Kritikimi i të tjerëve ju bën të palumtur, të provuar

Një studim i kryer nga Universiteti Wake Forest ka arritur në përfundimin se nëse keni një koncept të mirë për njerëzit e tjerë, treguesit tuaj të lumturisë do të jenë shumë të lartë dhe do të mbledhësh një sërë vlerash të tilla si entuziazmi, fisnikëria dhe do të jesh një person me një mendje shumë të ekuilibruar. Shtë një përfundim shumë logjik pasi predispozicioni juaj për të pasur një vlerësim të mirë për të tjerët është një tregues që ju jeni të kënaqur me jetën tuaj.

për të kritikuar Nga ana tjetër, Nëse keni tendencë të kritikoni njerëzit me të cilët shoqëroheni, shanset tuaj për të qenë të palumtur rriten në mënyrë eksponenciale. Në këtë rast, njerëzit që kritikojnë të tjerët zakonisht janë të përqendruar tek vetja, të hidhur dhe shpesh çojnë në probleme depresive, çrregullime neurotike dhe çrregullime të tjera të personalitetit.

Sipas këtij studimi, kërkimi i një personi për të vlerësuar një tjetër na jep informacion jo vetëm për personin e vlerësuar, por edhe për vetë vlerësuesin që nga projekton emocionet tuaja mbi të tjerët.

Ndaloni së kritikuari të tjerët

Unë ju lë 7 ide që do t'ju ndihmojnë të pushoni së kritikuari të tjerët:

1) Kultivoni vlerën e ndjeshmërisë: përpiquni të vendosni veten në vendin e të tjerëve, të kuptoni këndvështrimet e tyre. Askush nuk di me të vërtetë nga situatat me të cilat duhet të merret një person në jetën e tyre të përditshme. Ndoshta ju po kritikoni një person për humorin e tij të keq dhe nuk e dini që ky person po kujdeset për nënën e tij ditë e natë sepse ata kanë Alzheimer.

2) Silluni me të tjerët sikur të ishin vëllezërit tuaj.

3) Para se të kritikoni dikë, analizoni si jeniSurely Me siguri do të gjeni një defekt.

4) bettershtë më mirë të heshtësh sesa të kritikosh dikë.

5) Përqendroni vëmendjen tuaj në aspektet pozitive të personit më parë në aspektet e saj negative.

6) Mos bëj atë që nuk do të doje të të bëhej.

Për ta përfunduar, ju lë me një video që është një monolog i shkurtër nga një komedian spanjoll dhe prezantues i televizionit, Andreu Buenafuente, i cili na tregon për këtë zakon të shëmtuar, për të kritikuar të tjerët:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.