Rëndësia e krijimtarisë tek fëmijët

krijimtaria tek fëmijët

Jemi në një kohë kur krijimtaria vlerësohet gjithnjë e më shumë tek të rriturit sepse duket se kur je fëmijë, është e pakët. Shoqëria është shumë e shqetësuar për suksesin e fëmijëve, por nuk interesohet se si t'i bëjë ata ta arrijnë atë. Prindërit kanë të bëjnë me notat, testet, si të mësojnë më shpejt dhe më shpejt, si të garojnë më mirë dhe të arrijnë maksimumin në çdo kohë. Megjithëse suksesi mund të vijë, a është e mundur që gjatë procesit të përqendrimit kaq shumë tek arritjet të harrojmë rëndësinë e krijimtarisë? Dhe më e rëndësishmja, si ta zhvillojmë atë krijimtari herët në jetën e fëmijëve ...

Kreativiteti është i nevojshëm për zhvillimin e fëmijëve dhe duhet të promovohet që në moshën më të hershme. Vlen të rimendohet se si potencohet dhe si të arrihen rezultate të mira. Lejimi i fëmijëve për të eksploruar botën do të ishte një ide për të inkurajuar krijimtarinë ... zhvillimi i hershëm i kësaj është shumë më i rëndësishëm nga sa mendoni.

Krijimtaria

Kreativiteti mund të përkufizohet si imagjinatë ose ide origjinale, veçanërisht në prodhimin e një vepre artistike. Ky është mendimi tradicional i krijimtarisë, por krijimtaria është shumë më tepër se kaq. Literalshtë fjalë për fjalë thelbësore për gjithçka që bëjmë për të qenë të suksesshëm. Kreativiteti na ndihmon të përballemi me ndryshimet, zgjidh problemet, ndikon në inteligjencën tonë shoqërore dhe emocionale, përmirëson kuptimin tonë të matematikës dhe shkencës dhe është një komponent kyç për shëndetin dhe lumturinë ... Pra, krijimtaria është e gjitha.

krijimtaria tek fëmijët

Sikur të mos mjaftonte kjo, krijimtaria është e domosdoshme për të ndikuar në jetën e fëmijëve, sepse mund t'i ndihmojë ata të çlirojnë potencialin e tyre të plotë të brendshëm. Mendimi më i zakonshëm është të besosh se një person ka talent vetëm nëse ka lindur me atë "dhuratë", por realiteti është se ajo mund të zhvillohet. Mbështetja dhe drejtimi i prindërve për kuriozitetin e një fëmije, si dhe mbështetja e tyre në gjërat që gëzojnë, janë shumë më shpesh një tregues i suksesit në të ardhmen se çdo gjë tjetër.

mendoni në mënyrë krijuese
Artikulli i lidhur:
Cilat janë pengesat për krijimtarinë dhe inovacionin

Pra, çfarë do të thotë kjo? Në terma të thjeshtë, kjo do të thotë t'i ekspozojmë fëmijët tanë ndaj gjërave që i ndihmojnë ata të eksplorojnë kuriozitetin e tyre dhe krijimtaria stimulon potencialin e tyre të talentit. Ideja është që nëse krijimtaria zhvillohet në moshë të hershme, prindërit mund t'i ndihmojnë fëmijët të arrijnë potencialin e tyre të talentit.

Si të inkurajohet krijimtaria tek fëmijët

Nëse jeni baba ose nënë e fëmijëve, atëherë është në duart tuaja të inkurajoni krijimtarinë e të vegjëlve tuaj në mënyrë që ata të kenë më shumë mundësi në jetë. Kjo do të thotë që krijimtaria nuk është diçka me të cilën keni lindur, është diçka që duhet të promovohet dhe prindërit kanë përgjegjësinë absolute që kjo të ndodhë. Nëse nuk dini si ta rrisni kreativitetin e fëmijëve tuaj, më poshtë do t'ju japim disa këshilla që mund t'ju interesojnë, zbatojini ato tani!

