Fakte tronditëse të kulturës Teotihuacán

Një qytet me të vërtetë madhështor dhe misterioz mesoamerikan i epokës para-hispanike, për shkak të faktit që ndodhën ngjarje në të që akoma deri më sot nuk ka qenë e njohur asnjë e dhënë e tyre ose se si kanë ndodhur.

Megjithëse origjina e saj është e panjohur dhe arsyet e braktisjes së saj, ka disa të dhëna dhe karakteristika të kulturës Teotihuacán siç është popullsia e saj, tregtia që praktikohej në të, e cila ishte më e rëndësishmja e kohës, pasi vlerësohet se momentet Lulëzimi i qytetit dhe kultura e tij ishin midis shekullit II dhe VII pas Krishtit

Zbuloni rreth kulturës Teotihuacán

Që në spanjisht do të thotë vendi nga erdhën ose vijnë perënditë ose shtëpia e qytetit të perëndive të gjetur nga shoqëria Mexica, e cila ishte tashmë në rrënoja në atë kohë, për shkak të kësaj emri origjinal i qytetit nuk dihet. Kishte qenë dhënë nga banorët, të cilëve nuk u është identifikuar as përkatësia etnike.

Megjithëse është një kulturë misterioze sepse nuk dihet shumë për të, janë mbledhur disa të dhëna që rezultojnë shumë tronditëse dhe interesante, siç janë ndërtimet që ekzistojnë në rrënojat e qytetit për shembull, informacioni do të zbulohet më poshtë me respekt për karakteristikat e kulturës më mbresëlënëse Teotihuacán.

Të dhënat dhe karakteristikat e kulturës Teotihuacán

Fillimet e qytetit

Shtë vlerësuar se qyteti kishte të vetat fillimet në kohën para Krishtit, Për të qenë të saktë 100 vjet më parë, në atë kohë qyteti Cuicuilco vuante nga një eksod në të cilin banorët duhej të emigronin, duke arritur në qytetin Teotihuacán, kështu që dihet që shumica e banorëve ishin emigrantë me etni të ndryshme.

Nga ai moment e tutje, institucionet e qytetit filluan të planifikoheshin, të tilla si kultura e tij dhe ndërtimet e tij siç janë piramidat dhe kufijtë e tij.

Ndërsa qyteti përparonte në faza, popullsia dhe kufijtë e qytetit u rritën, duke arritur rreth 45.000 banorë dhe 22 kilometra katrorë në diametër.

Origjina e emrit "Kultura Teotihuacán"

Emri i dhënë nga Nahuatlacas për këtë arsye është në gjuhën Nahuatl, sepse civilizimi origjinal i qytetit nuk ekzistonte në atë kohë, ata e pagëzuan atë si "shtëpia e perëndive" të cilën meksikanët vazhduan të përdorin, dhe kjo nga ana tjetër ishte integruar në historinë e zhvillimit shoqëror. Meksikanët besuan se Tula vinte nga kjo, kështu që ndoshta shoqëria ishte Toltec.

Hapat e parë të kulturës Teotihuacán

Pavarësisht se kanë pak informacion në lidhje me fillimet e këtij civilizimi, dihet që ata shfrytëzuan fazën Cuanalán në të cilën disa fshatra bujqësorë emigruan në qytet afërsisht midis 500 dhe 100 para Krishtit. Këta anëtarë të rinj të kulturës ishin strehuar në lumenj dhe luginat e kufijve të qytetit.

Një shekull më vonë do të fillonte ndërtimi i metropolit, ose një qyteti i madh ceremonial në të cilin vlerësohej se popullsia kishte rreth 5.000 njerëz në atë kohë.

Gjeografia e qytetit

Duke pasur një pozicion të pazakontë për kohën në të cilën u zhvillua, ky qytet ishte vendosur në një luginë emri i së cilës u modifikua në të njëjtën gjë me qytetin, në lumin San Juan, pesëmbëdhjetë kilometra nga Liqeni Texcoco.

E njohur aktualisht si shteti i Meksikës, ndodhet lugina Teotihuacán, e cila ka një lartësi maksimale prej 3200 metra mbi nivelin e detit, dhe fushat e saj arrijnë rreth 2240.

Gjuha teotihuacane dhe grupi etnik

Informacioni i vogël që kemi për këto vjen nga Anahuac, të cilët ishin ata që lanë gjurmët e këtij civilizimi, megjithatë në mbledhjen e të dhënave historike të bëra pas pushtimit të Meksikës, ai nuk e përmendi këtë civilizim në detaje. Por unë vetëm flasin për karakteristikat e përmendura nga Anahuac.

Kultura Nahua mendoi se krijuesit e qytetit u ndërtuan nga gjigandët që jetuan në një kohë para tyre, dhe se piramidat e ndërtuara kishin për qëllim të shërbenin si varre për ta. Kjo garë u quajt Quinametzim.

Arkitektura teotihuakane

Ndërtesa të tilla si pallate, tempuj dhe piramida janë ato që bien më shumë në sy midis strukturave arkitektonike që karakterizojnë kulturën Teotihuacán, të cilat aktualisht mund të vizitohen pa ndonjë problem, për të njohur madhështinë e këtij vendi.

