesi. " Si reagoni ju

 1. "Po, shkëlqyeshëm, u mërzita me ndërfaqen e vjetër të përdoruesit!"
 2. "Sidoqoftë, nuk kisha asgjë për të bërë me pushime, kështu që mund të shkoj në më shumë arsim dhe të kthehem në trajnim".
 3. "Për dashurinë e Zotit, si mund ta shmang këtë shkarkim?"

Ju mund të vini bast në opsionin e tretë. Kjo është pengesa e parë për krijimtarinë dhe inovacionin. Pengesa e zakonit është një nga arsyet pse zgjidhjet inovative shpesh janë më të vështira për tu vendosur në treg sesa mund të mendohet fillimisht. Konsumatorët gjithashtu kanë pengesa inovacioni në mendjet e tyre që formojnë një mur të fortë kundër së resë.

krijimtaria e lindur

Realizueshmëria

E pamundur! Pasi të keni një ide që tingëllon disi e çuditshme ose duket e paarritshme, koka juaj nxjerr një mijë kundërshtime se pse nuk mund të funksionojë. Kjo pengesë për krijimtarinë dhe inovacionin është vazhdimisht në rrugën e krijimit të idesë dhe zhvillimit të idesë. "Shumë e shtrenjtë". "Ne nuk kemi stafin e duhur." "Kjo është praktikisht e pamundur."

Artikulli i lidhur:
17 mënyra efektive për të rritur kreativitetin dhe shkathtësinë tuaj

Kundërshtimet shpesh nuk janë të padrejta: rruga nga idea e parë te inovacioni i suksesshëm është me të vërtetë e shtrenjtë, kompetencat e nevojshme nuk ekzistojnë në kompani dhe ideja nuk mund të zbatohet brenda strukturave ekzistuese. Por çfarë ndodh tani? Nëse dëshironi të zbatoni me sukses biznesin ose inovacionin personal, duhet ta kapërceni këtë barrierë. Ju do të duhet të krijoni një plan veprimi!

Njohuri

Disa vjet më parë, një kompani intervistoi inxhinierë nga një kompani e inxhinierisë mekanike. Ata duhej të dilnin me ide për një version dukshëm më të lirë të një sistemi. Por, pavarësisht nga idetë që dolën, inxhinierët thanë: "Teknikisht nuk është e realizueshme". Ata u përpoqën për tre vjet dhe pastaj u dorëzuan. Menaxhmenti i kompanisë përfundimisht ia caktoi detyrën një kompanie të jashtme. Tre muaj më vonë, pajisja ishte gati për t’u hedhur në treg.

Artikulli i lidhur:
8 mite rreth krijimtarisë

Si ndodhi kjo? Menaxhmenti kishte nënvlerësuar shkallën e pengesës së njohurive. Inxhinierët e përfshirë menduan se dinin gjithçka që duhej për të zhvilluar pajisjen. Fatkeqësisht, atyre u mungoi një gjë: nuk dinin çfarë nuk dinin. Dhe meqenëse nuk e vunë re, ata nuk e dinin se çfarë duhej të dinin për të nxitur inovacionin. Pengesa e njohurive është një nga pengesat kryesore të krijimtarisë dhe inovacionit. Ekziston sepse potenciali juaj krijues ndikohet kryesisht nga përvoja dhe njohuritë tuaja personale, tiparet tuaja të karakterit dhe aftësitë tuaja krijuese.

djalë krijues

Pengesa rregullatore

Kjo pengesë për krijimtarinë dhe inovacionin fillon në një fazë të hershme. Para se të fillojnë të mendojnë në një mënyrë të re krijuese, fëmijëve u thuhet: "Ju nuk mund ta bëni këtë". Arsyeja kryesore për këtë është arsimimi ynë: "Ju nuk duhet ta bëni atë." "Kjo nuk është ajo që bëjmë ne." Në jetën profesionale, ne jemi kameleonë me rregulla të përsosura: ne përshtatemi shpejt me rregullat e mjedisit tonë.

Për fat të keq, shumë përsosmëri nuk është diçka aq e mirë: duke dashur vazhdimisht të bëjmë gjithçka siç duhet, ne në mënyrë të pavetëdijshme zhvillojmë pengesa ndaj krijimtarisë dhe inovacionit. Duke bërë vazhdimisht parashikime për atë që mund të mos lejohet, ne e përjashtojmë veten nga mundësitë që do të sillte një shkelje e qëllimshme e rregullave.

Pengesa rregullatore është gjithashtu aktive në ligjet e padukshme, siç janë ligjet e tregut. "Tregu funksionon në një mënyrë dhe në një tjetër". Kjo deklaratë mund të bëhet derisa dikush të ripërcaktojë rregullat e tregut. Pengesa rregullatore aktivizohet gjithashtu nëse e bëni procesin e inovacionit shumë të ngurtë në menaxhimin e tij të inovacionit. Ekipet e inovacionit janë më shumë të interesuara të ndjekin rregullat e hapit tjetër sesa me vetë inovacionin.

Kontradikta

Kjo pengesë për krijimtarinë dhe inovacionin është dobësia e asaj që admirohet shpesh si "udhëheqje e qartë". Në fillim, menaxherët admirohen për linjën dhe përkushtimin e tyre të vendosur. Gjërat ndryshojnë në një moment. Por ata me kryeneçësi i përmbahen asaj që është provuar. Pse ndodh?

Sapo një mospërputhje të jetë e afërt, pengesa e kontradiktës në kokën tuaj sinjalizon: "Ndal!" Sepse kemi tendencë që gjithmonë të paraqesim një imazh logjik dhe të kuptueshëm për botën e jashtme. Gjithçka që duket kontradiktore është e jashtëzakonshme për ne: dje ishim kundër, sot jemi pro, ndihemi jo rehat me këtë. Mendimi fleksibël mund të ndihmojë me këtë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Silvia dijo

  Jam plotësisht dakord që kushtëzimi i shkaktuar në fëmijëri. Ata e kufizuan krijimtarinë tonë. Por ne nuk jemi më fëmijë, është çështje guximi.