krijimtaria tek fëmijët

Bëni pyetje dhe inkurajoni mendimin kritik

Kjo është ndoshta një nga mënyrat më të lehta për të inkurajuar krijimtarinë! Kur ecni në park, pyesni atij shumë pyetje. Pyete çdo gjë që mund të mendosh: ngjyra e qiellit, nëse i sheh zogjtë, pse ka pemë, cila është ngjyra e tij e preferuar, etj. Padyshim, këto pyetje do të varen nga mosha e fëmijës tuaj, Por qëllimi është t'i bësh ata të mendojnë për botën përreth tyre dhe të përdorin imagjinatën e tyre.

të menduarit krijues
Artikulli i lidhur:
40 fraza krijimtarie që do të bëjnë që mendja juaj të zgjohet

Inkurajimi i të menduarit kritik kërkon shikimin e gjithçkaje përmes një lente të procesit shkencor. Para se të filloni një detyrë / projekt / lojë, pyetini se çfarë mendojnë se do të jetë rezultati. Dhe kur u bëni atyre këtë pyetje, mos e ndërprisni. Lërini ata ta mendojnë plotësisht pa udhëhequr përgjigjen tuaj. Pastaj pasi të keni mbaruar me atë që po bënin, pyetini për rezultatin dhe krahasoni atë me atë që ata mendonin se do të ndodhte. Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa të hidhesh në një pellg ose aq komplekse sa të bësh projekte shkencore.

Koha dhe koha e lirë për tu mërzitur

Nuk jam i sigurt kur ne si shoqëri vendosim që çdo moment i jetës së fëmijëve tanë duhej të mbushej me një lloj aktiviteti. Shtë e rëndësishme që fëmijët të kenë momente pasiviteti dhe mërzie. Këto momente janë me të vërtetë të rëndësishme sepse fëmijëve u jepet mundësia të eksplorojnë dhe të pyesin veten Dhe ata përdorin imagjinatën e tyre. E cila, siç kemi folur, është shumë e rëndësishme për të nxitur krijimtarinë.

krijimtaria tek fëmijët

Krijoni një hapësirë ​​për të qenë krijues

Kjo është e rëndësishme sepse lejon fëmijët të shfrytëzojnë imagjinatën e tyre. Nëse nuk mund t’i kushtoni një dhomë të tërë, mos u shqetësoni. Një cep i vogël në një dhomë apo edhe një kuti plot me gjëra të mira funksionon po aq mirë. Nuk ka të bëjë me hapësirën. It'sshtë më shumë për atë që ka në hapësirë. Mbushni zonën me gjëra me të cilat fëmijët mund të vishen, të shtiren, të eksplorojnë dhe të shprehen me të. Disa ide për këtë janë; rroba të vjetra për t'u përdorur si veshje veshjesh, sende me të cilat mund të luajnë, lego, pajisje arti, dërrasa të zeza etj.

kreativiteti
Artikulli i lidhur:
Zbuloni nga vijnë pasioni dhe krijimtaria

Mos i shpërbleni fëmijët tuaj për arritje por për përpjekje

Padyshim, ne duam të inkurajojmë arritjet e fëmijëve tanë. Por, është më e rëndësishme që ne të flasim me fëmijët tanë për hapat që ata ndërmorën për të arritur diçka sesa për të kërkuar rezultatin përfundimtar. Pyesni ata me çfarë pengesash u përballën dhe si lundruan nëpër to. Pyete ata se çfarë mësuan nga kjo arritje. Ose pyetini se çfarë u pëlqente ose nuk ju pëlqente në lidhje me procesin. Duke bërë këtë, ne i lejojmë fëmijët tanë të mendojnë se çfarë duhet për të arritur një qëllim, si ta bëjnë atë më mirë herën tjetër dhe me të vërtetë të vendosin nëse u pëlqen aktiviteti që po bënin.

Mos ndërhyni

Kjo mund të jetë e vështirë për shumë prindër ... Por, Lënia e fëmijëve që të punojnë përmes "gjërave" më vete, vërtet ia vlen. Në vend që të futemi dhe të zgjidhim problemet nga dhe për ta, ata janë të detyruar të mësojnë se si t'i zgjidhin vetë problemet. Gjë që i detyron ata të shfrytëzojnë krijimtarinë e tyre për të kuptuar se çfarë të bëjnë në situata të caktuara. Bëni një hap prapa dhe u jepni fëmijëve tuaj mundësinë të zbulojnë se çfarë duan, si duan të bëjnë gjëra, ose si duan të zgjidhin problemet.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.