Ku mund të gjendet talenti?

Ku është talenti?
.Shtë një izolues nervor i quajtur mielinë konsiderohet nga disa neurologë grail i shenjtë i përvetësimit të aftësive dhe gjeneza e talentit. Ja pse: E gjithë aftësia njerëzore, qoftë duke luajtur bejsboll apo duke luajtur Bach, vjen nga një zinxhir i fibrave nervore që transmeton një impuls të vogël elektrik, në thelb një sinjal, duke udhëtuar nëpër një qark.

Mielina i rrethon këto fibra nervore në të njëjtën mënyrë që izolimi i gomës mbështjell telin e bakrit: e bën sinjalin më të shpejtë dhe më të fortë duke parandaluar ikjen e impulseve elektrike. Kur ndezim qarqet në mënyrën e duhur (kur luajmë tenis ose godasim atë notë), mielina jonë përgjigjet duke mbuluar qarkun nervor dhe duke shtuar, në secilën shtresë të re, pak më shumë aftësi dhe shpejtësi. (talenti fillon të farkëtohet). Sa më e trashë shtresa e mielinës, aq më e madhe është shtresa e saj izoluese, në mënyrë që lëvizjet dhe mendimet tona të bëhen më të shpejta dhe më precize.

Pse është e rëndësishme mielina në talent?

Myelina është e rëndësishme për zhvillimin e talenteve për disa arsye:

1) universalshtë universale, të gjithë mund ta kultivojnë, më shpejt në fëmijëri, por edhe gjatë gjithë jetës.

2) indshtë pa dallim, rritja e tij lejon të gjitha llojet e aftësive.

3) impershtë e padukshme, nuk mund ta shohim ose ndiejmë; ne mund ta perceptojmë rritjen e saj vetëm përmes efekteve të saj në dukje magjike.

4) Na siguron një model të ri të gjallë për të kuptuar habilidad dhe talentin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)