 • Piramida e Hënës: një strukturë e lartë 45 metra, e modifikuar të paktën shtatë herë midis fazave të evolucionit të qytetit, duke qenë më e vogël se piramida e diellit, por që arrin të vendosë të njëjtën lartësi në sy, pasi është e ndërtuar në një vend më të lartë.
 • Piramida e Diellit: që ka një lartësi prej 63 metrash me një bazë prej afërsisht 225 metra katrorë, ajo konsiderohet piramida e dytë më e madhe e periudhës Mesoamerican, dhe më e madhja e kësaj kulture, e cila mund të shihet nga disa kilometra larg.
 • Pallati Quetzalpapálotl: duke qenë shumë karakteristikë e kësaj kulture, me një strukturë të dizajnuar në mënyrë të përsosur me materialet më të mira, të cilat kishin flutura të gdhendura në të gjithë strukturën e saj, ishte pallati i priftërinjve të kulturës dhe gjithashtu besohej se vetëm elita jetonte atje teotihuacana .

Lulëzimi i kulturës Teotihuacan

Qyteti arriti të konsolidojë fuqinë e tij rajonale në fazën Tlamimilolpa, e cila u zhvillua rreth vitit 250 para Krishtit, e cila u përhap në të gjithë zonën Mesoamerican. Gjatë kësaj kohe zhvillimi arkitektonik dha dy zgjatime të Piramidës së Hënës e cila shoqërohej me varrimet njerëzore.

Ajo arriti të ishte 20 kilometra katrorë në diametër, struktura strehimi për aktivitete publike të të gjitha llojeve, dhe gjithashtu komplekse strehimi për popullsinë e saj që vazhduan të rriteshin.

Marrëdhëniet tregtare të kulturës Teotihuacan ishin të njohura në të gjithë Mesoamerikën, gjë që i dha asaj një njohje të madhe në kuptimin ekonomik dhe shoqëror, të cilat u zhvilluan rreth periudhës së Tlamimilolpa, në të cilën prodhoheshin dhe prodhoheshin lloje unike të qeramikës në ato kohëra. Toka, të tilla si qeramikë e hollë portokalli.

planifikimin e qytetit

Kjo bazohet në ndërtimin e akseve pingule prej të cilave lindja ishte pjesë e lumit San Juan dhe jugu ishte pjesë e Calzada de los Muertos. Midis tyre u vendos një rrjet që ishte i destinuar për krijimin e strukturave arkitektonike.

Bazat e arkitekturës së qytetit lidhen me vizionin kozmik që kishte civilizimi, i cili ishte një nga karakteristikat kryesore të kulturës Teotihuacán, kjo mund të vërehet në rendin e saktë që kishin strukturat, e cila nga ana tjetër siguroi një pamje thelbësore te yjet.

Rënia e kulturës Teotihuacán  

Pavarësisht se kishte më shumë se 75.000 banorë, dhe ishte një nga qytetet më të mëdha dhe më të rëndësishme në periudhën Mesoamerican, në fazën Metepec, aktiviteti arkitektonik ishte plotësisht i paralizuar, gjë që ishte shumë e rëndësishme për këtë kulturë.

Mendohet se migrimi i kulturës Coyotlatelco në epokën Oxtotipac, e cila shkaktoi një eksod banorësh, gjë që bën që shoqëria Teotihuacan të largohet nga qyteti, duke lënë zonën më të populluar me një numër prej 5000 njerëz.

Besohet gjithashtu se në këto kohë ndodhi një lloj thatësire e cila gjeneroi një aktivitet të keq bujqësor, kështu që banorët vendosën të emigronin duke kërkuar një vend më të mirë për të jetuar.

Çfarë ndodhi pas shembjes?

Ndoshta banorët e qytetit Teotihuacán vendosën të emigrojnë për shkak të shtypjes politike që ekzistonte në vend, megjithëse nuk dihet saktësisht se cili ishte shkaku, dihet që popullsia e këtij qyteti u shpërnda midis kulturave të ndryshme lokale, duke humbur etninë e tyre identiteti

Historia e Teotihuacán

Historia e kësaj, pavarësisht se nuk është e detajuar mirë, disa të dhëna si kjo kulturë ishte rivali kryesor i Cuicuilco, duke filluar kohën e saj, siç vlerësohet në 1000 vitet e para para Krishtit.

Ashtu siç dihet gjithashtu se periudha e pikut ishte midis shekujve XNUMX deri në XNUMX, dhe rënia e saj ishte nga shekulli i XNUMX-të e tutje, nga të cilat nuk dihen ende detaje, përveç procesit të migrimit të Teotihuacans.

Arkeologjia në qytetin Teotihuacán

Ky ka qenë me interes të madh arkeologjik, duke qenë një shënjestër që në shekullin e XNUMX-të për shkak të mistereve që fsheh nga historia mesoamerikane e atyre kohërave.

Duhet theksuar se qyteti mund të vizitohet nga turistët për shkak të pasurimit të dhomave të tij, natyrisht i shoqëruar gjithmonë nga një guidë lokale, e cila njeh rrugën më të matur dhe më të sigurt për të arritur një turne të shkëlqyeshëm pa humbur asnjë detaj të të gjitha karakteristikave të kulturës Teotihuacán dhe misteret e saj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rogelio dijo

  mirë