Kujtimet rozë: 6 konsiderata

A e dini se çfarë do të thotë fraza "Keni një kujtim rozë"? Tingëllon poetike dhe, pak, e çuditshme. Sidoqoftë, shumë hetime kanë zbuluar se shumë prej nesh kanë një "memorje rozë" siç është e nevojshme për të ruajtur vetëvlerësimin tonë. Në këtë artikull unë shpjegoj se nga çfarë përbëhet.

5 videot që do të gjeni në këtë artikull kanë vetëm një qëllim: të argëtojnë.

Kujtime rozë

1) Ne e amplifikojmë të mirën dhe minimizojmë të keqen.

Kujtesa jonë në mënyrë të pavetëdijshme tenton të amplifikojë aspektet tona më pozitive (ne jemi shumë të zgjuar) dhe të minimizojmë ato negative (nuk jemi aspak egoistë).

Ky është një shtrembërim i realitetit, por unë do t'ju them një gjë: Unë do të preferoja një deformim pozitiv të realitetit sesa e kundërta e tij. Më lejoni të shpjegoj: shumë njerëz që kanë një personalitet depresiv bëjnë të kundërtën.

2) Në mes është gjëja e duhur.

A besojmë se nuk jemi të ulët, frikacak dhe egoist kur faktet e tregojnë atë? Shtë e nevojshme t'i hapim sytë realitetit në mënyrë që të kuptojmë gabimet tona dhe të korrigjohemi për to. Nëse nuk përfundojmë vetëm, nuk mendoni?

3) shtë një mekanizëm sigurie.

Punët tona pa ndjenja punojnë pa ndërprerje. Në shumë raste kjo na shkakton probleme, por në këtë kuptim ai përdor këtë paragjykim pozitiv për të ruajtur shëndetin tonë mendor.

4) A mund të ndodhë që ne me të vërtetë nuk e dimë se çfarë jemi në të vërtetë?

Deri në çfarë mase na mban i mashtruar ky mekanizëm sigurie? Duket qartë se fshehja e vogëlsisë sonë nga të tjerët mund të ketë një efekt. Por a do të ketë një efekt tek vetja jonë? Duhet një përpjekje e konsiderueshme e objektivitetit për t'u përpjekur të zbulojmë se kush jemi në të vërtetë.

5) Një autobiografi e retushuar.

Kjo "kujtesë me ngjyrë trëndafili" qëndron mes kujtimeve tona për të bërë këtë paragjykim pozitiv. Sa autobiografi do të jenë të sinqerta dhe të ndershme?

6) Konsiderata praktike.

Përfitoni nga kjo karakteristikë shumë e veçantë e kujtesës sonë për të forcuar vetëvlerësimin tuaj, por përpiquni të jeni objektiv me veten dhe rrethanat që ju rrethojnë, në mënyrë që të dini të njihni defektet tuaja dhe t'i ndryshoni ato.

A ju pëlqeu artikulli? Ju lutem më ndihmoni duke e ndarë me miqtë tuaj. Klikoni në butonin Facebook like. Faleminderit per mbeshtetjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)