Çfarë do të thotë të kesh një krizë identiteti

dyshimet në identitetin personal

Të kesh një "krizë identiteti" duket normale kur mbush një moshë, mund të kesh dëgjuar gjëra të tilla si: "krizë identiteti në 40 vjeç" ose gjëra të tilla. Mbase duke e ditur këtë, ju keni një ide të lehtë se çfarë do të thotë të kesh një krizë identiteti, por çfarë saktësisht është ajo dhe pse njerëzit e përjetojnë këtë lloj krize personale? A është diçka që ndodh vetëm në adoleshencë apo edhe në jetën e të rriturve?

Koncepti buron nga puna e psikologut të zhvillimit Erik Erikson, i cili besonte se formimi i identitetit ishte një nga pjesët më të rëndësishme të jetës së një personi. Ndërsa zhvillimi i një ndjenje identiteti është një pjesë e rëndësishme e adoleshencës, Erikson nuk besonte se formimi dhe rritja e identitetit ishin të kufizuara në adoleshencë. Në vend të kësaj, identiteti është diçka që ndryshon dhe rritet gjatë gjithë jetës ndërsa njerëzit përballen me sfida të reja dhe përballen me përvoja të ndryshme ... Jeta është ajo që shënon identitetin tek njerëzit!

Çfarë është një krizë identiteti?

Kur një person vuan nga një krizë ankthi është ndoshta sepse nuk janë të sigurt për rolin e tyre në jetë, ata nuk e dinë se cili është roli i tyre i vërtetë në rrugën e tyre. Nëse mendoni se nuk e dini rolin tuaj në jetë, atëherë mund të jeni duke përjetuar një krizë identiteti.

Erik Erikson shpiku termin krizë e identitetit dhe besoi se ishte një nga konfliktet më të rëndësishme me të cilat përballen njerëzit në zhvillimin e tyre, dhe jo vetëm në adoleshencë. Sipas Erikson, një krizë identiteti është një epope e analizës dhe eksplorimit intensiv të mënyrave të ndryshme të kërkimit të vetvetes.

gjurma si identitet personal

Interesi i vetë Erikson për identitetin filloi që në fëmijëri. I rritur si një person hebre, Erikson dukej shumë skandinav dhe shpesh mendonte se ishte një person i jashtëm për të dy grupet. Studimet e tij të mëvonshme të jetës kulturore midis Yurok të Kalifornisë Veriore dhe Sioux të Dakota Jugore ndihmuan në zyrtarizimin e ideve të Erikson mbi zhvillimin e identitetit dhe krizën e identitetit.

Identiteti

Erikson e përshkroi identitetin si më poshtë:

“Një sens subjektiv, si dhe një cilësi e vëzhgueshme e ngjashmërisë dhe vazhdimësisë personale, e kombinuar me disa besime në ngjashmërinë dhe vazhdimësinë e një imazhi të përbashkët të botës. Si një cilësi e pavetëdijshme e jetës, kjo mund të jetë me lavdi e dukshme tek një i ri që e ka gjetur veten ashtu siç ka gjetur komunitetin e tij. Në të shohim shfaqjen e një unifikimi unik të asaj që jepet në mënyrë të pakthyeshme, domethënë llojit të trupit dhe temperamentit, dhuratave dhe cenueshmërisë, modeleve të fëmijërisë dhe idealeve të fituara, me hapjen e opsioneve të parashikuara në rolet në dispozicion, mundësitë e punës, vlerat të ofruara, mentorë të gjetur., miqësi të bëra dhe takime të para seksuale ". (Erikson, 1970)

Në këtë përshkrim të identitetit të Erikson, mund të shohim se është "e tëra" e një personi ... çfarë e përcakton atë, çfarë shënon mënyrën e saj të të vepruarit në jetë, mënyrën e saj të të menduarit dhe gjithçka tjetër.

