Kriza e vlerave, kriza ekonomike

Kriza e vlerave, kriza ekonomike
Sot do të flasim transformimi, ndryshimi dhe evolucioni apo revolucion. Cilat janë ngjarjet që vënë në lëvizje proceset psikologjike që na bëjnë të ndryshojmë dhe transformojmë veten?

Kriza ekonomike që Spanja po qëndron është një nga ato ngjarje. Ne po përballemi me një krizë ekonomike, por, nganjëherë, kriza ngatërrohet me atë që është ngritje e ngritje ose fatkeqësi. Nuk është e njëjta gjë.


Në fakt, një krizë është një mundësi që na lejon të përqendrohemi në territoret e vetëdijes tonë që normalisht nuk u kushtojmë vëmendje dhe për këtë arsye është një mundësi shumë interesante për evolucionin psikologjik dhe shpirtëror.

Isshtë e vërtetë që jemi në një krizë ekonomike, është e vërtetë që kriza ekonomike nuk është asgjë më shumë se një manifestimi i një krize besimi dhe vlerash, kjo do të thotë, e një krize të ndërgjegjes.

Shkaqet e krizës financiare.

Ne ndoshta kemi arritur atje ku jemi sepse kemi blerë me para, që nuk kemi pasur, gjëra që nuk kishim nevojë t’i bënim përshtypje atyre që nuk i dinim ose nuk na pëlqenin, duke e garantuar atë me asete që nuk ia vlejnë sa kushtojnë. Pra, shumë gënjeshtra duhet domosdoshmërisht të shpërthejnë në fytyrë.

Është një mundësi që kemi të rishpikim vetveten dhe për të parë botën dhe të tjerët ndryshe.

Transkriptimi i një konference nga Àlex Rovira në Fundación Once.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.