Shtetet e identitetit

Në fazat e zhvillimit psikosocial të Erikson, shfaqja e një krize identiteti ndodh gjatë adoleshencës ku njerëzit luftojnë me ndjenjat dhe një identitet del përpara konfuzionit për rolet shoqërore. Ka qenë James Marcia ai që ka zgjeruar teorinë e Erikson dhe sipas tij dhe kolegëve të tij, ekuilibri midis identitetit dhe konfuzionit qëndron në marrjen përsipër të një identiteti.

vajzë me krizë identiteti

Marcia gjithashtu zhvilloi një metodë interviste për të matur identitetin, si dhe katër shtete të ndryshme identiteti. Kjo metodë parashikon tre zona të ndryshme të funksionimit: roli profesional, besimet dhe vlerat, dhe seksualiteti.

Identiteti shprehet:

 • Arritja e identitetit ndodh kur një individ ka kaluar një eksplorim të identiteteve të ndryshme dhe ka bërë një angazhim për një të tillë.
 • Moratoriumi është statusi i një personi i cili është i përfshirë në mënyrë aktive në hulumtimin e identiteteve të ndryshme, por nuk ka kryer.
 • Statusi i bllokimit është kur një person ka bërë kompromis pa u përpjekur të eksplorojë identitetin e tij.
 • Përhapja e identitetit ndodh kur nuk ka as krizë dhe as kompromis të identitetit.

Studiuesit kanë zbuluar se ata që janë të vendosur për një identitet kanë tendencë të jenë më të lumtur dhe më të shëndetshëm se ata që nuk e kanë bërë këtë. Ata me një gjendje të përhapjes së identitetit kanë tendencë të ndjehen të papërshtatshëm në botë dhe nuk kërkojnë një sens të identitetit.

Në ndryshimin e sotëm të botës, krizat e identitetit janë më të zakonshme sot sesa ishin në kohën e Erikson. Këto konflikte sigurisht nuk janë të kufizuara në adoleshencë. Njerëzit kanë tendencë t'i përjetojnë ato në pika të ndryshme gjatë gjithë jetës, veçanërisht në kohë ndryshimesh të mëdha, të tilla si fillimi i një pune të re, fillimi i një marrëdhënieje të re, fundi i një martese, blerja e një shtëpie ose lindja e një djali . Eksploroni aspekte të ndryshme të vetes në fusha të ndryshme të jetës, përfshirë rolin tuaj në punë, brenda familjes dhe në marrëdhëniet romantike, mund të ndihmojë në forcimin e identitetit tuaj personal.

njeri me krizë identiteti

Simptomat e një krize identiteti

Të kesh një krizë identiteti nuk diagnostikohet kështu që simptomat nuk duhet të jenë gjithmonë të njëjtat. Përkundër kësaj, është e nevojshme të njihni disa shenja për të ditur nëse po ju ndodh:

 • Ju pyesni kush jeni dhe si po shkon jeta në përgjithësi për ju.
 • Ju përjetoni konflikte personale për shkak të rolit tuaj në shoqëri.
 • Ka pasur ndryshime të mëdha në jetën tuaj që po ndikojnë në ndjenjën tuaj për veten, të tilla si një divorc.
 • Ju vini në dyshim vlerat, besimet tuaja, interesat tuaja ose jetën tuaj të punës.
 • Ju kërkoni më shumë kuptim, arsye ose pasion në jetën tuaj, sepse ndiheni bosh ose i palëkundur.

Të pyesësh se kush je është totalisht normale. Jeta ndryshon dhe njerëzit gjithashtu. Do të bëhej problem vetëm kur kjo krizë ndikon në mendimet tuaja ose në funksionimin tuaj të përditshëm. Kërkoni mbështetje nga familja dhe miqtë tuaj, por nëse shikoni se po dëmtohet humori apo edhe shëndeti juaj mendor, atëherë do të duhet të konsultoheni me një profesionist.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.